EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Ocak 2021 Perşembe, 20:03
PANDEMİDE ESNAF SAYISI ARTTI
Pandemi döneminde sayısı artırılan esnaf destek paketleriyle, Edirne’de 2020 yılında yeni esnaf sayısı arttı. Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Esnaf, sanatkar ve tacir sayısında 2020 yılında yüzde 9.5 artış olduğunu belirterek, kentte bulunan esnafların yüzde 25’inin kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, 2020 yılı değerlendirmesinde bulundu. Altun, denetimlerden, tüketici hakem heyetlerine gelen şikayetlerden bahsetti.

2019 yılında koronavirüs salgını olmadığı için turist girişlerinin çok fazla olduğunu dile getiren Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, 2019’da alışveriş amaçlı 2 milyon 750 bin turist geldiğini söyledi. 16 Mart 2020 itibariyle Türkiye’de salgının görülmesiyle birlikte girişlerin azaldığına dikkat çeken Altun, tersi olarak tacir ve esnaf sayısında da yüzde 9.5’luk bir artış olduğuna dikkat çekti.

“Esnaflarımıza eğitimler verdik”

16 Mart’tan öncesinde esnaf ve tacirlere Ticarette iletişim eğitimi, girişimcilik, kooperatifçilik, pazarlama eğitimi, e-ticaret eğitimi ve ihabet ve öfke kontrolü gibi eğitimler verdiklerini söyleyen Altun, “Bazı odaların istekleri üzerine yunanca kurslar açtık. Orada da eğitimler ve sertifikalar verdik. Bu eğitimleri verdiğimizde eğitimlerin sonunda anket yaptık. Biz bu anketlerden yüzde 98 olumlu tepkiler aldık. Eğitimlerin sonunda da Valimizin ve ilgili kurum başkanlarının imzasıyla da sertifika verdik.” Şeklinde konuştu.

“Denetimler gerçekleştirdik”

2020 yılında Edirne genelinde kurulan komisyonlar dışından Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak 800 işyeri ve 8 bin 200 ürünü denetlediklerini aktaran Altun, “Bu 8 bin 200 ürünü denetlerken biz tutanaklar düzenliyoruz. Fiyat etiketlerinin doğru yazılıp yazılmadığını, denetliyoruz. 800 işyerinden 500 tanesine uyarıda bulunduk. Bazılarına da idari para cezası verdik. Bunlar ısrarla etiket koymuyor, ya da farklı etiket koymuş, ya da ne olduğu belli olmayan etiketler koymuyor. Bunlar da mevzuata uygun etiketler değiller. 16 Mart’ta pandeminin Türkiye’de başlamasıyla bazı sağlık ürünlerinde dezenfektan, kolonya gibi denetledik. Bu denetimlerde yaklaşık 400 firma denetledik. Bu firmalardan 2500’e yakın ürün denetledik. Bunların içerisinde idari para cezası yazdıklarımız da var. Bazı firmalara 10 bin 475 lira bazılarına da 105 bin liraya varan idari para cezaları yazıldı.” İfadelerini kullandı.

“Yetki belgelerimizi verdik”

 Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretiyle uğraşan esnaflara yetki belgesi verdiklerini dile getiren Altun, “Toplam başvuru sayısı 162 tane yapılmış. Ancak yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde 76 tanesinin mevzuatına uygun belge düzenlediği işyerlerinin mevzuata uygun olması sebebiyle 76 tanesine yetki belgesi verdik. Emlakçılarda ise 264 tane emlakçı başvurmuş. Bizim yaptığımız incelemelerde 168 tanesinin uygun olduğunu görmüşüz. Emlakçıların artık yetki belgesi olmadan emlakçılık yapması mümkün değil.” Dedi.

“1869 şikayet ulaştı”

 Tüketici Hakem Heyetine 2020 yılında toplamda bin 869 tane şikayet geldiğini ifade eden Altun, “Biz 1355 tane karar almışız. Bu kararların yüzde 52’si tüketici lehine sonuçlanmış. 2019’da tüketici hakem heyetlerinin bakabileceği parasal sınır 10 bin 390’ken 2020'de’11 bin 330 liraya çıktı. Tüketicilerimiz 11 bin 330 liraya kadar tüketici hakem heyetine başvurabilirler.” Diye konuştu.

 Altun, Kadın Kooperatiflerinin Türkiye’ye örnek kooperatifler durumuna geldiğini belirterek, “Havsa Kadın Kooperatifi sınır boylarındaki marketler de hatta trendyolda satılıyor. Türkiye’nin her yeriyle anlaşma yaptı. Havsa böyle baya gelişti. Türkiye’ye örnek bir yer haline geldi. Bir de Valide kooperatifimiz var. Gündemde olan çok güzel maskeler yapıyorlar. Hastanelere önlükler falan dikiliyor. Yiyeceklere ambalajlar yapılıyor. Çeşitli elbiseler, gelinlikler yapılıyor.” Dedi.

                Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Esnaf, sanatkar ve tacir sayısında 2020 yılında yüzde 9.5 artış olduğunu belirterek, kentte bulunan esnafların yüzde 25’inin kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Burcu Temel – Özlem Ceylan

Bu haber (1235) defa okundu.

TED EDİRNE KOLEJİ’NDE MÜNAZARA HEYECANI

KIRMIZI KATEGORİDEKİ EDİRNE’DE YENİ YASAKLAR DEVREDE

Edirne nüfusunun yüzde 49,9'unu kadınlar oluşturuyor

SON CEMRE TOPRAĞA DÜŞTÜ HAVA SICAKLIKLARI ARTTI

ÇİÇEKÇİLERİN UMUDU ‘8 MART KADINLAR GÜNÜ’
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Tekirdağ'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir mahalleye girişler kontrol altına alındı

"Vergi cezası dahi olmayan insanlarken bir anda terörist ilan edildik"

Edirneli kadınlar ‘Marteniçka’ geleneğini sürdürüyor

Ortaokul öğrencisinin kumbarasıyla başlayan kampanyayla ameliyat edilen "Cangöz" görmeye başladı

Denetimler arttırıldı

Trakya'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına uyulduğu gözlendi

KISITLAMA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Kırklareli'nde İl Pandemi Kurulu toplantısı yapıldı

Tekirdağ BİK Müdürü Karakaya, Vergi Dairesi Başkanı Taşkıran'ı ziyaret etti

Arama çalışmaları sürüyor

Edirne'de motosikletle seyir halindeyken rahatsızlanıp yere düşen kişi yaşamını yitirdi

TED KOLEJİ’NDEN DÜNYA RESSAMLAR GÜNÜ SERGİSİ

Edirne heyetinden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'a ziyaret

Jandarma operasyonda 'evde kal' çağrısı yaptı

Doğaseverler taşkın sonrası yayılan çöpleri topladı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir