EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Ocak 2021 Çarşamba, 13:05
Son yağışlarla Edirne’nin 1.5 yıllık su ihtiyacı karşılandı
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, son 3 günde bölgenin yağış almasıyla birlikte su kaynaklarında ciddi oranda artış yaşandığını belirterek, “Edirne’nin yıllık su ihtiyacı 18 milyon metreküp civarında. Bu son 3 günlük yağışla iki barajda 1-1,5 yıllık su ihtiyacımızı temin etmiş olduk.” Dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı gerçekleştirerek, son 3 günde Edirne’deki kuvvetli ve şiddetli yağışın kente olan etkisini değerlendirdi. Trakya’nın son 91 yılın en kurak dönemini yaşadığını ve bu nedenle su kaynaklarında ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Gürkan, son 3 günde bölgenin yağış almasıyla birlikte su kaynaklarında ciddi oranda artış yaşandığını söyledi.

Edirne’de son 2-3 gündür olan yağışlardan kesinlikle şikayetçi olmadıklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya’nın son 91 yılın en kurak dönemini yaşamış olduğunu belirterek yağmurlarla birlikte tüm Edirnelilerin rahat bir nefes aldığını dile getirdi.

Yağışlardan önce Süloğlu barajının toplam rezervinin 14 milyon metreküpe Kayalıköy Barajının ise doluluk oranının yüzde 31 oranına düşmüş olduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “Son yağışlar ile beraber barajın %31 olan doluluk oranı %46’ya ulaştı. 14 milyon metreküp hacmi de 21 milyon metre küp doluluğa ulaştı. 7 milyon metre küp bir artış söz konusu Süloğlu Barajı’nda. Bu bizim açımızdan sevindirici bir gelişme. Yine 2017’den bu yana tamamen su aldığımız Kayalıköy Barajında onun da yaklaşık 150 milyon hacmi var. Bu barajımız da 8 buçuk milyon düşmüştü. Bu bizi ciddi anlamda tedirgin etmişti. Süloğlu’ndan almaya başlamıştık, 3 tane ilave içme kuyuları yapmaya başlamıştık.  Hatta birisi bitti diğerlerini de açmak çalışmalarına devam edeceğiz. Çünkü ileriye dönük tedbirlik olmakta her zaman fayda var.  Kayalıköy barajının 8 buçuk milyon metre küpe %6’ya düşen doluluk oranı son yağışlarla beraber %21’ e ve 31 milyon metre küpe çıktı. Yani yaklaşık 23 milyon metre küp su aldı. Bu bizim açımızdan çok sevindirici bir gelişme. Tabi bu rakamlar şunu da bizlere gösteriyor, Süloğlu barajına 7 milyon metre küp, Kayalıköy barajına da 23 milyon metre küp su ilavesi oldu. Bu yağışın miktarı, yoğunluğu hakkında da herkese bir fikir vermesi gerektiğini düşünüyorum. Baktığımızda son 3 gün de Edirne Merkeze toplam 109.6 kg yağış düştü.” İfadelerini kullandı.

Son yağışlarla birlikte Edirne Belediyesi’ne toplamda su baskını, yol çökmeleri gibi 275 ihbar geldiğini ifade eden Gürkan, 2 greyder, 4 vidanjör, 2 kuka makinası, 8 beko kepçe, 8 kamyon, 2 traktör, 12 pikap, 15 motopomp ve 205 personel ile müdahale edildiğini belirtti.

Şehir merkezinin muhtelif cadde ve sokaklarında yağış esnasında ve sonrasında trafik güvenliğine yönelik tedbirlerin alındığını söyleyen Gürkan, “yollarda meydana gelen çökmelere rotmiks asfalt ve mekanik malzeme ile dolgu çalışması yapılmış, su baskını yaşanan bölgelerde vidanjörler ve motopomplarla su tahliye çalışmaları yapılmış ve kanalizasyon hatlarında meydana gelen tıkanıklıklar kuka kanal açma aracı ile giderilmiştir. Yeni yerleşim bölgesinde 2020 yılında başladığımız, alt yapısını tamamladığımız ve önceki yıllarda su baskınlarının, taşkınlarının yaşandığı, Abdi İpekçi Caddesi, ilhami Ertem Caddesi, Hoca Ahmet Yesevi Caddesi, Dr Sadik Ahmet Caddesi, Muammer Aksoy Caddesi, Ekol Hastanesi civarı, Şevki Arman Caddesi, E-5 Karayolu Talatpaşa Asfaltı Migros Kavşağı ile Olin Kavşağı arasında herhangi bir olumsuz durumun olmadığı ve sistemin sorunsuz çalıştığı gözlenmiştir. Alt yapısı henüz tamamlanmayan ve 2021 yılında tamamlanması planlanan güney çevre yolu kanalizasyon ve yağmur suyu taşıyıcı hatlarının yapımından sonra Güney çevre yolu ile Gar Müdürlüğü önü, Beykent Koleji civarı ile Kocasinan Mahallesi Gazeteci Kemal Özer Sokak, Hacılar Ezani Cami civarında oluşan su birikintileri ve kanalizasyon tepmelerinin önüne geçilmesi öngörülmektedir.” Şeklinde konuştu.

“3 günlük yağışla 1-1,5 yıllık su ihtiyacımızı temin etmiş olduk”

Bölgede meydana gelen yağışlar neticesinde içme suyu temin edilen Süloğlu Barajı ve Kayalıköy Barajlarında toplam 30 milyon metreküpe yakın hacim artışı olduğunu belirten Gürkan, “Bizim Edirne’nin yıllık su ihtiyacı 18 milyon metreküp civarında. bu son 3 günlük yağışla iki barajda 1-1,5 yıllık su ihtiyacımızı temin etmiş olduk. Ben çalışma arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Arkadaşlarım bugünden itibaren su basan yerlerde hem bakım hem temizlik çalışmalarına, mazgal temizliklerine devam ediyor. Su basan evlerle ilgili hasar tespit çalışması devam ediyor” diye konuştu.

“2015’ten beri ilk kez su bastı”

2015 yılından bu yana ilk kez Sarayiçi’ni su bastığını dile getiren Gürkan, “Tedbir amaçlı olarak Sarayiçi’ne giden Kanuni Köprüsü ile Yeniimaret’te girişi sağlayan Saraçhane köprüsü trafiğe kapatıldı. Sarayiçi’nde ekiplerimiz toplayabildikleri tüm sokak hayvanlarını topladılar hala toplamaya devam ediyorlar. Er Meydanı’nda sıkıntı yaratacak bir problemimiz yok. Şu anda su var. Er Meydanı’nın içerisine de su girmiş durumda. Ama henüz Kırkpınar’a çok zaman olduğu için bir sorun yok. “ dedi.

Burcu Temel

Bu haber (1832) defa okundu.

“Kara kış” geldi

Meteoroloji'den Trakya için "turuncu" uyarı: Yer yer 20 ile 40 santimetre kar yağışı bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Dev projeler hayata geçirildi

Atatürk büstlerini temizleyen kişilere teşekkür plaketi verildi

Tayakadın Köyü’nde aşılama yapıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'den dolu geçti

AK PARTİ İL BİNASI’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kural ihlali yapanlar ekiplere takıldı

"Adımlarımız ve birliğimiz ile güçlü bir şekilde geliyoruz"

Hamsiyi İğneada'da arayan balıkçılar limana mutlu döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üreticilere müjde

Firari şahıs denetim ekiplerine takıldı

Emlakçıda kumar oynarken yakalandılar

AK Parti Heyeti'nden Bozkurt'a geçmiş olsun ziyareti

EDİRNE’DE FIRTINA, YAĞMUR VE KAR BEKLENİYOR

Kesintiye sebep olan trafo yenilendi

Aranan şüpheli kısıtlama denetiminde yakalandı

İlaçla uyutup kabanın astarına saklamışlar

"Kas ağrılarım o kadar çoktu ki kalp krizi geçirdiğimi düşündüm"

"Evde kalanlara" Trakya havalarıyla moral verdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir