EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 01 Aralık 2020 Salı, 00:05
Toplu ulaşımda yeni dönem başlıyor
İçişleri Bakanlığı tarafından şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama ile ilgili gönderilen  genelge ve Edirne Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda Edirne Toplu Ulaşımda (ETUS) yeni dönem başlıyor. 1 Aralık 2020 Salı kentteki toplu ulaşımda Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımı zorunlu olacak. HES Kodu bulunmayan ve kent kartlarına tanımlama yapamayan vatandaşlar ETUS bürosunun yolunu tuttu.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama ile ilgili genelge göndermişti.  Genelgede, şehirler arasında olduğu gibi, şehir içi toplu ulaşım araçlarında da HES koduna göre kişilerin takibi sağlanacak.

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada internet (web) üzerinden kendi imkanlarıyla HES kodunu tanımlayamayan vatandaşlara Eski Cami karşısında bulunan ETUS (Edirne Toplu Ulaşım Sistemi) Halkla İlişikler Bürosunda ve Şehirlerarası Terminalde Edirne Belediyesi Terminal Bürosunda yardımcı olmak üzere hizmet verileceği bildirilmişti. Bu kapsamda HES Kodu tanımlaması yapamayan vatandaşlar yardım almak ve danışmak için sabahın erken saatlerinden itibaren kent kart bürolarına gitti.

Bu hizmeti talep edecek vatandaşların şahsen müracaat etmeleri ve yanlarında nüfus cüzdanlarını veya geçerli pasaportlarını, ETUS ’lara binerken kullandıkları fotoğraflı veya fotoğrafsız kent kartlarını ve Hayat Eve Sığar uygulamasından alınmış geçerli HES kodu bilgilerini beraberinde getirmeleri  istendi.

Edirne’de 1 Aralık 2020 Salı gününden itibaren toplu ulaşımda Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımı zorunlu olacak. Kent kartlarına HES kodlarını tanımlatamayan vatandaşlar işlerini son güne bıraktı ve büro önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Tanımlama yapmayan toplu ulaşımdan faydalanamayacak

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle vaka sayılarının ve can kayıplarının artması yeni önlemleri beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan toplu taşımalarda HES kodu uygulaması Edirne'de zorunlu olarak uygulanacak. İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelge kapsamında Edirne Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı doğrultusunda Edirne'deki şehir içi toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğu bugün başlıyor.

Kovid-19 salgınıyla mücadelede alınan ek tedbirler gereği İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge kapsamında Edirne'de de yeni kararlar alındı. Edirne Toplu Ulaşım Sistemini (ETUS’ u) ve diğer şehir içi toplu ulaşım araçlarını  kullanacak tüm vatandaşların öncelikle HES kodu almaları gerekiyor.

Şehir içi toplu ulaşım araçları kullanan vatandaşlar ulaşım kartlarına (KENTKART’LARINA) https://hes.edirne.bel.tr web (internet) adresi üzerinden TC Kimlik No ya da Pasaport No ve HES kodunu tanımlayabilirler.

01 Aralık 2020 tarihi saat 00.00 itibaren kent kartlarına HES kodu tanımlaması yapmamış vatandaşların, şehir içi toplu ulaşım araçlarına binmesine müsaade edilemeyecek.

 “Riskli" olduğu  halde toplu taşımayı kullandığı sistem tarafından tespit edilen kişiler cezai yaptırımlar uygulanmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından otomatik olarak İçişleri Bakanlığına / Edirne Valiliğine iletilecek.

Özlem Ceylan

Bu haber (1481) defa okundu.

Kesintiye sebep olan trafo yenilendi

56 saatlik kısıtlamanın 8'incisi gerçekleşti

7 köpek yavrusundan 4'ü kuvöze alındı

Yabancı öğrencilere üniversitelere başvuru süreci anlatıldı

Öztürk: "Deva-i misk helvası bize tarihi miras"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
KADIN İSTİHDAMININ ÖNEMİ
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE BUZ TUTTU

KAPILI SOKAK 'KAPISIZ' KALDI

Ev arkadaşı tarafından kilitlendiği evde mahsur kalan kadını itfaiye kurtardı

Yürüyüş yollarına giren araçlar tehlike saçıyor

Tarihi Müftülük binası küle döndü

BAŞKAN İBA’DAN KONGREYE DAVET

AK PARTİ İL BİNASI’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"2-3 haftada ancak kendimi toparlayabildim"

AŞILAMADA İKİNCİ ETABA GEÇİLDİ

Kural ihlali yapanlar ekiplere takıldı

"Adımlarımız ve birliğimiz ile güçlü bir şekilde geliyoruz"

Soğutma çalışmaları tamamlandı

Hamsiyi İğneada'da arayan balıkçılar limana mutlu döndü

Son yağışlar endişeleri giderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üreticilere müjde

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir