EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Kasım 2020 Çarşamba, 23:32
İnternet alışverişlerinde dolandırıcıların kurbanı olmayın
Türkiye’de “Efsane Cuma”, “Süper Cuma”, “Efsane Günler” gibi isimlerle bilinen Black Friday kampanyaları başladı. Ticaret Bakanlığı indirim günlerini fırsat bilen dolandırıcılara karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle internet alışverişlerine talebin arttığını söyleyen Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, tüketicilere her hangi bir durumla karşılaştıklarında internet üzerinden şikayette bulunabileceklerini hatırlattı.

Dolandırıcılar Efsane Cuma'yı fırsat biliyor/

Türkiye’de “Efsane Cuma”, “Süper Cuma”, “Efsane Günler” gibi isimlerle bilinen Black Friday kampanyaları başladı. Ticaret Bakanlığı indirim günlerini fırsat bilen dolandırıcılara karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle internet alışverişlerine talebin arttığını söyleyen Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, tüketicilere her hangi bir durumla karşılaştıklarında internet üzerinden şikayette bulunabileceklerini hatırlattı.

"İndirim günlerinde dolandırıcıların kurbanı olmayın"

Birçok satıcı ve sağlayıcı firmanın yılın belirli aylarında, özellikle de Kasım ayında “efsane cuma indirimleri”, “şahane cuma indirimleri”, “süper cuma indirimleri” gibi isimlerle birçok ürün yelpazesinde çeşitli oranlarda indirimler yapıldığı iddiası ile tüketicilere ulaştığını vurgulayan  Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu söyledi.

Özellikle Kovid-19 salgın döneminde internet alışverişlerinin arttığını belirten Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, indirim kampanyaları adı altında yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda açıklamalarda bulundu.

"Bilinçsizce yapılan alışverişler birçok mağduriyete yol açabilir"

Salgından korunmak isteyen vatandaşların zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın bu dönemde internetten alışverişe yöneldiğini dile getiren Altun; "İndirime konu ürünler hakkında, yapılan indirimin makul mantıklı ve kabul edilebilirliği ile ilgili hiçbir araştırma yapılmadan, bilinçsizce yapılan alışverişlerde kötü niyetli satıcılarca ayıplı mal gönderimi veya bedelin tahsil edilip hiç mal göndermeme, cayma hakkını kullandırmama, kargo şirketlerine ürün iade kotası koydurma gibi birçok mağduriyete de yol açabilmektedir. Bu kapsamda tüketicilerin mağdur olmamaları, satıcı veya sağlayıcıların da idari müeyyide ile karşılaşmamaları için taraf olacakları mesafeli sözleşmelere ilişkin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var" şeklinde açıklamada bulundu.

İnternet alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması için Ticaret Bakanlığı'nın kampanyaları yakından takip ettiğini dile getiren Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, bakanlığın yayınladığı uyarılar konusunda bilgi verdi.

Tüketicilerin  alışveriş öncesi ihtiyaçlarını karşılayacak mal veya hizmeti tam ve doğru olarak belirlemeleri, bütçeleri ile harcamaları arasındaki dengeyi gözetmeleri konusunda uyarılarda bulunan Ticaret Bakanlığı satıcı veya sağlayıcı hakkında iletişim bilgisi, vergi kimlik numarası, MERSİS ve ETBİS kaydı ve gerekirse şikayet platformları ile satıcı/sağlayıcı müşteri hizmetleri vb. yerlerden gerekli sorgulamanın yapılması gerektiğini bildirdi.

"Ödeme işlemi öncesi mevzuatta yer alan ön bilgilere bakılmalı"

Satışa sunulan ürün fiyatının özellikle standart nitelikteki ürünler için diğer satıcı veya sağlayıcılardaki fiyatları ile karşılaştırılması gerektiğine değinilen açıklamada; "Satıcının internet sitesinin güvenliği ile alışverişe ilişkin güvenli ödeme yöntemleri olan SSL sertifikası, 3D security veya sanal kartla ödeme gibi seçeneklerin olup olmadığının kontrolü, sosyal medya kanalları aracılığıyla yönlendirilen internet sitelerine ilişkin olarak satıcı veya sağlayıcının internet sitesine ilişkin yönlendirmenin yapıldığının adres çubuğundan kontrol edilmesi, ödeme işlemi öncesi mevzuatta yer alan ve satıcı/sağlayıcı unvanı, açık adresi, ayrıntılı diğer iletişim bilgileri, mal veya hizmetin ödenecek toplam tutarı, cayma hakkına ilişkin ayrıntılar ve hak arama yollarını içeren ön bilgilerin verilip verilmediğinin kontrol edilmesi, özel günlerde çok yüksek oranlarda yapıldığı iddia edilen indirimlerin doğruluğuna ilişkin olarak diğer satıcı veya sağlayıcılarda aynı ürünün fiyatına ilişkin araştırma yapılması önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Bu hususlara ilişkin aykırılıkların tespiti halinde gerekli idari yaptırımların uygulanacağı belirten Altun, ayrıca Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu tarafından özel indirim günlerine ilişkin olarak re'sen incelemeler başlatıldığını hatırlattı.

Özlem Ceylan                

Bu haber (535) defa okundu.

Hamsi yokluğu vatandaşları diğer çeşitlere yöneltti

“Köşe yazısında, sokak hayvanları açıkça suçlanmıştır”

TED Edirne Koleji öğrencilerinden 'Tasarruflu Kullanım' çağrısı

Tercan, partisinin çalışmalarını değerlendirdi

Güneşli hava vatandaşları sokağa döktü
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
KADIN İSTİHDAMININ ÖNEMİ
İPEK ESMA ÇEŞME
Umarım gelen gideni aratmaz…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

TUNCA’DA TAŞKIN ALARMI

Son yağışlarla Edirne’nin 1.5 yıllık su ihtiyacı karşılandı

CADDE VE SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ, TRAFİK TIKANMA NOKTASINA GELDİ

Mermer işletmesini su bastı, yollar göle döndü

Tunca'da kırmızı alarm!

EDİRNE’DE BOMBA PANİĞİ

DR. ÇAĞMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Edirne "meşhur ayazına" kavuştu

Trakya'da kar yağışı yüksek kesimleri beyaza bürüdü

1 kişi hayatını kaybetti 1 kişi yaralandı

TOROĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

PANDEMİDE ESNAF SAYISI ARTTI

Edirne'de yağıştan zarar gören yollar onarılıyor

SEVDA ÇEŞMESİ'NİN YERİ GÖLE DÖNDÜ

Başkan Balkan, sağanaktan etkilenen bölgelerde inceleme yaptı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir