EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Kasım 2020 Çarşamba, 15:22
 AK Kadınlar Kadına Şiddetle Mücadele Günü'nde tek yürek oldu
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında bir araya gelen AK Kadınlar, AK Parti'nin kadın kolları teşkilatları olarak 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklamasında bulundu. AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanlığı da bu kapsamda basın toplantısı düzenledi.

İl Başkanlığı büyük salonda düzenlenen toplantıya AK Parti İl Başkanı Belgin İba, Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, Edirne Gençlik Kolları Başkanı Burak Cambaz ve partili kadınlar katıldı. Kovid-19 salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilen toplantıda maske ve sosyal mesafe kuralına uyuldu.

Bu kapsamda AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam tarafından kaleme alınan metni AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce okudu.

AK Kadınlar olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da canları yakan bir sorun olan “şiddetle” mücadele çağrılarını tekrarlamak, sadece kadınlara değil, tüm dünyaya haykırmak üzere, 81 ilimizde eşzamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdiklerini söyleyen AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, Bugünün yılın sadece bir gününe hapsedilmiş, kalan 364 günde unutulan bir gün olmadığını hatırlattı. "Tüm çabalara, çığlıklara, kanunlara rağmen..."

AK Parti’nin kadın kolları teşkilatları olarak, bir kez daha doğru, adaletli ve vicdanlı olanı haykırdıklarını dile getiren İl Kadın Kolları Başkanı İnce, tüm çabalara, çığlıklara ve kanunlara rağmen kadına şiddetin devam etmesinden üzüntü duyduklarını söyledi.  

"Şiddet bizim turuncu çizgimizdir"

Şiddetin turuncu çizgileri olduğunu hatırlatan AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce; "O çizgiyi aşanlarla çetin mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir. Kadın Allah’ın yarattığı kıymetli varlık, biri diğerini tamamlayan insan teki. Nice peygamberlerin, şehitlerin annesi; nicelerinin şefkatli eşi, yol arkadaşı, evladı... Dünya tarihini yazan ve yaşayan iki şahitten biri... Ama bugün biz yine, kadına yönelik şiddeti konuşuyoruz ve dikkatleri çekiyoruz. Nice insani ve ilmi ilerlemeyi yaşadığımız 2000’li yıllarda bu ilkelliği ve zorbalığı durdurmak için tüm dünyanın mücadele ettiğini görüyoruz. Kadına yönelik şiddet sadece bir kişiye yönelmiş bir tehdit olmaktan çok uzaktır. Bu eylem tüm toplumun huzuruna kast ediyor, aileyi parçalıyor, geriye hayatını kaybetmiş ya da travmalarla dolu kadınlar, mutsuz çocuklar ve karanlık bir gelecek bırakıyor. Şiddet uygulayan ise, insanlıktan çıkıyor" şeklinde konuştu.

 "Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir"

AK Parti'nin,18 yıllık iktidarı boyunca kadının hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğuna inancını

kanıtladığını ve kadını toplumdan, siyasetten ayıran her türlü zihniyetle mücadele ederek büyük başarılara imza attığını söyleyen AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce; “Kadınlara Karşı Ayrımcılık Irkçılıktan Beterdir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve değerli hanımefendi, her platformda samimiyet ve duyarlılıkları ile yıllardır kapsamlı mücadeleler sürdürmüştür. Bu sayede kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edilmiştir. Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir. Hükümetimiz ve bakanlıklarımız şiddeti durdurmaya yönelik yoğun çaba göstermiştir. Halen devam eden bu mücadelede hem şiddet uygulayanlara karşı yaptırımları artırmış, hem de şiddete maruz kalan kadınlara maddi ve manevi destek vererek hayatlarına umut olmuştur" ifadelerine yer verdi.

"Kadına şiddet; fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır"

Şiddet uygulayanları en ağır şekilde cezalandırmanın önemli olduğu gibi şiddeti uygulanmadan önce engelleyebilmenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken İnce, bu durumun toplumun her ferdini bilinçlendirmekten geçtiğini ve bu yönde çalışmaları yoğunlaştırdıklarını söyledi.

"Acıları bitirmek için çabalıyoruz."

Şiddetle mücadelenin sürdüğünü ve acıları bitirmek için çabaladıklarını dile getiren AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce; "Ülkemizde terör örgütü PKK’nın ve onun siyasi uzantılarının ağlattığı, evladının elinden alınıp hayattan koparıldığı ve dünyanın en büyük işkencesini yaşattığı Diyarbakırlı, Şırnaklı gözü yaşlı anneler... Onlar onurlu direnişleriyle alçaklarla mücadelede bizlere örnek olan eli öpülesi analarımız… Onlar şiddetin kimlerden ve nasıl geldiğinin en yakın şahitleri olarak aramızda duruyorlar. Onların da acılarının dinmesi için çalışıyoruz çabalıyoruz" dedi.

"Toplumun tüm bireylerini turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz"

 Bugüne kadar şiddetle çok yönlü bir mücadele verildiğini ve devam ettiğini ifade eden İnce; "Ancak gidilmesi gereken yol uzundur. Bu uzun yolda tüm tarafların, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun el birliği yapması şarttır. Her türlü canlıya yönelik şiddetin yeryüzünden silindiği bir dünya duasıyla; 5 milyonu aşan kadın üyemizle AK Kadınlar olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizliğimizle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı TURUNCU ÇİZGİMİZİ çekiyoruz. Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de şiddete karşı turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında parti binasına gelen kadınlara turuncu kurdele takıldı.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (502) defa okundu.

Hamsi yokluğu vatandaşları diğer çeşitlere yöneltti

“Köşe yazısında, sokak hayvanları açıkça suçlanmıştır”

TED Edirne Koleji öğrencilerinden 'Tasarruflu Kullanım' çağrısı

Tercan, partisinin çalışmalarını değerlendirdi

Güneşli hava vatandaşları sokağa döktü
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
KADIN İSTİHDAMININ ÖNEMİ
İPEK ESMA ÇEŞME
Umarım gelen gideni aratmaz…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

TUNCA’DA TAŞKIN ALARMI

Son yağışlarla Edirne’nin 1.5 yıllık su ihtiyacı karşılandı

CADDE VE SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ, TRAFİK TIKANMA NOKTASINA GELDİ

Mermer işletmesini su bastı, yollar göle döndü

Tunca'da kırmızı alarm!

EDİRNE’DE BOMBA PANİĞİ

DR. ÇAĞMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Edirne "meşhur ayazına" kavuştu

Trakya'da kar yağışı yüksek kesimleri beyaza bürüdü

1 kişi hayatını kaybetti 1 kişi yaralandı

TOROĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

PANDEMİDE ESNAF SAYISI ARTTI

Edirne'de yağıştan zarar gören yollar onarılıyor

SEVDA ÇEŞMESİ'NİN YERİ GÖLE DÖNDÜ

Başkan Balkan, sağanaktan etkilenen bölgelerde inceleme yaptı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir