EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 24 Kasım 2020 Salı, 17:10
Nesim İba iyilik peşinde koştu 46 çocuğa burs kazandırdı
TED Edirne Koleji, ihtiyaç sahibi öğrencilere destek amacıyla düzenlenen ‘N Kolay İstanbul Maratonu Sanal Koşu Kampanyası'nda’ tüm koşu takımları arasında en yüksek miktarda ve en çok bağışı toplayan ikinci takım oldu.

TED Edirne Koleji kurucusu Nesim İba, en fazla kişiden bağış toplayan 1’inci koşucu oldu

Türk Eğitim Derneği'nin "Eğitim Değiştirir Projesi" için bağış toplayan koşucular arasında maratona katılan TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, en fazla kişiden bağış toplayan 1'inci, en yüksek miktarda bağış toplayan 2'inci koşucu oldu.

“46 çocuğa burs imkânı sağlandı”

Türk Eğitim Derneği, TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba öncülüğünde başlattığı ‘N Kolay İstanbul Maratonu Sanal Koşu Kampanyası’ ile Türkiye çapında maddi imkânları yetersiz 46 çocuğa burs imkânı sağladı. TED Edirne Koleji, bin 336 kişiden 128 bin 285 TL bağış toplayarak en yüksek miktarda ve en fazla kişiden bağış toplayan kurum oldu.

İba, hem bağış miktarı hem de bağış sayısı baz alınarak hazırlanan 'N Kolay İstanbul Maratonu’nda En İyi Kurumsal Koşucular Listesi'nde ilk sırada yer aldı.

40 okulu arasında en çok bağış toplayan okulu olduk”

42. İstanbul Maratonu Sanal Koşusunda Türk Eğitim Derneği'nin burslu öğrencileri için ‘İyilik Peşinde Koş’ platformu üzerinden kampanya oluşturulduğunu ve Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl maratonun sanal koşu olarak düzenlendiğini hatırlatan TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, “Türkiye genelinde 180 sivil toplum kuruluşu sanal olarak koşup bağış topladı. Biz de Türk Eğitim Derneği’nin 40 okulu arasında en çok bağış toplayan okulu olduk." dedi.

46 çocuğun eğitimi için bağış toplandı

Bu yıl salgın nedeniyle sanal koşu olarak gerçekleştirilen maratonun imkânı olmayan öğrenci çocuklar için bir bağış kampanyası adı altında yürütüldüğünü dile getiren TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba; “Bununla alakalı Türkiye çapında 180 sivil toplum kuruluşu sanal olarak koşup bağış topladı. Biz de Türk Eğitim Derneği’nin 40 okulunun arasında TED Edirne Koleji olarak yarışmaya iştirak ettik. Sonuçlar açıklandı yaklaşık bin 336 hayırseverden 128 bin 285 lira bağış toplandı. 1 çocuğun 1 yıllık eğitim masrafı olan 2 bin 750 lirayı 46 çocuk için toplamış olduk. Burada çeşitli kategoriler var. Bireysel ve takım halinde en fazla kişiye ulaşan bağışçı adı altında var. Bunların bazılarında 3 alanda birinciliğimiz oldu. Bir 2’incilik bir de 5’inciliğimiz oldu” ifadelerine yer verdi.

“Sonuçlar açıklandıktan sonra rahat bir uyku uyuduk”

İmkânı olmayan çocuklara umut oldukları için başını yastığa keyifli ve huzurlu bir şekilde koyduğunu ifade eden TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, bu imkânı sağlamanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

“Bu kadar devin arasında bu skoru Edirne’ye kazandırmanın hazzını yaşıyoruz”

Türkiye genelinde toplamda 6 bin 700 koşucu olduğunu belirten İba;  “Sanal olarak gerçekleştirilen koşuya katılan çok büyük firmalar da vardı. Akbank’tan sonra 2’inci olduk. Birbirinden farklı yüzlerce firma imkânı olmayan çocuklar için mücadele gösterdi. Bu kadar devin arasından bu skoru Edirne’ye kazandırmanın hazzını ve keyfini de yaşıyoruz. İnşallah bu çocuklar aldıkları imkânlarla başarılı yıllara erişecekler. İnşallah bu ülkenin güzel insanları bu çocukları bundan sonraki yıllarda da yalnız bırakmayacaktır. Maksat hâsıl oldu diye düşünüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

İba’dan kamu kurum ve kuruluşlarına çağrı

Sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarından da bu konuda destek göremediklerini aktaran TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba, “Biz bunu sorun etmiyoruz. Ama keşke kamu kurum ve kuruluşları da bir nebze olsa bu imkânı olmayan çocukların eğitimine destek olsalardı. Daha fazla çocuğa ulaşabilseydik. Bu mutluluğu birlikte paylaşasıydık ve duyursaydık” dedi.

“Bizim açımızdan mütevazı bir kampanya oldu”

Bu işin yayılmasına ve bu kadar kişiye ulaşılmasında en çok emeği geçenlerin kurumdaki öğretmenler, çalışan personel, onların aileleri ve komşuları olduğunu vurgulayan İba, bu mütevazı kampanyaya destek oldukları için hepsine ayrı ayrı teşekkür etti.

“Toplanan paralar ihtiyacı olan çocuklara dağıtılacak”

Bu durumun şahsıyla ya da kurumumla bir alakası olmadığının altını çizen İba; “Türk Eğitim Derneği, özel okul değil dernektir. Bundan 93 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulmuş bir kurumdur. 93 yıldır ayakta olan bir kurumdur. Gerçek misyonlarından birisi de bizim okulumuzda da tam eğitim burslu çocuklarımız var. Türk Eğitim Derneği tarafından tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Bu paraların doğru yere harcandığını biliyoruz. Dolayısıyla Türk Eğitim Derneği’nin böyle bir reklama ihtiyacı yok. Yıllık 15 milyon lira gibi tam eğitim bursu dağıtıyoruz. Bu bahsi geçen 180 kurum içinde en çok bağış toplayan kurum da Türk Eğitim Derneği çatısı altındaki koşuculardır. Ben de bunlardan birisiyim. Toplanan paralar ihtiyacı olan çocuklara dağıtılacak” diye konuştu.

“Bundan sonraki çalışmalarda kurumların da destek olmasını dileriz”

İhtiyacı olan çocuklar belirlenirken çeşitli araştırmalar yapıldığına değinen İba, “Yapılan başvurular sonucunda Türk Eğitim Derneği sosyologları başarı durumu iyi fakat maddi imkânı olmayan çocukların aileleri ve çevrelerinde araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalar sonucunda bu çocuklar tespit ediliyor. İlkokul sırasından başlayarak, üniversite eğitimine kadar destek devam ediyor. Okul bittikten sonra da iş imkanını sağlayana kadar giden bir misyon söz konusudur. Çorbada tuzumuz olsun istedik. Bu güne kadar toplanan bağışların tamamından fazla neredeyse 2 katı bağış toplandı. Bunların iyi yere gideceğini görmek de bizleri mutlu ediyor. Bundan sonraki çalışmalarda kurumların da destek olmasını dileriz. Hiç bir şey için geç değil, ihtiyacı olan insanlar hep hayatımızda olacak. Biz de bu bağlamda gerekli tüm mücadelemizi vereceğiz” dedi.

“Öğrencilerimiz için elimizden gelen çabayı göstereceğiz”

Birçok büyük firmanın arasından Edirne'ye birincilik getirmenin sevincini ve gururunu yaşadıklarını vurgulayan TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba,  eğitim ve öğrenciler için ellerinden gelen katkıyı sağlama yolunda çaba sarf edeceklerini söyledi.

Türk Eğitim Derneği, N Kolay İstanbul Maratonu’nda 7 bin 562 kişiden toplanan 1 milyon 680 bin 378 TL ile en yüksek bağış alan sivil toplum kuruluşu oldu. Türk Eğitim Derneği için N Kolay İstanbul Maratonu’nda toplanan bağışlar 611 tam destek burslu çocuğunun bir yıllık eğitimine aktarılacak. Tam Destek Bursu ile devlet okullarında okuyan başarılı öğrenciler, akademik eğitimlerin yanı sıra sanatsal-sportif faaliyetlerle de desteklenecek.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (1784) defa okundu.

“Kara kış” geldi

Meteoroloji'den Trakya için "turuncu" uyarı: Yer yer 20 ile 40 santimetre kar yağışı bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Dev projeler hayata geçirildi

Atatürk büstlerini temizleyen kişilere teşekkür plaketi verildi

Tayakadın Köyü’nde aşılama yapıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'den dolu geçti

AK PARTİ İL BİNASI’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kural ihlali yapanlar ekiplere takıldı

"Adımlarımız ve birliğimiz ile güçlü bir şekilde geliyoruz"

Hamsiyi İğneada'da arayan balıkçılar limana mutlu döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üreticilere müjde

Firari şahıs denetim ekiplerine takıldı

Emlakçıda kumar oynarken yakalandılar

AK Parti Heyeti'nden Bozkurt'a geçmiş olsun ziyareti

EDİRNE’DE FIRTINA, YAĞMUR VE KAR BEKLENİYOR

Kesintiye sebep olan trafo yenilendi

Aranan şüpheli kısıtlama denetiminde yakalandı

İlaçla uyutup kabanın astarına saklamışlar

"Kas ağrılarım o kadar çoktu ki kalp krizi geçirdiğimi düşündüm"

"Evde kalanlara" Trakya havalarıyla moral verdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir