EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Kasım 2020 Cuma, 19:45
Artan vakalar pazarın nabzını düşürdü
Her hafta yerli ve yabancı binlerce turist ağırlayan Ulus Pazarı vakaların yeniden artması nedeniyle geride kalan haftalara göre durgunluk yaşadı. Vakaların artması sonrası kafası karışan ve tedirgin olan vatandaşlar dışarıya çıkmayınca Pazar esnafı bu hafta umduğunu bulamadı.

Ülke genelinde vakaların yeniden artışa geçmesi ve soğuk havanın da etkisiyle vatandaşlar evlerinden çıkmayınca geçmiş haftalarda oluşan kalabalık görüntüler geride kaldı. Komşu ülke Bulgaristan’da artan vaka sayılarından dolayı günübirlik alışveriş için kente gelen turist sayısında da azalma görüldü.

Edirne’de her hafta Cuma günü kurulan yerli-yabancı birçok turistin uğrak noktalarından olan Ulus Pazarı en durgun günlerinden birisini yaşadı. Cumhurbaşkanının salgınla mücadele kapsamında açıkladığı ek tedbirler ve kısıtlamalar sonrası vatandaşlar da evlerine çekilmeye başladı.

Artan vakalar korkutmaya başladı

Salgınla mücadelede genel olarak maske, sosyal mesafe ve hijyen konusuna dikkat edildiği görülürken, bazı vatandaşların ise tedbirlere uymadığı gözlemlendi. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Yunus Ekipleri alınan ek tedbirlerle birlikte denetimlerini arttırdı. Her hafta yoğun kalabalık görüntülerin oluştuğu Ulus Pazarı’nda denetim yapan Yunus Timleri, maske takmayan ve sigara içme yasağını ihlal eden vatandaşlara cezai işlem uyguladı. Yerli vatandaşların yanı sıra Bulgaristan’dan alışverişe gelen turistler de maske kuralına uymadığı için ceza yedi.

Ayrıca her Cuma pazarın yan tarafında kurulan sebze-meyve pazarında da denetim yapan ekipler, esnafı ve vatandaşları kurallara uyum konusunda uyardı.

“Tedbir bizden uyması sizden”

Vakaların artış göstermesiyle birlikte pazardaki tedbirleri ve görevli sayısını arttırdıklarını söyleyen Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, “İlk başlarda yaptığımız gibi pazara giriş ve çıkışları farklı yerlerden yaptırıyoruz. Yön tabelaları koyduk. Cumhurbaşkanı yeni ek tedbirler açıkladı. Bu nedenle hava da soğuk olduğu için vatandaşlar evlerinden fazla çıkmamayı tercih ettiler. Geçen haftalara göre pazarımızda yerli müşterinin yanı sıra yabancı müşterilerde de azalma olduğunu gördük. Biz algınla mücadelenin başından beri gereken her tedbiri alıyoruz. Hükümetimizin açıkladığı tedbirlere uyum sağlıyoruz. Kurallara uyum anonsları yapıyoruz. Pazarımızın çeşitli noktalarında dezenfektanlarımız yer alıyor. Görevli ekiplerimiz maskesiz kimseyi içerde dolaştırmıyor. Ayrıca bunun yanı sıra kapalı ve toplu alanlarda sigara içilmesi de yasaklandığı için Pazar esnafımıza bunu da duyurduk. Bu konuda da hassasiyet gösteriyoruz. Biz hem esnafımıza hem de vatandaşlarımıza tedbir bizden uyması sizden diyoruz. Tüm esnafımızın HES kodlarını kontrol edip sonra tezgâh açtırıyoruz. Şuana kadar riskli bir durumla karşılaşmadık” ifadelerine yer verdi.

 ÖZLEM CEYLAN

Bu haber (1104) defa okundu.

TED Edirne Koleji'nden "Bir Sonbahar Öyküsü" başarısı

İki barajın ishale hatları birleştiriliyor

DSİ'den su kesintisi değerlendirmesi

Yolculardan sürücülere çağrı

Kaymakam Yılmaz fabrikaları denetledi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Dünya Kadın Girişimciler Günü

Artan vakalar pazarın nabzını düşürdü

Trakya'da Kovid-19 kısıtlamaları hayata geçirildi

"Akciğerlerimin aldığı şekli gördüğümde çok korktum"

Nesim İba iyilik peşinde koştu 46 çocuğa burs kazandırdı

OSB'ye 2 milyar liralık yatırım yapılacak

 Virüslerden paraları ütüleyerek korunuyor

Park halindeki cip yandı

Trafikte yakalandılar

Dikkat! O bölgelere elektrik verilmeyecek...

"Bir hafta boyunca yataktan kalkamadım"

Ek tedbirler alındı kısıtlamalar başladı

Karakaya'dan gazetecilere ziyaret

Tesiste çıkan yangın korkuttu

Minik Elif çocuk haklarına dikkat çekti

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir