EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Kasım 2020 Cuma, 15:25
“Her çocuk yarınlarımız için bir umuttur”
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş,  “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacağını belirten Özbaş, her çocuğun yarınlar için bir umut olduğunu ifade etti.

20 Kasım 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmakta olduğunu belirten Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Bugünün küçükleri olan çocukların, yarının büyükleri olacağını söyledi.

“Bir toplumun en değerli varlığı çocuklardır”

Çocuk Haklarının tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma, yaşama, oyun, fiziksel/psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavram olduğuna değinen Özbaş; “Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacaktır. Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır. Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır, geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız. Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak; milli ve manevi değerlere sahip, bilimin ışığında yetiştirilen çocuklarımızla mümkündür” dedi.

“Her zaman çocuklarımızın yanındayız”

Nüfusun büyük bir bölümün oluşturan çocukların; sosyal ve kültürel değerler çerçevesinde yetiştirilmesi, tüm kurumların ve herkesin öncelikli görevi olduğunu dile getiren Özbaş, “Bu konuda sorumluluk; anne/babalara, öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bizler çocuklarımızın her zaman yanındayız. Mesleki rol ve sorumluluk gereği; Dünyada ve ülkemizde çocukların uğradığı, fiziksel, cinsel, sınıfsal ve psikolojik her türlü istismarın takipçisi ve ayrıca sorunların çözümünde çocuk haklarının korunması için mücadele etmeyi onur sayan sosyal hizmet mesleğinin uygulayıcılarıyız. Çocuklarımızın iyilik halini güçlendirmek için; eğitimden, sağlığa, sosyal hizmetlerden, adalet sistemine kadar, bütüncül hak temelli bir yaklaşımla, bakanlığımızın hizmet modelleri kapsamında; koruyucu, önleyici ve rehabilite edici destek ile ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuğun yüksek yararının gözetileceği çalışmaları önemsemekte ve uygulamaktayız” şeklinde açıklamada bulundu.

“Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır”.

Çocuklara yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade eden Özbaş, çocukların sahip olduğu haklardan uzak kalması durumunda Alo 183 üzerinden 7 gün 24 saat çağrı merkezindeki uzmanlara ulaşabileceğini aktardı.

Özbaş’tan vatandaşlara çağrı

 Sokakta mendil, su, hediyelik eşya satan, tartı tutan, dilenen, müzik aleti çalan, ayakkabı boyayan, çiçek satan, trafik ışıklarında cam silen, vb. durumda çalışan çocuklardan” alış-veriş yaparak onların sokağa mahkûm edilmemesi gerektiğinin altını çizen Özbaş; “Özellikle işlek caddelerde, cami bahçelerinde, trafik ışıklarında çocuğunu kullanarak, ona istismar yapmaya çalışan anne ve babalara fırsat vermeyelim. Bu durumlar ile karşılaştığınızda lütfen Alo 183’ten durumu bizlere bildirin…” dedi.

Dünya’nın neresinde olursa olsun, çocukların; çalıştırılma, şiddet, ihmal, istismar, açlık, savaş, terör, göç, erken evlilikler gibi nedenlerle yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını temenni eden Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş,  tüm çocukları “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü” kutladı.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (572) defa okundu.

Türkiye-Türkmenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Aydemir, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırılarını kınadı

6. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu haziran ayında koşulacak

Keşan'da arife nedeniyle alış veriş yoğunluğu yaşandı

On bir ayın sultanı ramazanın son iftarı Edirne'de yapıldı

Edirne'de hırsızlık yaptığı otelin işletmecisi tarafından yakalanan şüpheli polise teslim edildi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'de 4 farklı noktada pazar

Kırklareli Valisi Bilgin, sağlık kompleksi inşaatında incelemede bulundu

Rükn-i Yemani ramazanda ilgi görüyor

Motosiklet sürücüsü kazayı ucuz atlattı

Yaşlı Adam Saatler Sonra Kurtarılabildi

Keşan'da 7 farklı noktada pazar kurulacak

Tam kapanmada da kalabalık görüntüler oluştu

‘Annem hep yanımda, kemerim hep aklımda’

Kırklareli OSB'de yeni yatırımlarla 6 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacak

AŞI OLMAK İSTEMEYENLER, ARANARAK İKNA EDİLİYOR

Salgın vatandaşları E-Ticarete yöneltti

''Veresiye defteri'' uygulamasına destek oldular

Dikkat sağanak geliyor

Fedakar anne 50'sinde aldığı ehliyetle oğlunu "mezuniyete" taşıdı

Pazara maskesiz girmek isteyen kadın hakkında tutanak tutuldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir