EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 18 Kasım 2020 Çarşamba, 21:34
Sahibinden ikinci el satılık ilaç!
İnternette yapılan ikinci el ilaç satışları tehlike saçıyor. Yasal olmayan şekilde ambalajı açılmış ilaçlar, “tedaviyi bitirdim elimde kaldı, kremin yarısını kullandım yarısı duruyor” gibi notlarla satışa çıkarılıyor. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, “Özellikle ikinci el ya da bir miktar kullanılmış ilaçların bu şekilde satılması son derece sakıncalı. Çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Her ne kadar hastanın bildiği, kullandığı bir ilaçta olsa bunun hangi koşullarda muhafaza edildiği belli olmadığından bir enfeksiyonun bulaş ihtimali söz konusu olabilir.” Dedi.

İğneden, hapa, şuruptan kreme kadar çok sayıda ikinci el ilaç, internette yarı fiyatına satılıyor. Satılan yarım, kullanılmış ilaçlar tehlike saçıyor.

“İkinci el satışlar çok ciddi sonuçlara yol açabilir”

İkinci el satış yapılan internet sitelerinde kullanılmış veya sıfır ilaçların satılmasının son derece tehlikeli olduğunu belirten Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, ilacın hiçbir şekilde internette satılmasının doğru ve yasal olmadığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın bu durumları gördüğünce derhal siteleri kapattığını ve yasal işlem uyguladığının altını çizen Ciravoğlu, “Normalleri için de başka isimlerle açıp bir taraftan yapmaya çalışanlar var. Bunlara da şahit oluyoruz. Özellikle ikinci el ya da bir miktar kullanılmış ilaçların bu şekilde satılması son derece sakıncalı. Çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Her ne kadar hastanın bildiği, kullandığı bir ilaçta olsa bunun hangi koşullarda muhafaza edildiği belli olmadığından bir enfeksiyonun bulaş ihtimali söz konusu olabilir. Bozulma olup, kötü yan etkiler ve sonuçlar ortaya çıkarabilir. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ilaçların ya da tedavide kullanılacak olan tıbbi ürünler, bitkisel ilaçlar, Tarım Bakanlığı’ndan da ruhsatlı olsa bunların ne şekilde üretileceği toptan dağıtımının depolar vasıtasıyla nasıl yapılacağı son tüketiciye sunumunun nasıl yapılacağı yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş bir şey.” Şeklinde konuştu.

“İlaçların tek alım yeri eczanelerdir”

İlaçlar için soz konusu olan tek ulaşım yerinin eczane olduğunu dile getiren Ciravoğlu, “Bu kanalın dışına çıkıldığında birçok tehlikeyi içinde barındırıyor. Sahte ürün olma ihtimali var, bozulmuş ürün olma ihtimali var, enfeksiyon bulaşması ihtimali var. Bunların hepsine çok dikkat etmek lazım. Vatandaşlarımızın bu konularda uyanık olması lazım. Bu tür şeyleri yaparlarken bir fiyat avantajı gibi sunup orada cazibe yaratmaya çalışıyor olabilirler. Böyle bir şey ilaç için söz konusu bile olamaz. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ilaçların fiyatları kararnameyle belirlenmiştir. Bu kararname gereği fiyatları Sağlık Bakanlığı veriyor. Türkiye’nin her yerinde ve bütün eczanelerde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği eczanelerin sistemlerine işlenmiş olan fiyatlar üzerinden satış oluyor. Bunların dışına çıkıldığında altında başka sorunlar aramak gerekir.” Dedi.

Burcu Temel

 

Bu haber (1150) defa okundu.

TED Edirne Koleji'nden "Bir Sonbahar Öyküsü" başarısı

İki barajın ishale hatları birleştiriliyor

DSİ'den su kesintisi değerlendirmesi

Yolculardan sürücülere çağrı

Kaymakam Yılmaz fabrikaları denetledi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Dünya Kadın Girişimciler Günü

Artan vakalar pazarın nabzını düşürdü

Trakya'da Kovid-19 kısıtlamaları hayata geçirildi

"Akciğerlerimin aldığı şekli gördüğümde çok korktum"

Nesim İba iyilik peşinde koştu 46 çocuğa burs kazandırdı

OSB'ye 2 milyar liralık yatırım yapılacak

 Virüslerden paraları ütüleyerek korunuyor

Park halindeki cip yandı

Trafikte yakalandılar

Dikkat! O bölgelere elektrik verilmeyecek...

"Bir hafta boyunca yataktan kalkamadım"

Ek tedbirler alındı kısıtlamalar başladı

Karakaya'dan gazetecilere ziyaret

Tesiste çıkan yangın korkuttu

Minik Elif çocuk haklarına dikkat çekti

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir