EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Kasım 2020 Çarşamba, 21:39
Daha fazla turist için çalışmalar devam ediyor
Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok gezi düzenleyerek şehirlerin tanıtımına gönüllü olarak katkı sağlamayı hedefleyen Gezi Uzmanı ve Turizm Danışmanı Özge Ersu, Kasım ayı gezi programının arasında Edirne'ye de yer verdi. Edirne için 5 günlük program düzenleyen Ersu, camilerden, müzelere, külliyeden unutulmuş tarihi sokaklara kadar birçok noktayı tanıtarak daha fazla turist çekmek için çalışmaların devam edeceğini aktardı.

Osmanlı’ya başkentlik yapmış tarihi eser bakımdan oldukça zengin olan bu şehrin tanıtım konusunda eksik kaldığını söyleyen Profesyonel Turist Rehberi Ersu, düzenlediği 5 günlük gezi programı ile kentin tanıtımına küçük de olsa bir katkı sağlamak istediğini söyledi.

Edirne için 5 günlük gezi düzenleyenRehber Özge Ersu, yaptığı planlama doğrultusunda önemli günde kentte bulunmaktan ayrıca keyif aldıklarını belirtti.

10 Kasım Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde Edirne'de düzenlenen anma programına katılan turistler, programın ardından Edirne Belediyesi'nde bulunan Atatürk Odası'nı da ziyaret etti.

"Edirne yıllarca üvey evlat muamelesi gördü"

Konukları hem dünya üzerinde uç coğrafyalara götürdüğünü, hem de artık çıtayı yüksek tutacak geziler yaptıklarını belirten Profesyonel Turist Rehberi-Gezi Uzmanı-Turizm Danışmanı Özge Ersu; "Edirne yıllarca bence bir üvey evlat muamelesi görüyordu. İstanbul'dan en fazla Bursa'ya gidilirdi. Hızlı trenin gelmesine az kaldı. O zaman Edirne'ye daha fazla misafir gelecek. Edirne 1 günlük belki en fazla 1 gece yatılan turlar olarak görülmekteydi. 3 gece 4 günlük küçük bir tur düzenledik. Daha sonraki zamanlarda salgın süreci sona erdikten sonra daha geniş geziler düzenleyeceğim. Edirnekari sanatçılarımıza destek verdiğimiz, camileri gezdiğimiz, kıyıda köşede kalmış tarihi eserleri tanıttığımız ve Karaağaç'ı tanıttığımız bir gezi oldu.Çevremizdeki gezi dostlarım da turumuza katılarak yoğun ilgi gösterdi.Edirne hiç hak ettiği yeri alamamıştı. Gezilecek o kadar yer, görülecek o kadar eser var ki küçük bir katkımız olsun istedik" şeklinde açıklamada bulundu.

O ruhu Edirne'de yaşadık

Tur için tabyaların açılmasını beklediğini söyleyen Turist rehberi Ersu, havalar iyice soğumadan düzenledikleri gezinin özellikle Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 82'nci yıldönümüne denk getirerek o ruhu Edirne'de yaşamak istediklerini ve mutlaka görülmesi gereken Atatürk Odası'nı ziyaret ettiklerini dile getirdi.

"Bu kadar çok eser olduğunu bilmiyorduk"

Ankara'dan gezi için Edirne'ye gelen Özlem Özduran, Osmanlıyı yansıtan bu şehrin her köşesinin tarih koktuğunu ve Mimar Sinan'ın bıraktığı eserleri görme imkânı buldukları için mutlu olduklarını aktardı.

Camiler, külliye ve tarihi alanları ziyaret ettiklerini belirten Özduran;"Edirne Yaşanılabilecek çok güzel bir şehir. İnsanları çok sevecen bize birçok konuda yardımcı oldular. Hepimiz için özel olan tarih 10 Kasım'da Edirne'de olup Atamızı coşkuyla andık. Bu anlamlı ve özel günde Edirne'de olmaktan gurur duyduk. Edirne'de bu kadar çok tarihi eser olduğunu bilmiyorduk" dedi.

"Buradan dönünce dostlarıma anlatacağım birçok anım oldu"

Düzenlenen gezisayesinde Edirne'nin tarihi ve güzel yerlerini gezme imkânı bulduklarını dile getiren Sedef Gürsoy; "Bu kadar yakın olup neden daha fazla gelmediğime pişman oldum. Buradan dönünce dostlarıma anlatacağım birçok anım oldu. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82'inci yıldönümünde Edirne'de bulunup onu anmak bizler için gurur verici oldu. Edirne Belediyesi'ndeki Atatürk Odası'nı ziyaret ettik. Buraya gelindiğinde mutlaka ilk önce görülmesi gereken yer olduğunu düşünüyorum. Her sokağı karış karış gezerek o tarihi dokuyu hissettik. Edirne'ye ilk gelişim değildi ama tekrardan aşık oldum diyebilirim" dedi.

"Edirne tanıtım konusunda eksik kalmış"

Denizli'den gelen Nejla Soylu, Eskişehir'de bile bu kadar tarihi eser yokken akın akın oraya geziler düzenlendiğini belirterek, "Edirne'nin her köşesi tarih kokuyor ama tanıtımın eksik olduğunu düşünüyorum" dedi.

Edirne'nin iyi bir tanıtımla hak ettiği noktaya gelmesini dileyen Soylu, şehrin güzel bir tanıtımla daha fazla turist çekebilecek noktaya gelebileceğini aktardı.

"Edirne'de huzur var"

Özellikle Fatih Sultan Mehmet'in Edirneli olmasından dolayı çok etkilendiğini söyleyen Emine Serap Erdem;"Camileri, külliyesi ve müzeleri ile tam anlamıyla efsane bir şehir. Burada huzur var. Burada çok faklı duygular yaşadık ve çok keyif aldık. Özellikle Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82'inci yıldönümünde Edirne'de olup O'nun odasını ziyaret etmek bizi oldukça duygulandırdı. Edirne, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir" dedi.

"Osmanlı yapılarının biraz daha hızlı restore edilip turizme kazandırılması gerekir"

Turlar sayesinde dünyayı dolaştıktan sonra şimdi Türkiye'nin farkı noktalarını gezmeye başladığını belirten HadiyeTokman, "Edirne'yi umduğumdan farklı buldum. Bilmediği yere gittiği zaman İstanbul'un Anadolu yakasına gitmiş gibi hissedersin. Ama Edirne çok modern bir şehir, insanları çok sıcakkanlı ve sevecen… Edirne'yi çok sevdik yaşanılabilecek bir şehir olduğunu düşünüyorum. İstanbul'un kalabalığından sonra burası bize cennet gibi geldi. Sadece Osmanlı yapılarının biraz daha hızlı restore edilip turizme kazandırılması gerekir. Atatürk'ün Edirne'de kaldığı zamanları sanki şimdi yaşıyormuşuz gibi duygulandık tüylerimiz diken diken oldu. O ruhu burada yaşamak çok güzel. Edirne gezisi için seçilen tarihlerin bu zamana denk gelmiş olması da bizim için büyük bir fırsat oldu"şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (1361) defa okundu.

GÜL, EDİRNE'DE HÜKÜMLÜLERİN RESTORE ETTİĞİ KULE KAPILARI İNCELEDİ

Edirne'de "mavi dil" hastalığı görülen 8 köyde karantina başlatıldı

‘Mağdur ve İnsan Odaklı Adalet Anlayışı Seferberliği’ Edirne’den başladı

Türk ve Bulgar tenisçiler sınır kapısında gösteri maçı yaptı

‘Mavi Vatan’ diyoruz ve sorunlar çözülmeden önleyici politikalar izliyoruz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

ASIRLIK OKUL TADİLAT BEKLİYOR!

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nin Edirne'deki viyadük çalışmaları sürüyor

Poşet açarak işe başlayan ‘Kasap Kız’ kendi işini kurdu

KAZA YAPAN MİDİBÜS SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

“Bu ayıp Edirne’ye ve Edirnelilere yakışmıyor”

İş İnsanı Mercan, gözyaşlarıyla toprağa verildi

TEMAD ÜYELERİ YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü

Selimiye Meydan Projesi için hazırlıklar başladı

Milli Eğitim, okullarda alınan salgın tedbirlerini açıkladı

Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi Edirne'de tanıtıldı

BAĞIMLI OLMA, ÖZGÜR OL! PROJESİNE DESTEK

Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi

Meteoroloji'nin uyarısından habersiz olanlar hazırlıksız yakalandı

KOKU AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI DERS VERİLDİ

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir