EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 26 Ekim 2020 Pazartesi, 07:50
Vaka sayıları esnafları düşündürüyor
Bulgaristan’da koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçmesi nedeniyle sınır kapılarının kapatılıp kapatılmayacağı konusu esnafları düşündürüyor. Edirne Haber Gazetesi Muhabirleri kentteki esnafın nabzını tuttu. Sınır kapılarının kapanmasını istemeyen esnaflar yetkililerin konuyla ilgili bir araya gelerek çalışma yapması gerektiğini vurguluyor. 

Sınır kapılarının açılmasının ardından Bulgar vatandaşlar, Edirne’ye akın etmeye başladı. Giyimden, kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.  Bunun üzerine Edirneli esnaflar kentte adeta bayram havası yaşadıklarını söyledi. Esnaflar, koronavirüs vakalarının artmasından sonra sınır kapılarının tekrardan kapatılıp kapatılmayacağını merak ediyor. Kara kara düşünmeye başlayan esnaflar yetkililerin bu konuda bir araya gelerek çalışma yapması gerektiğini vurguladı.

“Bulgarlar çarşı esnafına hareketlilik getirdi ve can suyu oldu”

Bulgaristan’da vakaların artışından dolayı sınır kapılarının yeniden kapılması durumuna karşı diken üstünde olduklarını söyleyen Çilingirler Caddesi esnaflarından Ahmet Çakır; “Sınır Kapılarının yeniden kapanması gündeme gelebilir. Salgının yayılmaya başladığı dönemlerde ekonomik olarak zor günler yaşadık. Şimdi kapılar yeniden açılalı 2 ay oldu. İşlerimiz biraz da olsa düzene girdi. Edirne kendince küçük bir şehir olduğu için belli zaman sonra kendi kendine yetemiyor. Kapıların kapanması demek, Bulgarların kentimize gelememesi demektir. Edirne turizm şehri olduğu için bu şekilde kalkınan bir yerdir. Bu yıl salgın nedeniyle yerli turistlerde de azalma oldu. Yerli halkın da bütçesi belli. Bulgarlar çarşı esnafına hareketlilik getirdi ve can suyu oldu. Bulgarların kentimizden yaptığı alışverişler hepimize katkı sağlıyor. Esnaf onlardan kazandığı parayı yine birbirinden alışveriş yaparak katkı sağlıyor. Her sektör bu salgın döneminde Bulgaristan’dan gelen turistlerle ayakta duruyor. Kapıların kapatılması yerine tedbirler arttırılarak önlem alınabilir. Edirne ticareti için Bulgar turistler büyük önem taşıyor. Devletin sağladığı imkân ve katkılar bazı durumlarda yeterli gelmeyebiliyor. Haftanın son 3 günü otobüslerle gelen turistler gıdadan giyime, zücaciyeden temizliğe her türlü ihtiyacını kentteki esnaflardan karşılıyor. Bu da bizim yüzümüzü güldürüyor. Bu dönemde en çok istediğimiz şeylerden birisi kapıların kapanmamasıdır” dedi.

“Kapılar bizi düşündürüyor”

En yoğun günlerinin dini bayramlar öncesi olduğunu belirten Baklava satıcısı Mehmet Kalkan; “Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle işlerimiz çok durgun geçti. Sınır kapılarının kapalı olduğu dönemlerde hiç siftah yapmadan kapattığımız günler oldu. Şuan Bulgaristan’dan gelen vatandaşların alışverişleri sayesinde biraz hareketlilik oldu. Vakaların yeniden artışa geçmesi sonrası sınır kapılarının kapanacağı haberleri ve söylentileri gündeme geliyor. Bu durum bizi düşündürmeye başladı. Önümüz kış olduğu için giderlerimiz de artacak. Salgın nedeniyle bu sene yerli turist sayımız oldukça azaldı. Şuan sadece Bulgar müşterilerle ayakta kalıyoruz. Bulgaristan’dan gelen müşterilerin alışverişleri yerli esnafın birbirinden alışveriş yapmasına yansıyor. Çünkü esnaf onlardan kazandığı parayı yine Edirne’deki diğer esnaflardan alışveriş yaparak harcıyor. Bulgaristan’dan gelen turistler 3-5 kilo baklava alıyor. Tepsilerle alan oluyor. Oradaki arkadaşlarına da götürüyor. Edirne ekonomisini ayakta tutan Bulgar turistlerdir. Temennimiz sınır kapılarının kapanmamasıdır. Çünkü onlar gelmeyince esnaf dükkânında akşama kadar boş oturuyor” dedi.

Komşu’nun gözlükleri de Edirne’den

Her sektörde olduğu gibi optikçilerde de Bulgar turist hareketliliği yaşandığını belirten Gözlük satıcısı Serpil Şinikçi, “Mart ayında yayılmaya başlayan Kovid-19 salgını işlerimizi olumsuz etkiledi. Haftanın belli günleri dükkân açıyorduk. Vatandaşlar salgından dolayı dışarıya çıkmamaya çalışıyordu. Bu da esnaflara zor zamanlar yaşattı. Sağlık her şeyin başında geliyor. Devletin verdiği kredi ve sağladığı imkânlar sayesinde bir şekilde ödemelerimizi kapattık. Her sektör olduğu gibi biz de Bulgaristan’dan gelen turistlerden payımızı alıyoruz. Özellikle hafta sonları ellerinde reçeteleriyle gözlük almak için bize geliyorlar. Bu durum bizi mutlu ediyor. Fakat şimdi vakaların yeniden artmaya başlaması üzerine sınır kapılarının kapanma ihtimali olabilir. Bu durumdan dolayı esnaflar olarak endişe duyuyoruz.  İnşallah alınan tedbirlerle birlikte bu artışın önüne geçilir ve kapılar kapanmaz. Bu dönemde ekonomik anlamda zor günler geçiren esnaflara Bulgar turistler can suyu oluyor” dedi.

Özlem Ceylan-Burcu Temel

 

Bu haber (1290) defa okundu.

Karantinada olması gereken kadın araç başında yakalandı

Güvenlik şefi Süzan Koronavirüse yenik düştü

 Uyuz salgınında alternatif tıp ürünlerine talep arttı

Çevrecilerden 'direkli bahçe' tepkisi

Ekiplerden kısıtlama denetimi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
İPEK ESMA ÇEŞME
Dik durun...
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'ye yeni bir iş yeri açıldı

Nesim İba iyilik peşinde koştu 46 çocuğa burs kazandırdı

Dikkat! O bölgelere elektrik verilmeyecek...

Tekirdağ-Hayrabolu Yolu Kandamış Kesimi Açıldı

"Bir hafta boyunca yataktan kalkamadım"

Tesiste çıkan yangın korkuttu

Korona, Ulus Pazarını kapattı

Kapıkule Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü personeline "stres" eğitimi verildi

Güvenlik şefi Süzan Koronavirüse yenik düştü

'Yasak olduğunu bilmiyorduk' dedi çocuklarıyla pazara geldi

Geçmiş, vakıflar bölge müdüründen özür diledi

Tekirdağ'da dezenfekte çalışmaları devam ediyor

“Edirne’mizin kurtuluş coşkusunu yürekten paylaşıyoruz”

Salgının baş mücadelecilerine moral afişi

Istranca ormanlarında sonbaharın son demleri hayran bırakıyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir