EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 19 Ekim 2020 Pazartesi, 21:21
EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI
Koronavirüsle mücadele de Trakya'da ilke imza atıldı. Trakya Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, Türkiye’de yoğun test oranına rağmen 24 saat içerisinde sonuç vermeyi başarabildiklerini söyledi. Bir ekiple ve sadece bir cihazla 1264 kişiye test yapıldığını belirten Prof. Dr. Gürcan, bugüne kadar 75 bin test yaptıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Gürcan, “Edirne’de olgu sayımız en başından beri Türkiye ortalamasının hep altında seyretti. Bunda laboratuvarın çok hızlı sonuç vermesinin ve gece gündüz durmadan sonuç vermemizin çok büyük etkisi var.” Dedi.

“Gece gündüz tüm personelimizle çalıştık”

Trakya Üniversitesi koronavirüs laboratuvarının Türkiye’de laboratuvarların yaygınlaştırma fikri ortaya çıktıktan sonra ilk genişlemenin yapıldığı laboratuvarlar arasında yer aldığını ifade eden Trakya Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de koronavirüs vakası görülmesinin üzerinden 1 hafta sonrasında Trakya Üniversitesi’nin PCR testlerini yapabilecek üniversite olarak görevlendirdiğini dile getirdi.

PCR testlerinin yapıldığı bir laboratuvara sahip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Gürcan, “Deneyimli personelimiz var. Seve seve bu hizmeti verir koronavirüs salgınına gereken tüm katkıyı veririz dedik. Anında protokol işlemleri, anlaşmalar yapıldı. 2 gün içerisinde hizmete girdik. O günden beridir Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye bütün Covid-19 testlerini yapan tek laboratuvar olarak devam ettik. Daha sonraki aşamalarda test sayıları gittikçe arttığında biz kapasitemizin artmasını istedik. Yeterli cihaz ve donanım talebinde bulunduk. Ancak üniversitemizin imkânları da kısıtlı olduğundan dolayı kapasite artışı yapılamadı. Ona rağmen biz gece gündüz tüm personelimizle birlikte çalıştık.” Şeklinde konuştu.

“Bugüne kadar 75 bin civarı test yaptık”

1 yıldır neredeyse sadece koronavirüs testleriyle ilgilendiklerini belirten Prof. Dr. Gürcan, “Araştırma gibi diğer işlerimiz yarım kaldı aynı zamanda. Bir an önce asli görevlerimize de dönme zorunluluğu olduğu için ek laboratuvarlar açılmasını talep ettik. Geçen ay bununla ilgili ilerlemeler oldu. Edirne Devlet Hastanesi’nde 2’inci Kovid-19 laboratuvar ve Kapıkule Sınır Kapısı’na PCR test merkezi kuruldu. Yükümüz biraz hafifledi. Bazen bir testi 4-5 kez tekrar ettiğimiz de oluyor. Karar veremediğimiz durumlarda sık sık test yapıyoruz. Şu ana kadar 75 bin civarında PCR testi yaptık ama tekrarlarla bunu koysak 100 bini aşan test çalışmışlığımız var. Sabah laboratuvarlarda tüm personelimizle birlikte görev aldık. Bütün gecemizi burada geçirerek hizmeti kesintisiz vermeye çalıştık.” İfadelerini kullandı.

“Edirne’de vakanın az olmasında laboratuvarımızın çalışma gücünün etkisi çok yüksek”

Türkiye’de yoğun test oranına rağmen 24 saat içerisinde sonuç vermeyi başarabilmiş nadir laboratuvarlardan biri olduklarını söyleyen Gürcan, “Diğer yerlerde bu testleri alıyorlar, 2 3 gün sonra sonuçlara bakıyorlar. Edirne’de olgu sayımız en başından beri Türkiye ortalamasının hep altında seyretti. Bunda laboratuvarın çok hızlı sonuç vermesinin ve gece gündüz durmadan sonuç vermemizin çok büyük etkisi var. Biz sonuçları verdiğimiz de hemen filyoasyon ekibine ulaşıyor ve hemen sahaya dağılıyor. Bütün temaslılardan örnekler alınarak daha fazla kişiye yayılması engellenmiş oluyor.” dedi.

“Bir ekip ve sadece bir cihazla günlük 1264 kişiye kadar test yaptık”

Bir ekip ve sadece bir cihazla günlük 1264 kişiye kadar test yapmış olduklarını vurgulayan Gürcan, “Bu da Türkiye’de çok nadir bir rekordur. Kalite kontrol merkezleri tarafından da belgeleniyoruz. Bu güne kadar hep sağlıklı sonuçlar verdiğimiz belgelenmiş oldu. Yanlış yere negatif dersek de gereksiz yere bir çok kişiyi tehlikeye atmış oluruz.” Açıklamalarında bulundu.

Burcu Temel

 

 

Bu haber (2439) defa okundu.

Türkiye-Türkmenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Aydemir, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırılarını kınadı

6. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu haziran ayında koşulacak

Keşan'da arife nedeniyle alış veriş yoğunluğu yaşandı

On bir ayın sultanı ramazanın son iftarı Edirne'de yapıldı

Edirne'de hırsızlık yaptığı otelin işletmecisi tarafından yakalanan şüpheli polise teslim edildi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'de 4 farklı noktada pazar

Kırklareli Valisi Bilgin, sağlık kompleksi inşaatında incelemede bulundu

Rükn-i Yemani ramazanda ilgi görüyor

Motosiklet sürücüsü kazayı ucuz atlattı

Yaşlı Adam Saatler Sonra Kurtarılabildi

Keşan'da 7 farklı noktada pazar kurulacak

Tam kapanmada da kalabalık görüntüler oluştu

‘Annem hep yanımda, kemerim hep aklımda’

Kırklareli OSB'de yeni yatırımlarla 6 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacak

AŞI OLMAK İSTEMEYENLER, ARANARAK İKNA EDİLİYOR

Salgın vatandaşları E-Ticarete yöneltti

''Veresiye defteri'' uygulamasına destek oldular

Dikkat sağanak geliyor

Fedakar anne 50'sinde aldığı ehliyetle oğlunu "mezuniyete" taşıdı

Pazara maskesiz girmek isteyen kadın hakkında tutanak tutuldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir