EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 15 Ekim 2020 Perşembe, 07:00
Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü
Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kış hazırlığına başlayan vatandaşlar, soba satıcılarının yolunu tutmaya başladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de etkisini gösteren Kovid-19 salgını nedeniyle müstakil evlere artan talep, soba satıcılarının da yüzünü güldürdü.

Koronavirüs salgınından korkan ve müstakil eve yönelen vatandaşlar, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte soba satıcılarına yöneldi. Bu nedenle satışlarda yaşanan artış soba satıcılarına can suyu oldu.

“Bu sene daha fazla hareketlilik yaşıyoruz”

Koronavirüs salgınından korunmak isteyen vatandaşlar apartman dairelerinden çok müstakil evlere yöneldi. Kışı müstakil evlerde geçirmeyi düşünen vatandaşlar hazırlıklara başladı ve soba satıcılarına akın etti. Edirne’de 21 yıldır baba mesleğini sürdüren Çilingirler Caddesi esnaflarından soba satıcısı Emre Nurlu, Komşu ülke Bulgaristan vatandaşlarının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da alışverişlerini Edirne’den yaptığını ve bunun yanı sıra Kovid-19 salgın döneminde müstakil evlere talebin artmasının işlerine olumlu yansıdığını söyledi.

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte satışlarda hareketlilik yaşanmaya başladığını belirten soba satıcısı Emre Nurlu, geçen yıla oranla fiyatlarda yüzde 15’lik bir zam olduğunu ama satışların iyi gittiğini aktardı.

 “Korona sobaya ilgiyi arttırdı”

Doğalgaz kullanımı yaygınlaştığından beri satışların azaldığını dile getiren Nurlu; “Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle vatandaşlar müstakil evlere yönelince bizim satışlarımıza da olumlu olarak yansıdı. Buna bağlı olarak geçen yıla göre sobaya ilgi arttı. Müstakil evlerde kat kaloriferi de yapılıyor. Ama hem nostaljik açıdan hem de yemek pişirme açısından sobalar da tercih ediliyor. En çok fırınlı kuzine tarzı sobalar tercih ediliyor.  Köy evlerine ya da bağ evlerine bunlardan alınıyor. Çünkü içinde börek, ya da yemek de pişirilebiliyor” dedi.

Salgın nedeniyle büyük şehirlerde yaşayan tatilcilerin geri dönmek istemediklerini bu nedenle de kışı müstakil evlerinde geçirmeyi düşündüklerini belirten Nurlu,  bu durumun hem odun-kömür satıcılarına hem de soba satıcılarına can suyu olduğunu vurguladı.

Baca ve boru temizliği konusunda uyardı

Baca bakımı ve boru temizliği konusunda vatandaşlara tavsiyede bulunan Nurlu, zehirlenme riskine karşı özellikle baca bakımlarının soba kurulmadan önce mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Gelen müşterilerine de soba kurmadan önce baca temizliğini ve bakımını yaptırmalarını önerdiğini ifade eden Nurlu, ayrıca satın alınacak sobada TSE ve garanti belgesi olup olmadığına bakılması gerektiğini vurguladı.

Komşu hareketliliği de yaşanıyor

Sınır kapılarının açılmasıyla birlikte kentteki esnafların işlerinin hareketlendiğini söyleyen Nurlu; “Tüm esnafın olduğu gibi bizim de işlerimiz hareketlendi. Bulgaristan’dan gelen sabit müşterilerimiz var. Gelen müşterilerimiz diğer arkadaşlarını da getiriyorlar. Onlarla birlikte de satışlarımız artıyor. Genellikle onlar da kuzine tarzı sobaları daha çok tercih ediyorlar. Bu sene havalar güzel gitti. Yavaş yavaş sabah akşam serin olmaya başlayınca vatandaşlar da kışlık hazırlıklarına başladı” dedi.

Soba fiyatlarının 350 ile bin 300 lira arasında değiştiğini aktaran Nurlu, kalitesi ve modeline göre her bütçeye uygun soba satışı yaptıklarını söyledi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (1246) defa okundu.

Hem denetim yaptılar, hem kuralları hatırlattılar

TED Koleji’nde “Kulüp Tanıtım Fuarı” düzenlendi

Tarihi paralar ele geçirildi

Debi düştü ilginç görüntüler ortaya çıktı

"Edirne kırmızısı" Türk tekstil sektörüyle dünyaya açılacak
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

Turistleri taşıyan otobüs kamyonetle çarpıştı

Vali Yıldırım ceviz hasadına katıldı

Bilgin; “Uzunköprü Belediyesi Ergene’nin kirliliğine katkıda bulunuyor”

Vatandaşın maske cevabı; "Ben vebalı değilim"

Trafik Tescilden kapsamlı denetim

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir