EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 15 Ekim 2020 Perşembe, 07:00
 “Bakım canınızın sigortasıdır”
Havaların soğumaya başlaması ve kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte araçların lastik, motor ve fren sistemi gibi önemli aksamlarında bakım yapılması, sürücülerin yolda kalmaması, sonradan ortaya çıkacak yüksek maliyetli olası arızaların önlenmesi açısından önem taşıyor. Edirne Merkez Sanayi Sitesi esnaflarından Çağla Dobranyalı, yaklaşan kış mevsimi öncesi sürücülere araç bakımlarını yaptırmakta geç kalmamaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Yaklaşan kış mevsimi öncesi araç bakımlarını yaptırmak isteyen vatandaşlar sanayinin yolunu tutarken, servis ustaları ise araç bakımlarının zamanında yaptırılması konusunda uyardı.

Araçlara yazlık ve kışlık olmak üzere yılda en az iki kere bakım yapılması gerektiğini belirten Sanayi Sitesi’nin Çağla Ustası, özellikle kışlık bakımda araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını aktardı.

Bakımlarınızı son ana bırakmayın!

Yaklaşan kış mevsimi öncesi araç sahiplerini, araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyaran ustalar, sürücülerin soğuk hava şartlarına hazırlanması, kışı rahat geçirmek için araçlarının bakımlarını şimdiden yaptırması gerektiğini söylüyor.

 ‘Lastik fiyatları el yakıyor’

Lastik fiyatlarında beklenenin üstünde zamlar olduğunu söyleyen Dobranyalı, Kovid-19 salgını döneminde işlerinin azaldığını ve zor günler geçirdiklerini belirtti. Araçların belli periyotlarla uzman seviyede bakımdan geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Sanayi Sitesi’nin Çağla Ustası, düzenli olarak yağlama ve bakım yaptırıldığı takdirde araçların uzun süre ve rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi.

“Yılda bir kez değişmesini sağlamanız gerekir”

Motor yağının motordaki aşınmaların önüne geçmek ve motorun parçalarını temizlemek için kullanıldığını dile getiren Dobranyalı; “Her araç kullanımında yağ seviyesi biraz düşmektedir. Kullandığınız motor yağı seviyesini düzenli olarak kontrol etmek ve bu yağın ortalama yılda bir kez değişmesini sağlamanız gerekir. Yağ filtresi ise bu motor yağını süzerek kanallara akışına yardımcı olur. Motor yağı değiştirilse de yağ filtresi değiştirilmediği sürece tıkanmalar oluşur. Bu yüzden yağ filtresinin zamanında değiştirilmesi ve bakımının da düzenli olarak yapılması gerekir.” Şeklinde açıklamada bulundu.

“Lastik kontrolü hayat kurtarır”

Güvenli ve rahat bir sürüş için düzenli bakım ve kontrolden geçirilmesi gereken parçanın lastikler olduğunu belirten Dobranyalı, lastiklerin havasının kontrol edilmesinin yanı sıra balansının, ön düzen ayarlarının ve basıncının da kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Lastiklerin zamanla aşınmaya uğradığını aktaran Çağla Usta; “Kullanım şekline ve kilometreye bağlı olarak lastikler ortalama 3 yılda bir ve 30.000 kilometreden sonra mutlaka değiştirilmelidir. 5 yıldan uzun süre araç üzerinde kalan lastikler ise az kullanılmış olsa dahi sertleşmiş ve özelliğini kaybetmiş demektir” dedi.

En sık yapılan hatalardan birisinin ise yalnızca 2 lastiğin bakımdan geçirilmesi olduğunu söyleyen Dobranyalı, güvenli ve rahat yolculuk yapmak için mutlaka tüm lastiklerin bakımdan geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Özlem Ceylan

Bu haber (1241) defa okundu.

Edirne’deki otellerde ‘gurbetçi’ bereketi

     Tanrıkulu, “Aşılı da olsak maskemizi takalım”

Romanların anısına Tunca Nehri'ne çiçek bırakıldı

Meteoroloji'den Trakya için güneş çarpması uyarısı

"Zaman algı operasyonu zamanı değil, birlik olma zamanıdır!"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Popülasyonu artan dantel böceğiyle mücadele

O mahalleler 8 saat enerjisiz kalacak!

2 ev kullanılamaz hale geldi

Uluslararası hastalar için hazırlanan ünite hizmete açıldı

Güneş çarpmasına dikkat! Geciken tedavi komaya sebep olabilir

Trakya’da vakalar yeniden artışa geçti

    İzinleri biten gurbetçiler dönüş yoluna geçti

İki katlı apartmanın çatısında yangın çıktı

Keşan'da konser ve festivaller ertelendi

AK Parti Edirne Heyeti’nden Alçalar ve Çakmak’a hayırlı olsun ziyareti

ANIZ YANGININ SIÇRADIĞI AYÇİÇEĞİ TARLALARI ZARAR GÖRDÜ

Projenin 3. Etap başvuruları başlıyor

Ormanlık alanlara girişlere izin verilmiyor

Sıcak hava yaşamı olumsuz etkiliyor

2 MİLYON DOZDAN FAZLA KOVİD-19 AŞISI UYGULANDI

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir