EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Ekim 2020 Çarşamba, 01:16
KORONAVİRÜS YÜZEYLERDE 28 GÜN BOYUNCA YAŞAYABİLİYOR
Koronavirüs ile ilgili yapılan araştırmalar, virüsün ciltte uzun süre yaşayabiliyor olduğunu ortaya koyarken, el hijyeninin önemi bir kez daha ortaya çıkardı. Trakya Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, koronavirüsün yüzeylerde yaşama süreleri ve dezenfektanların doğru kullanımı hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Gürcan Covid-19 virüsünün yüzeylerde kalma konusunun yoğun virüs miktarı ile ilgili olduğunu belirtti. Virüslerin oda ısısında ve düştüğü yüzeylere göre yaşama sürelerinin değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Şaban Gürcan, metal yüzeylerde 5 güne kadar, diğer yüzeylerde ise yaşama süresinin değişiklik gösterdiğini vurguladı. Bazı yüzeylerde 28 güne kadar yaşayabildikleri gösterildiğini belirtti.

“Koronavirüs, damlacıkla bulaşıyor”

Tüm dünyada etkisini göstermeye devam eden koronavirüsün, damlacık ve aerosol denilen yollarla bulaştığını dile getiren Trakya Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, havada asılı kalan virüslerin solunum yoluna girmesiyle akciğerlere geçtiğini ifade etti.

Virüsun solunum yollarından girmesinin ardından akciğerlerde çoğalıp yaygın enfeksiyona neden olduğunu aktaran Prof. Dr. Gürcan, “Ama diğer damlacık dediğimizde daha büyük parçacıklar daha çok ağızdan, konuşurken, hapşırırken ve öksürürken çıkan damlacıklar anlaşılır ve aerosollere göre daha büyük boyutlarda oluyor. Bunların en küçüklerine aerosol diyoruz. Havada asılı duran aerosoller doğrudan solunum yoluna giriyorlar. Ama büyük partiküller solunum yoluna giremiyorlar. Onlar daha ağır oldukları için yer çekimiyle yüzeylere düşüyor. Yüzeylere cildimizle dokunduğumuzda, aynı zamanda hapşırdığımızda, öksürdüğümüzde, konuştuğumuzda damlacıklar cildimize iniş yapabiliyor. Ellerimizi başka damlacıkların düştüğü yerlere sürdüğümüzde elimize de geçebiliyor.” dedi.

“Virüsün yaşama süreleri değişkenlik gösteriyor”

Virüslerin oda ısısında ve düştüğü yüzeylere göre yaşama sürelerinin değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Şaban Gürcan, metal yüzeylerde 5 güne kadar, diğer yüzeylerde ise yaşama süresinin değişiklik gösterdiğini vurguladı. Bazı yüzeylerde 28 güne kadar yaşayabildikleri gösterildiğini belirtti.

Ciltte canlı yüzeylerde koronavirüsün daha da yüksek yaşama şansı elde ettiğinin altını çizen Dr. Gürcan, “Aerosoller havada 3 saat canlı kalabiliyor. Hemen hızla o küçük damlacıklarda nem de kuruduğu için düşük nem ve sıcaklıkta canlılık süresi daha da uzun süreli oluyor. Havada asılı kalan aerosollerin solunum yoluna girmesiyle esas bulaşıyor. Ama diğer damlacıklar hemen kuruyamıyor ve yüzeylerde günlerce canlılığını koruyabiliyor.  Bu yüzeylerde 5 günden daha uzun kaldığı da literatürde belirtiliyor.” şeklinde konuştu.

“Virüs, doğrudan cilde girmiyor”

Doğrudan cilde virüsün giremediğini söyleyen Prof. Dr. Gürcan, “Çünkü bizim cildimiz çok katlı doğal bir koruyucu bariyer, koruyucu kalkan gibi görev görüyor. Oradan kolay kolay ne bakteri ne virüs giremiyor. Eğer bir yara bere, deri bütünlüğü bozulmamışsa kolay kolay ciltten hiçbir mikrop giremiyor. Cilt bütünlüğü bozulduğunda virüsler girebiliyor. Ellerin rolü el cildine aktarılan virüsler gün içinde defalarca burnumuza, gözümüze, ağzımıza, yemek yeme veya çeşitli vesilelerle kaşıma gibi işler yaparken elimizdeki virüsler mukozaya geçiyor. Mukozalar cildimize göre daha ince bir yapıyla kaplıdır. Ağız ve göz mukozasından girmesi nispeten çok daha kolaydır. Bunun için ellerimiz böyle bir aracı rolü oynuyor.” ifadelerini kullandı.

“El temizliğine büyük önem gösteriliyor”

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün cilt ile bulaşında el temizliklerine ve el yıkamaya büyük önem verdiğini ifade eden Prof. Dr. Gürcan, alkollü solüsyonların virüsü çok kısa sürede öldürdüğünün altını çizdi. Koronavirüsün çok dayanıklı bir virüs olmadığını ifade eden Gürcan, “Biz tıpta mikroorganizmalara, çeşitli dezenfektanlara ve sterilizasyon işlemlerine maruz bıraktığımızda her biri farklı dayanıklılık sürelerine sahiptir.” dedi.

“Dezenfeksiyonun kademeleri bulunuyor”

Prof. Dr. Gürcan, dezenfeksiyonun da kademeleri olduğunu belirterek, “Yüksek düzey dezenfeksiyon çok dayanıklı mikroorganizmalara karşı yaptığımız işlemleri kapsıyor. Düşük düzey dezenfeksiyon ise en kolay öldürülebilen canlılar içindir. En ucuz ve en pratik yok etme yöntemidir. Aslında bu virüs düşük düzey dezenfeksiyon gerektiren en dayanıksız mikroorganizmalar sınıfında yer alır. Bazı vatandaşlarımız sürekli antimikrobiyel içeren dezenfektanlar, sabunlar gibi şeylerle evlerini dolduruyorlar. Bunlar çok yanlış uygulamalardır. Normal mikroorganizma florasını da bozabilen, ilaç direncinin gelişmesine yol açan uygulamalardır. Kolay ölen virüslere karşı bir sabunla yıkamak, bir alkolle ovalamak çok kolay bu virüslerin tahrip olmasını sağlarlar. 30 saniyede bir alkolle virüsleri öldürebilirsiniz. Sabunla ellerimizden yok edebiliriz.” diye açıklamalarda bulundu.

“Enfeksiyon hastalıklarında mikroorganizma yükü çok önemlidir”

Çamaşır suyunun da diğer yüzeylerde çok etkili olduğunu ifade eden Gürcan, “Dakikalara bile varmadan çok etkin bir şekilde virüsleri de yok edebilmektedir. Çamaşır suyu normalde marketlerden aldığımızda yüzde 5’lik konsantrasyonlardadır. Evde hep seyrelterek kullanırız. Enfeksiyon hastalıklarında mikroorganizma yükü çok önemlidir. Her dezenfektan bir mikroorganizmaya yapışıyor onu yok ederken de kendini etkisiz hale getiriyor. Bu nedenle yoğun virüs ve mikrop içeren durumlarda yüksek oranlarda yani 10 kat sulandırılmış çamaşır suları kullanılırken, daha az virüs ve mikrop içeren durumlarda daha da seyrelterek, 100 kat seyrelterek çamaşır sularını kullanabiliriz. Çeşit çeşit dezenfektanlar alıp kimyasallarla evlerimizi doldurmamızın bir anlamı yok. Geleneksel her zaman yaptığımız uygulamaları yani 100 kat sulandırarak çamaşır suyunu kullanmamız yeterlidir.” Dedi.

Burcu Temel

 

Bu haber (1846) defa okundu.

Hem denetim yaptılar, hem kuralları hatırlattılar

TED Koleji’nde “Kulüp Tanıtım Fuarı” düzenlendi

Tarihi paralar ele geçirildi

Debi düştü ilginç görüntüler ortaya çıktı

"Edirne kırmızısı" Türk tekstil sektörüyle dünyaya açılacak
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

Turistleri taşıyan otobüs kamyonetle çarpıştı

Vali Yıldırım ceviz hasadına katıldı

Bilgin; “Uzunköprü Belediyesi Ergene’nin kirliliğine katkıda bulunuyor”

Vatandaşın maske cevabı; "Ben vebalı değilim"

Trafik Tescilden kapsamlı denetim

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir