EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Ekim 2020 Pazartesi, 15:20
"Köyümde yaşamak için bir ’sürü’ nedenim var" protokolü imzalandı
Edirne Valiliği ve Ziraat Bankası işbirliğiyle yürütülecek 'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var' projesi kapsamında protokol imzalandı. Projenin tanıtılmasının ardından Ziraat Bankası ile Edirne Valiliği arasında protokol imzalandı. Projeyle Edirne ve ilçelerinde küçükbaş hayvan varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilere destek olunması amaçlanıyor.

Tarım İl Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirilen törende İl Müdürü Atila Bayazıt, projenin detayları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Atilla Bayazıt, yaptığı sunumda küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesi ile köyden kente göçün önlenmesini hedefleyen “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var” projesini anlattı.

Projeyle Edirne ve ilçelerinde küçükbaş varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin ve ölçeklerinin büyütülmesi, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel koyun ırklarının ıslah edilerek bölgesel kalkınmayı ve yerel koyun yetiştiriciliğiyle kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Söz konusu proje Edirne Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Valiliğin koordinasyonuyla İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve İl Özel İdaresi ile birlikte yürütülecek.

“Atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması hedefleniyor”

Söz konusu proje ile küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanıyor. Ayrıca Edirne’de 355 bin 310 olan küçükbaş hayvan sayısının 31.12.2022 proje bitim tarihine kadar küçükbaş hayvan sayısının 500 bine ulaşması hedefleniyor.

Ziraat Bankası tarafından proje kapsamında hayvan ve yem alımı için üretici başına kullandırılabilecek yatırım ve işletme kredisi toplamı 150 bin TL olup, yatırım kredilerinde 100 bin TL'ye kadar sıfır faiz, 1 yıl ödemesiz dönem ve azami 7 yıl vade, işletme kredilerinde 18 ay vade ve düşük faiz uygulanacak.

Proje ile birlikte Edirne’de yaygın olarak yetiştirilen Merinos ve Kıvırcık cinsi koyun ırklarının sayısının arttırılması teşvik edilecek, projeye konu edilen azami hayvan sayısı 50 bin adet olarak belirlendi.

Projeye başvuruda bulunmak isteyen yetiştiricilerin faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olmaları,   proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte dişi küçükbaş hayvan varlığını en az 100 başa ulaştırmaları, işletmelerinin bulunduğu yerde ikamet etmeleri, tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmaları, faaliyet gösterdiği bölgelerde meralardan yararlanıyor olmalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari kaba yem ihtiyacının % 50'sini yetiştirme imkânına sahip olmalı ve Ziraat Bankası tarafından kredilendirilmesine engel bir durumu bulunmamalıdır.

Projeye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanacak başvuru formu doldurularak, il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilecek.

Edirne Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Valiliğin koordinasyonuyla, proje kapsamında küçükbaş dişi hayvan temin edilebileceği işletmeler, üreticilerin kesif yem ihtiyaçlarını tedarik etmek üzere asgari 3 firma ile kesim zamanı gelen küçükbaş hayvanların satışı ile ilgili asgari 3 firma ile sözleşme yapılarak üreticilere duyurulacak.

Özlem Ceylan

Bu haber (808) defa okundu.

Hem denetim yaptılar, hem kuralları hatırlattılar

TED Koleji’nde “Kulüp Tanıtım Fuarı” düzenlendi

Tarihi paralar ele geçirildi

Debi düştü ilginç görüntüler ortaya çıktı

"Edirne kırmızısı" Türk tekstil sektörüyle dünyaya açılacak
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

Turistleri taşıyan otobüs kamyonetle çarpıştı

Vali Yıldırım ceviz hasadına katıldı

Bilgin; “Uzunköprü Belediyesi Ergene’nin kirliliğine katkıda bulunuyor”

Vatandaşın maske cevabı; "Ben vebalı değilim"

Trafik Tescilden kapsamlı denetim

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir