EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Ekim 2020 Pazartesi, 15:29
ELEŞTİRİLERE RAKAMLARLA CEVAP VERDİLER
Edirne’de muhalefet partilerinin yöneticileri ve Edirne Belediyesi tarafından AK Parti hükümetleri döneminde Edirne’ye yatırım yapılmadığını aktararak, yalan bilgilerle vatandaşlarımızı yanıltmaya yönelik kirli bir siyasetlerine devam etmektedirler.

 

Bu noktada hem muhalefet partilerin yöneticilerini hem de değerli halkımızı bilgilendirmek amacıyla bugünden itibaren başlattığımız yazı dizimize Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüzün AK Parti döneminde ilimize gerçekleşen ve devam eden yatırımları anlatarak başlıyoruz.

Varan 1

AK Parti Edirne DSİ Yatırımları

Öncelikle;

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2003 - 2020 yılları arasında tamamlanan 211 adedi biten ve devam eden 3 adet proje ile Edirne İline toplam 5.313.649.708 TL (eski para ile 5 katrilyon üzerinde) yatırım yapılmıştır.

1)      En önemli yatırımların başında şehrimizi yıllardır taşkınlardan koruyacak Kanal Edirne Projesi gelmektedir. 50 milyon TL bütçe ile 7 bin 800 metre uzunluğunda, sedde çalışmaları ve üzerinde 5 köprü ile beraber Karaağaç Mahallemizin dünya ile iletişiminin kesildiği taşkın dönemleri Kanal Edirne projesiyle artık geride kaldı.

2)      Hamzadere Barajının 2002 yılı sonundaki fiziki gerçekleşmesi % 2,91 olup, 2002 yılı sonuna kadar harcama 17 Milyon TL’dir. 2003 Yılından sonra ise 581 Milyon TL harcanarak 2011 yılında tamamlanmıştır.

3)      164.530 Dekar sulama sahasına sahip Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı 28.07.2017 tarihinde ihale edilmiştir. 22.05.2017 tarihinde işe başlanmış olup 2022 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

4)      Sultanköy Sulamasının 2002 yılı sonundaki fiziki gerçekleşme oranı % 32 olup, 2002 yılı sonuna kadar harcama 290 Milyon TL’dir. 2003 Yılından sonra 615 Milyon TL harcanarak 2012 yılında tamamlanmıştır.

5)      Yenikarpuzlu Sulamasının 2002 yılı sonundaki fiziki gerçekleşme % 39 olup, 2002 yılı sonuna kadar harcama 216 Milyon TL’dir. 2003 Yılından sonra 338 Milyon TL harcanarak 2011 yılında tamamlanmıştır.

6)      Hayata geçirilecek 25 adet sulama projesi ile 1 milyon 241 bin dekar alan sulanacaktır. Hamzadere Barajı Sulaması ve Çakmak Barajı Sulaması gibi büyük projelerin de içinde yer aldığı 25 adet sulama projesinin 14 adedi tamamlanmıştır. 5 adedinin inşaatı devam etmekte (Hamzadere Barajı Sulaması 273.350 dekar, Çakmak Barajı Sulaması 522.000 dekar, Edirne Lalapaşa 1-2 Göletleri ve Sulaması 15.000 dekar ve Çakmak Barajı Yaklaşım Kanalı ve P2B Pompa İstasyonu),  1 adedinin (Meriç Edirne Sulaması 78.000 dekar) inşaatı ihale aşamasında ve 5 adedinin projeleri tamamlanmış olup inşaat ihalesi yapılacaktır. İnşaatı tamamlanan 14 adet sulama tesisiyle 130.000 dekar arazi sulamaya açılmıştır.

7)      Ergene Nehri’nin temizlenmesi amacı ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında DSİ olarak 12 adet Atıksu Arıtma Tesisi ve 3 adet Atıksu Kolektör Hattının yapımına başlanmıştır. Söz konusu Tesislerin tümünün inşaatı tamamlanmıştır.

Bu kapsamda; 28 adet derede toplamda 395 km yatak ıslah edilmiştir. Islah çalışmaları ile 91 adet meskûn mahal ve 500.000 dekar tarım arazisi taşkından korunmuştur.

 

Edirne’de; Keşan ve Uzunköprü Atıksu Arıtma Tesisleri, Tekirdağ’da; Saray, Hayrabolu, Muratlı, Malkara, Çorlu ve Çerkezköy Atıksu Arıtma Tesisleri, Kırklareli’nde; Merkez, Vize, Babaeski ve Pınarhisar Atıksu Arıtma Tesisleri, tamamlanarak 1 yıl işletildikten sonra ilgili Belediyelere devredilmiştir. (CHP’li Uzunköprü Belediyesi devir aldığı arıtma tesisini işletememektedir.)

 

2019 yılından itibaren 12 belediyedeki toplam 800.000 kişinin atık suyunu arıtacak bu tesisler ile Ergene Nehri’ne deşarj olan kentsel atık suların %60’ının arıtılması sağlanmıştır. Tesisler 2045 yılı için öngörülen toplam 1.130.000 kişilik nüfusun atık suyunu arıtacak kapasitede projelendirilmiştir. Arıtılan atık sular, inşasında sona gelinen “Marmara Derin Deniz Deşarjı” ile Marmara Denizine deşarj edilecektir. Ayrıca havzada yer alan 3 yerleşimin evsel atık sularının atıksu arıtma tesislerine iletimi için gerekli olan; Edirne Uzunköprü, Kırklareli Merkez, Tekirdağ Çorlu Atıksu Kolektör Hatları da DSİ tarafından inşa edilerek Belediyelere devredilmiştir.

8)      Ayrıca Kanal Edirne Projesi ile beraber Kanal Edirne projesiyle birlikte yapımı devam eden Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı işi tamamlandığında, Meriç’in Arda ile birleştiği noktada meydana gelecek 500 yıl tekerrürlü saniyedeki 2.562 m3’lük debinin 1.789 m3’ü Meriç nehri yatağından, kalan 773 m3’ü ise Kanal Edirne’den geçirilerek Edirne merkezinde oluşabilecek 500 yıl tekerrürlü taşkın debilerinin kontrollü bir şekilde yerleşim yerlerinin dışına iletilmesi sağlanacaktır.

 

Şehrimize AK Parti hükümetimiz tarafından kazandırılan hiçbir yatırımı görmeyerek kirli siyaset yapıp, halka şirin gözükmek için kara mizah yapmaya ve fikirlerini bilgi olarak aktarmaya çalışarak, açıklarını çamur atarak kapatmaya çalıştıklarını görmekteyiz.

AK Parti hükümeti gitsin ne olursa olsun diyerek kurdukları gizli ittifakla terör örgütünün siyasi uzantısı partiyle iş tutanları vatandaşımız da görmektedir.

2002 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan hizmet yolculuğumuz asla dikensiz bir gül bahçesi olmadı. 18 yılda elde ettiğimiz hiçbir kazanım, bizlere altın tepside sunulmamıştır.

Türkiye 2002 yılından bu yana başta ekonomi olmak üzere eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye birçok alanda atılan adımlar ve gerçekleştirilen reformlar sayesinde Edirne’mizde elde ettiğimiz kazanımları gün gün gerek basın yoluyla gerekse sosyal medya hesaplarımız üzerinden anlatacağız.

HABER MERKEZİ

Bu haber (1272) defa okundu.

Hem denetim yaptılar, hem kuralları hatırlattılar

TED Koleji’nde “Kulüp Tanıtım Fuarı” düzenlendi

Tarihi paralar ele geçirildi

Debi düştü ilginç görüntüler ortaya çıktı

"Edirne kırmızısı" Türk tekstil sektörüyle dünyaya açılacak
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

Turistleri taşıyan otobüs kamyonetle çarpıştı

Vali Yıldırım ceviz hasadına katıldı

Bilgin; “Uzunköprü Belediyesi Ergene’nin kirliliğine katkıda bulunuyor”

Vatandaşın maske cevabı; "Ben vebalı değilim"

Trafik Tescilden kapsamlı denetim

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir