EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 28 Eylül 2020 Pazartesi, 07:55
"Tüm Danışmanlık Hizmetleri Tek Çatı Altında"
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yayılımın önüne geçmek amacıyla ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Kısıtlama ile birlikte evlerde de olumsuzluklar ortaya çıkmaya başladı. Edirne'de danışmanlık hizmetlerini tek bir çatı altında topladıklarını belirten Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Can Tugan; "Sadece psikolojik danışmanlık ya da aile danışmanlığı gibi hizmet veren yerler var. Biz bu kurumda hepsini bir araya getirdik. Bu da bize Trakya'da tek olma özelliğini kattı. Çünkü insanlar buraya geldiklerinde sadece çocuklarının danışmanlık almasını sağlamayacak, kendilerinin de danışmanlık hizmeti almasını sağlayacak. Biz kurumumuzda kalıcı tedaviler vermek için tüm danışmanlık hizmetlerini tek çatı altında topladık." Dedi.

Eylül Ayı itibariyle hizmete açılan ve Bireysel, Çift terapisi, Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Özel Eğitim, Duyum Bütünleme, Konuşma Terapisi, Grup Terapisi, Kurumsal Danışmanlık, Beslenme Danışmanlık gibi hizmetlerin verildiği merkezde 7'den 70'e tüm vatandaşların danışmanlık hizmeti alabileceğini belirten Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Can Tugan; "Aile dinamiklerinin psikolojik boyutlarına ve çocuğun gereksinimlerine dokunabilmek için böyle bir kurum açtık. Kurumumuz içerisinde bir psikoterapist, uzman klinik psikolog, beslenme ve diyet danışmanı, özel eğitim uzmanı, dil konuşma terapisti ve duyu bütünleme uzmanı var. 7'den 70'e psikolojik sorunlardan muzdarip olan herkesin danışmanlık hizmeti alabileceği bir kurum." İfadelerini kullandı.

Terapilerin gerçekleştirildiği odaların özel olarak hazırlandığını belirten Danışman Can Tugan, terapilerde ışığın bile önemli olduğunu belirtti. Tugan; "Terapi odalarımız 'terapi standartlarına' uygun olarak hazırlandı. Odalar tasarlanırken uzmanlarımız iç mimar arkadaşlara nasıl olması gerektiğini söyledi ve belli kurallara uygun hazırlandı. Terapi odalarındaki ışıklarda terapi süresini işlevsel hale getirmek için düzenlendi." Şeklinde konuştu.

Danışmanlık merkezinde çocukların yanı sıra tüm vatandaşların hizmet alabileceğini belirten Tugan, tüm danışmanlık hizmetlerinin bir çatı altında toplandığını dile getirdi. Danışman Can Tugan; "Sadece belli alanlarda eğitim veren yerler var. Özel eğitim kurumları, ergoterapistler var. Sadece psikolojik danışmanlık ya da aile danışmanlığı gibi hizmet veren yerler var. Biz bu kurumda hepsini bir araya getirdik. Bu da bize Trakya'da tek olma özelliğini kattı. Çünkü insanlar buraya geldiklerinde sadece çocuklarının danışmanlık almasını sağlamayacak, kendilerinin de danışmanlık hizmeti almasını sağlayacak. Biz kurumumuzda kalıcı tedaviler vermek için tüm danışmanlık hizmetlerini tek çatı altında topladık." İfadelerini kullandı.

Danışmanlık merkezini kurarken Edirne'de tek olmayı amaçladıklarını belirten Uzman Klinik Psikolog Öykü Gülken Durak, danışmanlık hizmetlerinin uzmanları tarafından verildiğini dile getirdi. Durak; "Bu kurumu kurarken Edirne'de tek olmayı amaçlayarak kurduk. Çünkü kentte bu kadar terapinin bir arada bulunduğu bir kurum yok. Biz tüm çalışanlarımızla birlikte işlerimizin okullarından mezunuz. Kendi uzmanlık alanları doğrultusunda sertifikalara sahip. Burası açılırken zaten tüm amacımız 7'den 70'e herkese danışmanlık hizmeti verebilmekti. Onu da başaracağımızı düşünüyorum." Dedi.

Koronavirüs salgınının yayılımına karşı danışmanlık merkezinde tüm tedbirlerin alındığını belirten Durak, terapi odalarının sosyal mesafe kuralına uygun olarak düzenlendiğini dile getirdi. Uzman Klinik Psikolog Öykü Gülken Durak; "Kurumumuzda Sağlık Bakanlığınca istenilen tüm şartlar sağlandı. Sosyal mesafe kuralına uygun oturma düzenleri değiştirildi. İçeri girişlerde maske takma kuralını hatırlatan yazılar var. Dezenfektanlarımız hem terapi odalarında hem de bekleme salonunda var. Normalde grup terapisi olarak verdiğimiz eğitimlerimiz pandemi şartları dolayısıyla ileri bir tarihe erteledik. Pandeminin son bulması halinde bu çalışmalara da devam edeceğiz. Online eğitimin zorluğunun farkında olarak bu duruma uygun çocuklarla eğitime devam ediyoruz. Çocukların hepsinin biricik ve tek olduğunu var sayarak zaten burada verdiğimiz hizmet de bire bir hizmet oluyor. Bire bir danışmanlık hizmetleri de yine aynı şekilde pandemi kurallarına uygun olarak merkezimizde veriliyor." Şeklinde konuştu.

Ailelere uyarılarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Öykü Gülken Durak; "Çocuklarının terapiye ihtiyacı olduğunu aileler nereden anlayacak? Hali hazırda çocuğunuz daha önce yaptığı davranışları sergilemiyorsa, farklı davranışlarda bulunuyorsa. Aile içi huzursuzluğunuz arttı ise, çocuğunuzun gelişimiyle alakalı olarak farklı durumlar gözlemlediyseniz, sadece çocuklar için değil tüm vatandaşlar için geçerli bu durum. Kendinizde farklılık olduğunu düşünüyor ve rahatsız oluyorsanız, danışmanlık hizmetine başvurabilirsiniz." Dedi.

Pandemi dolayısıyla çocukların internet ortamına yöneldiğini söyleyen Durak; "Çocuklar ev içerisinde enerjilerini atamadıkları için biriken agresyonu dışarıya atmak istiyor. Çocuklar hareketle agresyonlarını dışarıya vurmadıkları için maalesef sosyal medyaya, internet ortamında oynanan oyunlara yöneldi. Bu da ailelerin gözünde acaba çocuğum internet bağımlısı mı oldu sorusunu oluşturuyor. Çocuklarımız maalesef ki bu durumda dezavantajlı durumdalar. Biz kurumumuzda yine bu çocuklara hareket alanı sağlamaya çalışıyor. Odalarımızda ona göre düzenlendi." İfadelerini kullandı.

Ogün Kurkan

Bu haber (423) defa okundu.

Kırmızı otobüsün 9’uncu durağı Edirne oldu

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

Havalar soğudu satışlar başladı

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

“EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE VEREREK MÜCADELE EDELİM”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

KORONAVİRÜS YÜZEYLERDE 28 GÜN BOYUNCA YAŞAYABİLİYOR

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

AK PARTİ, “SORUYORUZ, 27 YILDA DİŞE DOKUNUR NE YAPTINIZ?”

Fiyatı tavan yaptı

'7 mililitresi bile öldürücü olabilir' uyarısı

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

"Pina"ları yok eden parazit tehdidi

"Caretta caretta yuvası" tespit edildi

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

8. Engelsiz Filmler Festivali başladı

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir