EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 28 Eylül 2020 Pazartesi, 07:19
TED Lise öğrencileri doğa gezisinde buluştu
Bölgenin en büyük eğitim yatırımlarından biri olan Türk Eğitim Derneği (TED) Edirne Koleji'nde yeni açılan lise bölümü öğrencilerine Süloğlu Küküler Köyü Kamp Alanında 'Liseye Hoş Geldin' etkinliği düzenledi.

Koronavirüs salgını dolayısıyla yüz yüze eğitme başlayamayan lise öğrencilerini tanışmaları ve kaynaşmaları adına salgın tedbirleriyle kamp programında bir araya getirdi. Süloğlu Küküler Köyü Kamp Alanı'nda gerçekleştirilen 'Liseye Hoş Geldin' etkinliği koronavirüs salgını dolayısıyla tüm tedbirler alındı. Öğrenciler, TED Edirne Koleji önünden salgın tedbirleriyle çok sayıda araçla yola çıktı.

Tüm tedbirler alınarak etkinlik gerçekleştirildi

Kamp alanına girişte dezenfekte kullanıp fiziki mesafeye uykun şekilde konumlandırılan masalardaki yerlerini alan ögrenciler, kahvaltıda sohbet ederek birbirleriyle tanıştılar. Kahvaltıda '30 Ağustos Zafer Bayramı Liseler Arası Çevrimiçi Bilgi Yarışması'nda ödül alan Hasan Barkın Nayır, 'Kültür Varlıklarını Koruma' adına bilgi yarışmasında ödül alan Eylül Osmancıkoğlu ve Kerem Püsküllü, uluslararası 'Central Park' programında eğitim almaya hak kazanan Irmak Tuana Özturan tebrik edildi.

TED'li öğrenciler çöp toplayarak örnek oldu

TED Edirne Koleji öğrencileri ve öğretmenleri tarafından çevreye duyarlı olmaları konusunda çöp toplama etkinliği düzenlendi.

Yerli ve yabancı yüzlerce turistin büyük ilgisini çeken Süloğlu Küküler Köyü Kamp Alanı ile ilgilenen TED'li öğrenciler, bölgede bol bol da fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi. Öğrenciler, doğa yürüyüşü sırasında çevre temizliği de yaptı. Doğaya zarar veren başta pet şişeler olmak üzere çevrede bulunan tüm çöpleri tek tek toplayan öğrenciler, örnek bir davranış sergiledi. Süloğlu Küküler Köyü Kamp Alanını temizleyen ögrenciler, bu durumdan memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

"Doğal ortamda kaynaşma imkanımız oldu"

Kaynaşma ve tanışma etkinliginin düzenlenmesine imkan sağlayan okul yönetimi ve öğretmenlerine teşekkür eden Lise öğrencisi Eylül Osmancikoglu; "Kovid-19 salgını nedeniyle uzun bir süre evlerimizde kaldik. Eğitimin de online devam etmesi nedeniyle arkadaşlarımızdan uzak kaldik ve sınıflar farklı olduğu için kaynaşma imkanımız olmadı. Etkinlik sayesinde hem doğanın tadını çıkardık hem de arkadaşlarımızla kaynaşma imkanımız oldu. Doğa bize piskolojik acıdan da çok iyi geldi" dedi.

Çevre temizliğinin önemine dikkat çekmek ve bilinci arttırmak amacıyla çöp topladıklarını söyleyen Eylül Osmancikoğlu, vatandaşlara çöp atmamalari ve yanlarında çöp poşeti getirmeleri gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

"Moral ve motivasyonumuz arttı"

Etkinlikte arkadaşlarını daha fazla tanıma ve vakit geçirme fırsatı bulduğunu söyleyen Lise Öğrencisi Tuana Özturan, "Farklı sınıflara ayrıldığımız için bu süreçte kaynaşma ve tanışma fırsatımız olmamıştı. Bunun gibi farklı kamp etkinliklerinin daha fazla yapılmasını isteriz. Doğal ortamda olduğumuz için koronavirus riskinden de uzaklaşmış oluyoruz. Moral ve motivasyon anlamında da katkı sağlamış oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederiz" dedi.

"Evinizde yapmadığınız bir şeyi doğada da yapmayın!"

Çöp toplama etkinliği sırasında vatandaşlara evlerini temiz tuttukları gibi pikniğe gittiklerinde de çevreyi kirletmemeleri gerektiğini hatırlatan Lise Öğrencisi Tuana Özturan, "Herkes pikniğe geldiğinde çöplerini toplayıp alanda bulunan çöp kovalarına atsın. Eğer çöp kovası yoksa da yanlarında getirdikleri poşete doldurup en yakın yerdeki çöp bidonunda atsınlar. Çevreyi ve doğayı temiz tutarak gelecek nesillere ornek olabilirler" dedi.

Avrupa Birliği Sınır Ötesi Işbirliği programı kapsamında Süloğlu Küküler Köyü Kamp Alanı'nda öğrencilerle bir araya geldiklerini belirten TED Edirne Koleji Lise Müdürü Kaan Sezgin; amaclarinin TED Edirne Lisesinin tanışması ve kaynaşması olduğunu aktardı.

Çesitli sosyal etkinliklerle öğrencilerin keyifli vakit geçirmelerini sağlama amacında olduklarını dile getiren lise Müdürü Kaan Sezgin, "Kahvaltı ile başladığımız etkinligimizde sosyal sorumluluk kapsamında ogrencilerin çevre bilincini arttirici çöp toplama, çeşitli oyunlar, halat çekme ve müzik etkinliğinin ardından mangal partisi ile günü sonlandırmış olduk. Bu ilk adım. Bundan sonra uzun vadeli kamplar düşünüyoruz" dedi.

"Amacımız kampçılık klubünü gelistirmek"

Etkinliklerdeki amacın TED Edirne Lisesindeki kampçılık kulübünün ilk adımlarını atmak olduğunu vurgulayan Müdür Sezgin; "Bu kampçılık klubü daha da büyüyecektir ve farklı alanlarda çeşitli kamp faaliyetleri yurutulecektir" dedi.

"Eğlenceli vakit geçirerek doğanın tadını çıkardılar"

Düzenlenen etkinlikler sayesinde Kovid-19 ile mücadele sürecinde evde kaldıkları dönemdeki sıkıntılarını doğada atacaklarını belirten Lise Müdürü Sezgin, ogrencilerim hem eğlenceli vakit gecirdiklerini hem de birbirleriyle kaynaşma fırsatı bulduklarını söyledi.

"Çocuklarda kendi planlarını bize anlatsın istedik"

Kulüp adı altında 9'uncu sınıflara kampçılık dersi uyguladıklarını aktaran TED Edirne Koleji Beden Eğitimi Ögretmeni Serkan Altındiş, "Kulüp adı altında ders olarak uyguluyoruz. Öğrencilerimizle aslında burada 2 3 gün kalmalı bir kamp düşünüyoruz. Herkes biraz daha özgürleşsin, çocuklar neler yapabileceklerinin farkına varsınlar hem de açık havada neşeli bir etkinlik olacağını düşündük. Amacımız liseye başladıklarının farkına varmaları. Çocuklarla ilgili gelecek planlarımız çok yüksek. Çitayı çok yukarıha çıkardık. Türkiye'nin ve yurtdışının en iyi üniversitelerini nasıl kazanabilirler, dil konusunda nasıl gelişirler planlarını yaptık. Çocuklarda kendi planlarını bize anlatsın istedik. Sosyal mesaj verelim diye çöp toplama etkinliği başlattık. Pandemiden dolayı çok fazla etkin olamıyoruz ama eğitimlerimiz çok iyi ilerliyor." İfadelerini kullandı.

Düzenlenen etkinlik mangal partisiyle sona erdi.

Burcu Temel - Özlem Ceylan

Bu haber (297) defa okundu.

Kırmızı otobüsün 9’uncu durağı Edirne oldu

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

Havalar soğudu satışlar başladı

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

“EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE VEREREK MÜCADELE EDELİM”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

KORONAVİRÜS YÜZEYLERDE 28 GÜN BOYUNCA YAŞAYABİLİYOR

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

AK PARTİ, “SORUYORUZ, 27 YILDA DİŞE DOKUNUR NE YAPTINIZ?”

Fiyatı tavan yaptı

'7 mililitresi bile öldürücü olabilir' uyarısı

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

"Pina"ları yok eden parazit tehdidi

"Caretta caretta yuvası" tespit edildi

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

8. Engelsiz Filmler Festivali başladı

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir