EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Eylül 2020 Cuma, 20:28
18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR
Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 'Risk Analiz Yönetim Modülü'nü 18 pilot ilde hayata geçirdi. Edirne'de o pilot iller içerisinde yer alıyor. Kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçmek için 'Risk Analiz Modülü' bakanlık tarafından devreye alındı.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, gerçekleştirilecek proje ile kadınların ve erkeklerin bilinçleneceğini oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilebileceğini belirtti.

Daha önceden gerçekleştirilen projelerle Edirne'de kadına şiddet oranının düştüğünü vatandaşların bilinçlendiğini dile getiren Takındı; "Edirne'de eğitimler vermeye pandemiden önce devam ediyorduk. Verdiğimiz eğitimler kapsamında suç oranı azaldı. Bununla ilgili istatistiklerde fark yaratıyor. Kadınlar artık korkmuyorlar. Nereye gideceğini, hangi hareketin şiddet olduğunu biliyorlar. Bunları biz anlatıyoruz. Psikolojikte olsa, maddi de olsa şiddete giriyor. Şiddetin her konusunu anlatıyoruz biz. Onlarda nereye başvurabileceklerini, polise gittiğinde nasıl bir muamele görebileceklerini öğreniyorlar. Dezavantajlı mahallelerdeki kadınlara verdiğimiz eğitimlerde biz bunu çok güzel görüyoruz. Eşi, işten dönüşte parasını alıp onu dövmeye kalktığı zaman polise gittiğini çok iyi biliyoruz. Artık polis koruması altında olduğunun bilincinde. Bunun dönüşlerini de alıyoruz. Bu konuda epey bir yol kat ettik." Dedi.

Kadına şiddet vakalarında Edirne'nin diğer şehirlere göre daha iyi olduğunu, suç oranının giderek düştüğünü belirten Takındı kadınlara vücut dili hakkında eğitim vereceklerini belirtti. Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı; "Son zamanlarda çok üzücü olaylar oluyor. Bunu çok matah bir şey gibi sosyal medyada sunulduğu içinde artması korkutuyor. Biz şu pandemi bitsin biz vücut dili ile ilgili eğitimler vermek istiyoruz. Karşındaki erkeğin oturuşu, tarzı, konuşması, beden dili. Bunda aslında sana çok güzel mesajlar veriyor. Bunu okuyabilmeyi öğretmek istiyoruz kadınlarımıza kızlarımıza. Erkek arkadaşını, partnerini, eşini nasıl seçerken nelere dikkat etmesi gerekiyor? Aslında annelerimizi de bilinçlendirmemiz gerekiyor. Aslında anneler erkek çocuklarını yetiştiriyor. Babadan ziyade anneler yetiştiriyor. Annelerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Biz burada ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti de veriyoruz." Şeklinde konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca gerçekleştirilen için 'Risk Analiz Modülü' ile birlikte artık bilimsel kanıta ve verilere dayalı olarak risk değerlendirmeleri yapılacak. Bu yolla şiddet eylemi gerçekleşmeden, risk oluşturan yaklaşımlar söz konusu olduğunda, şiddet yaşanmadan kadınların korunmasına yönelik çalışmalar başlatılacak.

Takındı ayrıca kadına şiddet konusunda vatandaşların farkındalığını arttırmak için esnafa ve vatandaşlara broşür verdiklerini belirtti.

Ogün Kurkan

Bu haber (2404) defa okundu.

Kırmızı otobüsün 9’uncu durağı Edirne oldu

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

Havalar soğudu satışlar başladı

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

“EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE VEREREK MÜCADELE EDELİM”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

KORONAVİRÜS YÜZEYLERDE 28 GÜN BOYUNCA YAŞAYABİLİYOR

“VATANDAŞ İÇİN YAPILAN YATIRIMLARA KAHKAHALARLA GÜLEN PEKCANLI İÇİN ÜZÜLÜYORUZ”

Korona korkusu ‘sobalıya’ döndürdü

AK PARTİ, “SORUYORUZ, 27 YILDA DİŞE DOKUNUR NE YAPTINIZ?”

Fiyatı tavan yaptı

'7 mililitresi bile öldürücü olabilir' uyarısı

Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi

Azerbaycan’a okuyarak destek oldular

"Pina"ları yok eden parazit tehdidi

"Caretta caretta yuvası" tespit edildi

 “Bakım canınızın sigortasıdır”

8. Engelsiz Filmler Festivali başladı

Linyit üretim tesisine izin çıkmaması yöre halkını sevindirdi

"KEŞAN, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE VATANDAŞIMIZIN SEVGİSİNİ KAZANDI"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir