EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 06 Ağustos 2020 Perşembe, 07:26
1 milyon 215 bin liralık katılım bedeli ödenecek
Edirne İl Genel Meclisi Ağustos Ayı ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda, Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetine Edirne İl Özel İdaresinin %46,65 katılım payı oranı ve 7 üye ile katılmasına üye başı 173.615,00 TL' den toplam 1.215.305,00 TL olan katılım bedelinin ödenmesi için İl Özel İdaresinin Başı olan Edirne Valisi Ekrem Canalp' e yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Edirne İl Genel Meclisi Ağustos Ayı ikinci birleşimi Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı, bir önceki toplantıya ait tutanakların okunmasının ardından komisyon raporlarının okunması ile devam etti. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinin oluşturulabilmesi için Edirne İl Özel İdaresinin Müteşebbis Heyete 7/15 hissesinde katılım sağlaması konulu görüşülen rapor karara bağlandı.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Şenol Kılıç’ın sunduğu raporda, “Edirne timdeki yerel yönetimlerin, bölge milletvekillerimizin ve Sayın Valimizin ortak çabaları ısrarcı tavırları meyvesini vererek Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulumu gerçekleşmiştir. Müteşebbis Heyetinin oluşabilmesi için kurucu ortaklar arasında bulunan Edirne İl Özel İdaresi, Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret borsası, İpsala Ticaret Borsası kurucu paydaşlar olmuşlardır. Buna göre müteşebbis heyeti kurulabilmesi için paydaşların katılım oranında hissedar olmaları gerekmektedir. Komisyonumuzca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına intikal ederek tamamlandığı bildirilen Edirne İli Keşan İlçesi Paşayiğit Mahallesinde kurulan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin müteşebbis Heyetinin Oluşturulabilmesi için kurumumuzun müteşebbis heyete katılım oranı ile Müteşebbis Heyete kurumumuzu temsil edecek asil ve yedek üyelerin isimlerini belirten yetkili organlardan alınmış karar ile her temsilci için daha sonra OSB tüzel kişiliğine aktarılmak üzere Edirne İl Özel İdaresince açılacak banka hesabına gerekli olan meblağın (Müteşebbis Heyet toplam 15 kişiden oluşacağından her %6,67' lik katılım oranı için bir temsilci görevlendirilecek olup, her temsilci için yatırılacak miktar 173.615,00TL' olacaktır.) “ ifadelerine yer verildi.

Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesine, Keşan Belediye Başkanlığı 2/15, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı 4/15, Keşan Ticaret Borsası Başkanlığı 2/15, Edirne İl Özel İdaresi 7/15, İpsala Ticaret Borsası Başkanlığı 0/1 5 Hisse oranı olarak katılacağı tespit edildi.

Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yer seçimi kesinleştiğinden oluşturulacak olan Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetine Edirne İl Özel İdaresinin %46,65 (Kırkaltı.altmışbeş) katılım payı oranı ve 7 üye ile katılmasına üye başı 173.615,00 TL' den toplam 1.215.305,00 TL olan katılım bedelinin ödenmesi için İl Özel İdaresinin Başı olan Edirne Valisi Ekrem Canalp' e yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

“Uzunköprü OSB’yi açmakla çok büyük yanlış yaptık”

Mecliste bazen başarılı bazen de aceleci davranılarak yanlış kararlara imza attıklarını söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Bir iki itirafta da bulunmak lazım. Bana göre Uzunköprü’de OSB’yi açmakla çok büyük yanlışlık yaptık. OSB’yi vatandaş istemiyor, yer tehlikeli. Bana göre bir an önce Uzunköprü OSB’yi Keşan OSB ile birleştirmemiz lazım. İddia ediyorum 1 gün içerisinde birinci devre bitecek ikinci parselin açılması için çalışmalar başlayacak. Yaparken bölgenin ihtiyacı ve rahatı için çaba sarf edeceğiz. Keşanlıları kutluyorum. Gerçekten çok uygun ve çok güzel bir yer yapmamız lazım. Yeri de çok önemli çünkü. İpsala Sınır Kapısı, Çanakkale ortak yolu. Böylesinin daha iyi olacağını iddia ediyorum.“ şeklinde konuştu.

“Keşan OSB konusunda bir yumruk olmuş”

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Enez İl Genel Meclis Üyesi Şenol Kılıç ise, Keşan’ın OSB konusunda bir yumruk niteliğinde kenetlendiğini belirterek, “ Keşan’da yaptığımız plan bütçe çalışmasında çeşitli kurumları ziyaret ettik. Dikkatimizi çeken ve bize örnek olmasını temenni ettiğimiz bir olayla karşılaştık. Keşan bu konuda cidden bir yumruk olmuş.  Keşan bu işi aldı götürdü. Bu konuda tebrik etmek gerekiyor. Keşan için hayırlı olsun.” Dedi.

Burcu Temel

 

 

 

Bu haber (367) defa okundu.

TED EDİRNE KOLEJİ ‘OKULUM TEMİZ’ BELGESİ ALAN İLK EĞİTİM KURUMU OLDU

MOBİLYAYA KOMŞU DESTEĞİ

GELEN MİSAFİRLERİ TURİZM ZABITASI KARŞILIYOR

AİLENİN TUTUMU OKULU REDDETMEYE NEDEN OLUYOR

NEHİR KURUMA NOKTASINA GELDİ
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Dünya Savaşmayı Türkiye'den Öğreniyor
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

ÖNLEMLER LAFTA KALDI…

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

Piknikçiler gitti, çöp dağları kaldı

Edirne bu dönemde turizmin parlayan yıldızı

Güzellik merkezinde bakım yaptırdıktan sonra yüzünde yanıklar oluşan kişi polise başvurdu

"19 Eylül Onur ve Şeref Günüdür"

"Nisana göre daha fazla Kovid-19 hastası var"

AFAD GÖNÜLLÜLÜK SİSTEMİNDE SINAV ZAMANI

Balıkların yaşaması için su takviyesi yapıldı

Edirne esnafı günlük Kovid-19 denetiminden memnun

HES kodu zorunlu hale getirildi

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

Gözaltına alınan iki kişiden biri tutuklandı

GENEL KURULLARA ‘KORONA’ ENGELİ

“KADINLARIN EMEĞİ SİYASETE KURBAN GİTMESİN”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir