EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 28 Temmuz 2020 Salı, 16:34
Sıfır atığa bez torbayla dikkat çektiler
Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sıfır atık projesine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Edirne’nin çeşitli bölgelerinde vatandaşlara bez torba dağıttı. Etkinliğe katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, 2019 yılında çevre kirliliğini önlemek ve plastik poşet kullanımın azaltılması amacıyla ücretlendirildiğini hatırlatarak plastik kullanımında yüzde 80 azalma olduğunu ve Türkiye’nin bu noktada başarıya ulaştığını söyledi.

 

Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü plastik poşet kullanımının azaltılmasına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 1.Murat Mahallesi’nde bulunun marketlerin önünde etkinlik düzenleyerek vatandaşlara bez torba dağıttı.
Her geçen gün sanayileşme ve çevre kirliliğinin arttığına dikkat çeken Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, yapılan projelerle bunların önüne geçilmesi ve plastik kullanımının azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.
“Hedefimiz gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmaktır”
Plastik kullanımı ile hava, su ve toprak kirlilikleri oluştuğunu aktaran Öztürk; “Bütün bunlar bize sıfır atık gerçeğini gösteriyor. Sıfır atık israf etmemek, doğal kaynakları yerinde kullanmak ve atık miktarını azaltmak hedefini güden bir anlayıştır. Burada hedef gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya ve temiz bir çevre bırakmaktır. Sıfır atık, 2017 yılında Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde ve öncülüğünde bakanlığımızın uygulaması ve koordinasyonunda tüm Türkiye’de uygulanmak üzere başlamıştır. Bakanlığımızın bu konuda ciddi takip ve çalışmaları vardır. Diğer illerde de müdürlüklerimiz sıfır atık ile ilgili çalışmalar yapıyor. Valimizin sıfır atık ile ilgili tüm projelerde çok büyük destekleri ve katkıları oldu” şeklinde açıklamada bulundu.
Sıfır atık hareketine farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenlediklerini aktaran Öztürk, çevre kirliliğini önlemek amacıyla Edirne’nin değişik noktalarında bez torba ve bulaşık önlüğü dağıttıklarını söyledi.
“Plastik kullanımında yüzde 80 azalma oldu”
Proje başladığından bu yana plastik kullanımında yüzde 80’lere varan bir azalma olduğunu vurgulayan Müdür Öztürk; “2019 yılında plastik poşetler ücretlendirildi. Buradaki hedef çevre kirliliğini önlemek ve plastik poşet kullanımını azaltmaktı. Türkiye olarak başarıya ulaştık. Plastik kullanımında yüzde 80’lere varan azalma oldu. Çevreye karşı duyarlılık konusunda vatandaşlara, kurumlara, belediyelere, özel idarelere ve yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Atık, tüm dünyanın en büyük meselelerindendir. Bu meseleye herkesin sorumluluk üstlenerek üzerine düşeni yapması gerekir. Sıfır atık projesini herkes evinde uygulamalıdır. Bunun için hep birlikte el birliği ile bu hedeflere ulaşabiliriz.” İfadelerine yer verdi.
Alışveriş için markete gelen vatandaşlar uygulamayı yerinde buldu ve yetkililere böyle bir farkındalık yarattıkları için teşekkür etti.
Özlem Ceylan

Bu haber (619) defa okundu.

Edirne'ye özgü tanıtım dergisi

Denetimler sıklaştırıldı

Maske denetiminde polise mukavemet!

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Edirneli ustaların tasarımları ilgi çekiyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Dünya Savaşmayı Türkiye'den Öğreniyor
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Toplu korona aracı…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MÜEZZİNOĞLU KÖPRÜSÜ İÇİN TALİMAT VERDİ

ÖNLEMLER LAFTA KALDI…

HASTANELER, BU HASTALIKLA BİRLİKTE DAHA ÇOK KARIŞACAK

Piknikçiler gitti, çöp dağları kaldı

Edirne'de iki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Edirne bu dönemde turizmin parlayan yıldızı

Güzellik merkezinde bakım yaptırdıktan sonra yüzünde yanıklar oluşan kişi polise başvurdu

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

"19 Eylül Onur ve Şeref Günüdür"

"Nisana göre daha fazla Kovid-19 hastası var"

AFAD GÖNÜLLÜLÜK SİSTEMİNDE SINAV ZAMANI

Edirne esnafı günlük Kovid-19 denetiminden memnun

Kırklareli Valisi Osman Bilgin: "Tarihini unutan milletler, devlet gelecek inşa edemezler asla"

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir