EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Temmuz 2020 Cumartesi, 08:00
“Destekler kadına can suyu olacak”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, üretim ve istihdama katkısı olan proje bedellerinin bir bölümünü hibe şeklinde karşılayarak kooperatiflere katkı sunmayı hedeflediklerini açıkladı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TOBB Batı Marmara Bölge Temsilcisi Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Bakan Pekcan’ın verdiği müjdeli haberle birlikte bu desteklerin kadına can suyu olacağını belirtti.

KOOP-DES tanıtım toplantısına video konferans yöntemiyle katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kadın kooperatifçilere seslenerek, "Bilin burada sizin bir bakanlığınız var. Kadın kooperatiflerinin, kadın girişimcilerin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Getirilecek projelerin 15 Temmuz’dan itibaren İl Ticaret Müdürlüğünde değerlendirerek destekleri açıklamaya başlayacaklarını söyleyen Bakan Pekcan, projeleri son derece önemsediklerini ve arttırılmasını beklediklerini aktardı.

4 yıl önce 15 kadınla kurulan ve bugün 150 kadın girişimciye ulaşan 'Kırsalın Doğal Pazarı', koronavirüs sürecinde e-ticarete ilginin artmasıyla birlikte kooperatifleşerek internet üzerinden satış yapmaya başlamıştı. Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, hibe desteklerinin kadınlara cesaret vereceğini ve güçlenmelerine katkı sağlayacağını söyledi.

“Hibe destekleri kadınlara cesaret verecek”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kadınların oluşturduğu, kadın emeği, kadının üretimi, etkenliği olan kooperatifleri desteklemeyi ilk aşamada amaçladıklarını açıklamasının kadınlara umut olduğunu aktaran Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslan; “Bu destekler kadına verilen can suyudur. Bakanımız Odalar Birliği kökenli iyi bir iş kadını olduğu için kadının olduğu her yerde her zaman önemli çalışmalara yer veriyor. Kadın demek bereket demektir. Ekonomide de kadın eli değdiği zaman bereket artıyor. Ticaret Bakanı öncülüğünde Ankara’da kooperatif açılışı yapıldı. 81 ilden katılımın olduğu bu açılış çok verimli oldu. Biz de Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsil ediyoruz. Edirne Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Edirne Belediyesi olarak ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. Bakanımızın kadına verdiği önem ve desteklerle ayakta kalmaya ve güçlenmeye devam ediyoruz. Yaptığı açıklama bizler için çok gurur verici oldu. Girişimci kadınlar olarak 4 sene önce doğduk, yürümeye başladık, şekillendik çocuk olduk ve büyüdük kooperatif kurduk. Kendi adıma ve girişimci kadınlar adına bakanımız Ruhsar Pekcan’a verdiği destekler ve katkılardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum.” Şeklinde açıklamada bulundu.

“Bakanımız kadın emeğinin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi”

Sadece kooperatif olmanın yetmediğini birilerinin destek olması gerektiğini vurgulayan Aslan; “Bakanımız da devleti temsilen kadının yanında olduğunun bir kez daha altını çizdi. Biz de Trakya’yı temsilen ürettiğimiz doğal el emeği göz nuru ürünlerle kooperatifleşmiş bir şekilde arzu edenlere ulaştıracağız. Bakanımız Edirne’ye geldiği zaman kırsalın doğal köy pazarını ziyaret edip alışveriş yapmıştı. Bu da kadınlarımıza moral oldu. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu çalışmaları Elmas Aslan yapmıyor, Edirne ve Trakya yapıyor. Yakın zamanda üretici kadınlarımızla bir araya gelip bu konuyla ilgili neler yapabiliriz onu değerlendireceğiz. El birliği ve güç birliğiyle bir araya gelerek dayanışma ruhumuzu sergileyeceğiz” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (1286) defa okundu.

Kongreler kaldığı yerden devam ediyor

Edirne’ye Fatih Müzesi

 “Karantinaya alınmış bir ilçe ya da köy yok!”

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında orman yangını çıktı

AK Parti Heyeti’nden Demokrat Parti’ye ziyaret
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
'O Tokat Sizi Akıllandıracak'
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'de Kovid-19 tedbirleri

Çeltikte Korkutan manzara

İşe giderken kaza yaptılar

Kamp alanı doldu taştı

Yatırım için altın, düğünler için altın kaplama tercih ediliyor

Edirneli ciğerciler "çifte bayram" yaşadı

Yeni Mahsule 100 litre akaryakıt

Kovid-19 hastaları yaşadıklarını anlattı

"Koronaya Karşı Kantaron Otu"

Trafik ekiplerinden "drone" destekli kontrol

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında orman yangını çıktı

AK Parti Süloğlu İlçe Başkanlığına Veli Çolak atandı

Patatesler yola saçıldı

Edirne’de Korona Önlemleri Arttırıldı

8 saat süreyle kapatılacak!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir