EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 01 Temmuz 2020 Çarşamba, 19:13
Türkiye’de normalleşme sürecinde ilk fuar açılışı yapıldı
‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’ bu yıl buruk bir şekilde açıldı. Kovid-19 salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcıyla Sarayiçi girişindeki alanda açılışı gerçekleştirilen 20’inci tarım fuarı, ilk kez Kırkpınar olmadan kapılarını açtı.

Fuar alanına girişte maske ve dezenfektan dağıtımı yapılırken, sosyal mesafeyi korumanın önemine de dikkat çekildi.

“Fuarın bir özelliği Edirne’nin tanıtımında özel bir yeri olması”

Fuarların Türk toplumunun geleneksel yapısının en önemli özelliklerinden birisi olduğunu vurgulayan Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler; “Düzenlenen fuarlar sayesinde gıda ve tarımsal ürünlerin tanıtımı ve bölgeler arası nakli gerçekleştiriliyor. Bu fuarın başka bir özelliği de Edirne’nin tanıtımında özel bir yer olması ve Kırkpınar Güreşlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır. Devam eden pandemi süreci nedeniyle Kırkpınar için karar verilmedi. Gönül isterdi er meydanında güreşçilerimizle beraber bu fuarı idrak edelim. Ama bu zorlu süreci hep birlikte aşarak güzel günlere erişeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’nın normalleşme süreci ile birlikte Türkiye'de açılan ilk fuar olma özelliğini taşıyor taşıdığını vurgulayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırkpınar olmasa da fuarın açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

“Trakya çiftçisi için önemli bir fuar”

Bu fuarda tarıma dayalı makineler ve tarımda kullanılan yeni nesil araç gereçlerin tanıtımının yapıldığını aktaran Zıpkınkurt, Trakya çiftçisi için önem taşıyan bu fuarın Edirne’ye hayırlı olmasını diledi.

Renkli Fuarcılık Genel Müdürü Umut Güngör; “Dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl fuarımızı buruk bir şekilde açıyoruz. Ekonomimizin ve sektörlerin anahtar rolünde olan fuarcılık sektörü de büyük önem taşımaktadır. Birçok sektör olduğu gibi fuarcılık sektörü de kontak kapatmıştı. Yeni normal hayat ile birlikte pandemi sonrası açılan ilk fuar olma özelliğini taşıyacak olan ‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’nın açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fuarımızda eksikler olsa da çiftçilerimizi ve sektörlerimizi tatmin edecek traktör markalarımız var” dedi.

“Tarım dünyanın ve ülkemizin başlıca çıkar yolu oldu”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Pandemiden sonra öğrendiğimiz şey tarım dünyanın ve ülkemizin başlıca çıkar yolu oldu. Tarım varsa, yiyeceğimiz varsa arabamız olmayabilir. Normalleşme ile beraber müsaade edilen genel fuarlara tarım fuarının öncülük etmesi de bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu tarım fuarında çiftçilerimizin yeni makine ve ekipmanları görmeleri tanımaları vizyonlarının gelişmesi açısından önem arz ediyor. Fuarımızı imkânlar doğrultusunda çiftçimizin huzuruna sunduk” dedi.

Başkan Zıpkınkurt, fuarın ilk günü bir satış gerçekleştiğini ve mutluluk duyduklarını söyledi.

“Tarımı her geçen gün geliştirerek kendine yetebilir hale getirmemiz gerekiyor”

En önemli konulardan bir tanesinin sağlık ve gıda olduğunu aktaran Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk; “Edirne bir tarım ve hayvancılık şehridir. Ciddi anlamda üretim potansiyeli var. Pandemi sürecinde ülkelerin sınırlarını kapattığını ve kendisiyle baş başa kaldığını gördük. Kendi kendine yetebilmenin önemini gördük. Tarımı her geçen gün geliştirerek kendine yetebilir hale getirmemiz gerekiyor. Normalleşme ile beraber açılan ilk fuar olması nedeniyle hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Fuarın açılışına Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Büyükelçi Volkan Türk Vural, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, çiftçilere destek veren banka müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Tarım ve sanayinin bir arada olduğu ‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’ 5 Temmuz 2020 Pazar gününe kadar açık kalacak.

Özlem Ceylan

Bu haber (2374) defa okundu.

Karantinada olması gereken kadın araç başında yakalandı

Güvenlik şefi Süzan Koronavirüse yenik düştü

 Uyuz salgınında alternatif tıp ürünlerine talep arttı

Çevrecilerden 'direkli bahçe' tepkisi

Ekiplerden kısıtlama denetimi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
İPEK ESMA ÇEŞME
Dik durun...
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'ye yeni bir iş yeri açıldı

Nesim İba iyilik peşinde koştu 46 çocuğa burs kazandırdı

Dikkat! O bölgelere elektrik verilmeyecek...

Tekirdağ-Hayrabolu Yolu Kandamış Kesimi Açıldı

"Bir hafta boyunca yataktan kalkamadım"

Tesiste çıkan yangın korkuttu

Korona, Ulus Pazarını kapattı

Kapıkule Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü personeline "stres" eğitimi verildi

'Yasak olduğunu bilmiyorduk' dedi çocuklarıyla pazara geldi

Geçmiş, vakıflar bölge müdüründen özür diledi

Güvenlik şefi Süzan Koronavirüse yenik düştü

Tekirdağ'da dezenfekte çalışmaları devam ediyor

“Edirne’mizin kurtuluş coşkusunu yürekten paylaşıyoruz”

Salgının baş mücadelecilerine moral afişi

Istranca ormanlarında sonbaharın son demleri hayran bırakıyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir