EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 26 Haziran 2020 Cuma, 20:00
Sınır Kapılarında Koronavirüs Tedbirleri Arttırıldı
Yıllık izinlerini anavatanda geçirmek isteyen gurbetçilerin gelişleri başladı. Kapıkule Sınır Kapısı’nda da koronavirüs tedbirleri arttırıldı. Yurda girişte gurbetçilerin ilk önce araçları dezenfekte ediliyor. Ardından ateşleri termal kameralar ile ölçülüyor. Ayrıca gurbetçilere Edirne Valiliği tarafından maske ve dezenfektan dağıtılıyor.

Edirne Valiliği tarafından Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yapan gurbetçilere maske ve dezenfektan dağıtılıyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında tedbirlerin arttırıldığı Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan gurbetçilerin önce araçlarını dezenfekte ediliyor. Daha sonra ateşleri ölçüldükten sonra Edirne Valiliği tarafından dağıtılan maske ve dezenfektanları alıp yurda giriş yapıyor.

“Araçlara Dezenfeksiyon İşlemi Yapıyoruz”

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yapan gurbetçilere maske, dezenfektan ve bilgilendirici broşürler verildiğini dile getiren Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, araçlarında dezenfekte edildiğini belirtti. Eraslan; “Ülkemizin bu konuda KOVİD-19 mücadelesi kapsamında almış olduğu tedbirlerden bir tanesi de Kapıkule, Hamzabeyli ve Hudut sınır kapılarımızda dezenfeksiyon yapmak suretiyle araç dezenfeksiyonu yapılmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’ye giriş yapan bütün küçük araçlarımıza içerisindeki vatandaş sayısına bakılarak maske, dezenfektan ve gerekli bilgilendirici broşürleri kendilerine takdim ediyoruz.” Dedi.

Ülke İçerisinde Alınan Tedbirlerin Yazıldığı Broşür Dağıtıldı”

Vatandaşların ülke içerisinde alması gereken tedbirlerin anlatıldığı broşürlerin dağıtıldığını söyleyen Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan; “Araç dezenfeksiyonumuz otomatik sistem olarak çalışmakta ve her giren araç dış aksamı bakımından dezenfekte edilmektedir. Vatandaşlarımızla ilgili bu kapsamda KOVİD-19 mücadelesi kapsamında gerekli bilgi broşürleri ülke içerisinde alınması gereken tedbirler kendilerine broşür olarak takdim edilmektedir.” İfadelerini kullandı.

“Türkiye’deki Uygulama Başka Hiçbir Ülkede Yok”

3 çocuğuyla birlikte yurda giriş yapan Abdülaziz Bulut, Türkiye’ye gelmenin tarif edilemez bir duygu olduğunu belirtti. Bulut; “Almanya’dan Türkiye’ye doğru uzun bir yoldan geliyoruz. 3 çocuğumla birlikte Türkiye’ye geldim. İnşallah 3 hafta anavatanda kalacağız. Türkiye’ye gelmenin tarifi mümkün değil, çok heyecanlıyız mutluyuz. Sağ salim vatana geldiğimiz için büyük sevinç yaşıyoruz. Biz Almanya’dan gelirken birçok sınır kapısı geçtik, ama Türkiye’deki gibi bir uygulama yoktu. Benzer uygulama bile yoktu. Türkiye’deki önlemler sağlığımız için çok güzel.” Dedi.

“Böyle Önlemlerle Karşılaşmadık”

Almanya’dan gelen ve birçok sınır kapısı geçtiğini belirten Zeki Ciğer alınan önlemlerin başka hiçbir ülkede olmadığını belirtti. Ciğer; “Yolculuğumuz rahat geçti. Kapıkule’de önlem alınmış. Aracımız ilk önce dezenfekte edildi. Daha sonra ateşimizi ölçtüler. Sonra da bize maske ve dezenfektan verdiler. Birçok sınır kapısından geçtik böyle önlemlerle karşılaşmadık. Emeği geçenlerin eline sağlık. Çocuklar Türk bayrağını görünce gözleri doldu. Anavatana gelmekten dolayı çok mutluyuz.” Şeklinde konuştu.

“Sağlığımız Açısından Çok Güzel”

Kapıkule’de alınan önlemlerin insan sağlığına verilen önemi gösterdiğini dile getiren Cafer Erkut, diğer sınır kapılarında önlem dahi alınmadığını iddia etti. Erkut; “Hollanda’dan geliyorum. Babam rahatsız olduğu için onu görmeye geldim. Başka gümrük kapısında olmayan önlemler alınmış, bu beni sevindirdi. Sağlığımız açısından bu önlemlerin alınması çok güzel. Anavatana geldik bayrağımızı gördük bu duyguyu anlatamam. İstiyoruz ki her zaman gelelim ama orada çalışıyoruz. Fırsatımızı bulduğumuz anda Türkiye’ye gelmeye çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ogün Kurkan

Bu haber (2040) defa okundu.

Edirne’deki otellerde ‘gurbetçi’ bereketi

     Tanrıkulu, “Aşılı da olsak maskemizi takalım”

Romanların anısına Tunca Nehri'ne çiçek bırakıldı

Meteoroloji'den Trakya için güneş çarpması uyarısı

"Zaman algı operasyonu zamanı değil, birlik olma zamanıdır!"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Popülasyonu artan dantel böceğiyle mücadele

O mahalleler 8 saat enerjisiz kalacak!

2 ev kullanılamaz hale geldi

Uluslararası hastalar için hazırlanan ünite hizmete açıldı

Güneş çarpmasına dikkat! Geciken tedavi komaya sebep olabilir

Trakya’da vakalar yeniden artışa geçti

    İzinleri biten gurbetçiler dönüş yoluna geçti

İki katlı apartmanın çatısında yangın çıktı

AK Parti Edirne Heyeti’nden Alçalar ve Çakmak’a hayırlı olsun ziyareti

Keşan'da konser ve festivaller ertelendi

Projenin 3. Etap başvuruları başlıyor

ANIZ YANGININ SIÇRADIĞI AYÇİÇEĞİ TARLALARI ZARAR GÖRDÜ

Ormanlık alanlara girişlere izin verilmiyor

Sıcak hava yaşamı olumsuz etkiliyor

2 MİLYON DOZDAN FAZLA KOVİD-19 AŞISI UYGULANDI

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir