EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Mart 2020 Çarşamba, 23:30
Ekmekte Yeni Dönem Başladı
Koronavirüs önlemleri kapsamında fırınlar, bakkallar ve marketlerde yeni dönem başladı. Yeni genelgeye göre fırınlar ekmek ve ekmek çeşitlerini, kese kâğıdı, ya da poşete koyarak satışa sunacak. Edirne Fırıncılar Odası Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz, yetkili kurumlarla irtibat halinde olduklarını, denetim yaptıklarını ve vatandaşların ekmeğini sağlıklı şekilde tüketebilmesi için her türlü önlemi aldıklarını belirtti.

Uygulanmaya başlayan genelgeye göre ekmekler el değmeden poşetleniyor ve kasalara dolduruluyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen genelgeye göre, fırınların ekmek ve ekmek çeşitlerini, gıda ile temasa uygun kâğıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine koyarak satışa sunulabilecekleri belirtildi.

‘Para ve ekmek aynı elle tutulmuyor’

Edirne’deki fırıncılar koronavirüs önlemleri kapsamında bone ve eldiven takarak satış yapıyor. Ayrıca virüslerin yayılmasında büyük risk oluşturan para, ekmeğin verildiği el ile alınmıyor.

“Fırıncılara büyük görev düşüyor”

Koronavirüs önlemleri kapsamında ekmeklerin poşetlenmeye başlanması uygulamasının çok yerinde bir karar olduğunu ve desteklediklerini belirten Edirne Fırıncılar Odası Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz; “Türkiye’nin zor günlerden geçtiği bu günlerde temel tüketim maddesi ürettikleri için en büyük görevlerden birisi de fırıncılara düşüyor. Bu konuda da yetkili kurumlarla gerekli görüşmelerimizi yaptık. Tüm önlemleri seri bir şekilde aldık. Bize gelen tebligatları üyelerimize anında iletiyoruz. Yapmamız gerekenleri uygulamaya koyuyor ve önlemlerimizi alıyoruz” dedi.

“Halkımızın içi rahat olsun gereken yapılıyor”

Daha önceden ekmeklerin poşetsiz olarak açık bir şekilde satışa sunulduğunu belirten Canbaz; “Gelen genelge ve yapılan uyarılar doğrultusunda fırınlarda da gereken önlem alındı. Ekmekleri poşete koyarak halkımıza arz ediyoruz. Hijyen konusunda tüm fırınlarımız dikkat ediyor. Ama gereken denetim ve uyarılar da yapılıyor. Dezenfekte ve hijyen konusundaki hassasiyetler arttı. Halkımızın içi rahat olsun” şeklinde konuştu.

Canbaz’dan fırıncılara ‘para’ uyarısı

Elden ele dolaşan paraların da risk taşıdığını belirten Canbaz, ekmek verilen elle paraya dokunulmaması gerektiğinin büyük önem taşıdığını aktardı. Bir elle parayı, diğer elle ekmeği verdiklerini vurgulayan Edirne Fırıncılar Odası Derneği Başkanı Canbaz, bu şekilde virüsün yayılma riskinin azaldığını belirtirken, fırıncılara bu konuda hassasiyet göstermeleri konusunda uyarıda bulundu.

“Halkımızın sağlığını düşünerek hareket ediyoruz”

Edirne Fırıncılar Odası Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz;“Fırıncılar Odası Derneği olarak ziyaretlerimizi yaparak gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Halkımız da bu yönden rahat olsun. Ekmeğini sağlıklı şekilde tüketebilmesi için her önlemi alıyoruz. Satışlar durgun geçiyor. Okullar kapandı, köyü olan köye gitti. Ya da imkânı olan vatandaşlar evden çıkmayıp kendi ekmeğini kendisi yapıyor. Biz halkımızın sağlığını düşünerek gereken hijyen kurallarını takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Ekmekte seç-al dönemi bitti”

Kasalara doldurulan ekmeklerin üstünün bezle kapalı havayla teması kapalı bir şekilde durduğunu dile getiren Canbaz; “Bu şekilde müşterilere sunuluyor. Sadece fırınlarda değil, bakkal ve marketlerde de aynı uygulama yapılıyor. Daha önceden vatandaş dolabı açıp ekmeği seçerek alıyordu. Şimdi hazır poşette olduğu için seçmece de yapılmayacak ve virüslerden korunma konusunda tedbir alınmış olacak” dedi.

Vatandaşlar da kalabalık ortamlarda virüs bulaşma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle ekmek almak için içeride müşteri varken dışarıda sıranın kendilerine gelmesini bekleyerek bu sürece destek oluyor.

Özlem Ceylan

Bu haber (1482) defa okundu.

6 saatlik iznin tadını çıkardılar

Sosyal mesafeye uymayanlar uyarıldı

Cuma namazı kılmanın huzurunu yaşadılar

Helvacıoğlu, Anadolu Ajansı'nı ziyaret etti

Önce kurtardı sonra sahiplendi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“TÜRK VEFALIDIR TÜRK BEKLENİLENDİR”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Demircan, Edirne'de incelemelerde bulundu

Normalleşme sürecine hazırlık başladı

Yollar göle döndü

Vatandaşlar yeniden piknik yapmanın mutluluğunu yaşadı

Uçmakdere "gökyüzüyle buluşmak" isteyen paraşütçüleri bekliyor

Karaağaç'taki işletmeler kapılarını bayram havasında açtı

Marmaray'dan geçen yurt içi yük treni Tekirdağ'a ulaştı

Yağmura rağmen dışarı çıktılar

Bazı köylerde ekili alanı "dolu" vurdu

Spor salonları kapılarını yeniden açtı

Dilenci operasyonu yapıldı

Sağlık Çalışanları hastane önünde eylem yaptı

“Edirne’de 3 Haftadır Pozitif Vaka Yok”

"Sanat ve turizm olmadan şehirleri geliştirmek mümkün değildir"

Faiz düştü, ev satışı arttı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir