EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2020 Cuma, 23:00
“Süresinin uzatılmasını istiyoruz”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni yapılacak olan binalara otopark zorunluluğu getirdi. Bakanlık tarafından 31 Mart 2020 tarihinden itibaren yapılacak olan yeni binalara otopark zorunluluğu getirilmesi öncesinde kendilerine sunulan imkânlardan yararlanmak için Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik İşleri Müdürlüğü’ne gelen müteahhitler ‘koronavirüs’ önlemleri kapsamında kapının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni yapılacak olan binalara otopark zorunluluğu getirdi. Bakanlık tarafından 31 Mart 2020 tarihinden itibaren yapılacak olan yeni binalara otopark zorunluluğu getirilmesi öncesinde kendilerine sunulan imkânlardan yararlanmak için Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik İşleri Müdürlüğü’ne gelen müteahhitler ‘koronavirüs’ önlemleri kapsamında kapının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

‘Müteahhitlere korona engeli’

Sürenin bitmesine kısa bir süre kala kalabalık oluşmasının hem çalışanlar hem de müteahhitler açısından risk taşıdığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Koronavirüs tedbirleri kapsamında sürenin uzatılmasını istedi. 31 Mart 2020’de yürürlüğe girecek bu karar öncesinde kendilerine sunulan bazı haklardan yararlanmak isteyen müteahhitler de Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yolunu tuttu. Virüse karşı alınan önlemler kapsamında tek tek içeri alınan müteahhitler de mağduriyet yaşamamak adına sürenin uzatılması çağrısında bulundu.

Müteahhitlerle görüşmek için Belediye İmar ve Şehircilik İşleri Müdürlüğü binası önüne gelen Belediye Başkanı Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, toplu ve kalabalık halde olunca virüs bulaşma riskinin yüksek olduğunu belirterek söz konusu yönetmelik ile ilgili sürenin uzatılması talebinde bulundu.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dikkatine sunacağız”

Müteahhitlerin Mart ayı bitmeden kendilerine sunulan haklardan faydalanmak için Belediye İmar ve Şehircilik İşleri Müdürlüğü’ne geldiklerini aktaran Başkan Gürkan, koronavirüs önlemleri kapsamında onları tek tek içeriye aldıklarını söyledi.

Virüs tedbirleri gecene kadar hem belediye çalışanlarının hem de müteahhitlerin sağlıklı bir iş yapabilmesi için Otopark Yönetmeliği’nin uzatılmasını talep ettiklerini belirten Başkan Gürkan, bunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dikkatine sunacaklarını aktardı.

“Bana bir şey olmaz demeyin!”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tedbir almak amacıyla tüm bankları kaldırdıklarını aktaran Başkan Gürkan, yaşlıların ‘bana bir şey olmaz’ diyerek sokaklarda dolaştığına dikkat çekerek, belki kendilerine bir şey olmayacağını fakat başkasına bulaştıracağını vurguladı.

“Toplu taşımada sayı 70 binlerden 15 binlere düştü”

İş yerlerine dezenfekten takviyesi yaptıklarını belirten Başkan Gürkan; “Şehirlerdeki toplu taşımada günlük 70 binlik binişler şuanda 15 bine düştü. Bunu sürdürmemiz gerekiyor. Dünyada da, Türkiye’de de sayı gittikçe artıyor. Hepimiz bunun farkındayız. Kendimizi elbette düşüneceğiz ama etrafımızı, toplumu da düşünmemiz gerekiyor. Bunun üstesinden millet olarak, birlik, beraberlik ve dayanışma ile gelebiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tedbirlere mutlaka uymamız gerekiyor. Birbirimizi kollamak, düşünmek, gözetmek zorundayız. Sağlık Bakanlığı’nın 14 gün tedbirlerine mutlaka uyalım. Belli yaşın üzerindeki vatandaşlarımız çok çok acil olmadığı sürece evlerinden çıkmamalıdır” şeklinde konuştu.

“Otopark yönetmeliğinin süresi uzatılsın”

İnşaat müteahhitleri olarak bu süreçte taahhütlerden dolayı zarara uğramamak adına otopark yönetmeliği ile ilgili işlemlerini Mart ayı sonuna kadar gerçekleştirmek zorunda olduklarını ifade eden Edirne İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bülent Günal; “Bu işlemleri gerçekleştirmek için de koronavirüs salgını dolayısıyla süreç ağır işlediği için mağduriyet yaşamaktayız. İşlerimizi yetiştiremeyeceğimizi düşünerek ve sağlık sorunuyla karşılaşmamak adına buna çözüm bulmamız lazım. Bu da otopark yönetmeliğinin süresinin uzatılması anlamına geliyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan gelecek olumlu açıklamayı bekliyoruz” dedi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (1000) defa okundu.

6 saatlik iznin tadını çıkardılar

Sosyal mesafeye uymayanlar uyarıldı

Cuma namazı kılmanın huzurunu yaşadılar

Helvacıoğlu, Anadolu Ajansı'nı ziyaret etti

Önce kurtardı sonra sahiplendi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“TÜRK VEFALIDIR TÜRK BEKLENİLENDİR”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Demircan, Edirne'de incelemelerde bulundu

Normalleşme sürecine hazırlık başladı

Yollar göle döndü

Vatandaşlar yeniden piknik yapmanın mutluluğunu yaşadı

Uçmakdere "gökyüzüyle buluşmak" isteyen paraşütçüleri bekliyor

Karaağaç'taki işletmeler kapılarını bayram havasında açtı

Marmaray'dan geçen yurt içi yük treni Tekirdağ'a ulaştı

Yağmura rağmen dışarı çıktılar

Bazı köylerde ekili alanı "dolu" vurdu

Spor salonları kapılarını yeniden açtı

Dilenci operasyonu yapıldı

Sağlık Çalışanları hastane önünde eylem yaptı

“Edirne’de 3 Haftadır Pozitif Vaka Yok”

"Sanat ve turizm olmadan şehirleri geliştirmek mümkün değildir"

Faiz düştü, ev satışı arttı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir