EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2020 Cuma, 07:16
Edirne’deki kurslara ‘Korona’ arası
Halk Eğitim Merkezi ile Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren kurslara koronavirüs önlemleri kapsamında bir süreliğine ara verildi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç ve Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, vatandaşların sağlığı için gereken önlemlerin alındığını ve dezenfektelerin yapıldığını belirtti.

İlk olarak Çin’de görülen ve tüm dünyaya yayılan, Türkiye’de de etkisini gösteren koronavirüse karşı çeşitli önlemler alınıyor. Vakanın Türkiye’de görülmesinin ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı tedbirler kapsamında okulları tatil ederken, halk eğitim merkezi tarafından açılan kurslara da ara verme kararı aldı.

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm kurslara ara verildiğini söyledi. Göçmenlerin bulunduğu bölgede Edirne Valiliği’nin himayelerinde kurulan kreşte 2 öğretmeni görevlendirdiklerini aktaran Dinç, diğer tüm kurslara 2 haftalık ara verdiğini ve bakanlığın kararı doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

AÖF sınavları Eylül ayına ertelendi

Koronavirüs önlemleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi binası ile kurs binalarında dezenfekte işlemi gerçekleştirildiğini belirten Dinç, Açık öğretim sınavlarının da Eylül ayına ertelendiğini vurguladı.

“Koronaya karşı maske dikilecek”

Net olmamakla birlikte Edirne Valiliği’nin maske dikilmesiyle ilgili talimat verme durumu söz konusu olduğunu dile getiren Müdür Dinç,  “Şimdilik bununla ilgili beklemedeyiz. Makine dikiş öğretmenlerimiz ile istişare halinde olacağız. Bununla ilgili toplantı da yaptık. Valilik maske üretimi ile ilgili talimat verdiği takdirde tüm hazırlıklarımızı yaptık beklemedeyiz. Çok kalabalık olmamakla birlikte gerekli tedbirler alınarak sağlıklı bireyler tarafından maske dikilecek” açıklamasında bulundu.

“Bazı kursiyerlerimiz evden çalışıyor”

Emeğimiz Kazanıyor Projesi kapsamında kursiyerlerimizin ve usta öğreticilerimizin aile ekonomilerine katkı sağlamak için yaptıkları ürünlerin satışına devam ediyoruz. Kursiyerlerimiz evde yapmaya devam ediyor. Bize getiriyor biz de talep doğrultusunda gereken yerlere iletiyoruz. Ayrıca internet üzerinden de satışlarımız oluyor. İstanbul, Bursa ve Antalya ile görüşmeler yaptık. Ürünler istediler göndermeye başladık. Emeğimiz kazanıyor projesi yoğun ilgi gördü.

“Tüm kurslara korona arası”

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, okulların tatil olması ile birlikte Halk Eğitim Merkezi’nin de kursları tatil ettiğini belirterek, gereken hijyeni sağlamak amacıyla tüm kurslara ara verildiğini söyledi. Edirne Akademi’deki yabancı dil kurslarını da kapattıklarını aktaran Takındı, kursların yanı sıra yaşam merkezindeki atölyeler, Zübeyde hanım ve Özgecan Kadın Lokali’ndeki kurslara da ara verdiklerini belirtti.

“Gereken durumlarda koordine halinde oluyoruz”

Özgecan Kadın Lokali’nde sadece kuaförlük kısmının açık olduğunu ifade eden Takındı; “Orada da gerekli önlemleri alıyoruz. Hijyen konusu ile maske ve eldiven kullanımına dikkat ediyoruz. Zaten çok fazla gelen kimse olmuyor. El işi ve boncuk işleme yapan kadınlarımız evden çalışmaya devam ediyor. Emek Evi’ni de geçici bir süreliğine kapattık. Onlar da internet üzerinden satışa devam ediyorlar. Ayrıca Sağlık Müzesi ve Şerbet Evi’nde satış yapmaları için görüşmelerimiz olmuştu. Onlar için de evde üretim yapıp stokluyorlar. Gereken durumlarda yapılan işlerle ilgili telefondan da görüşmeler sağlayarak koordine oluyoruz. Umarız bu süreç en kısa sürede sorunsuz bir şekilde atlatılır” açıklamasında bulundu.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (1007) defa okundu.

AK Parti Edirne Milletvekili Aksal: "Kimsenin işini, aşını kaybetmesine müsaade etmeyeceğiz"

Edirne'de sürücüler mecbur kalmadıkça şehir dışına çıkmamaları konusunda uyarıldı

Trakya'daki otogarlarda koronavirüs tedbirleri uygulanıyor

Eczaneden "sosyal mesafe pencereli" koronavirüs önlemi

Keşan'da vatandaşlara steril mendil dağıtıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Geçmişine Saygı Göster!
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

UYARILARA ALDIRMAYAN VATANDAŞLARA POLİS ENGELİ

Kurala uymayan işyerleri mühürlendi

‘Korona’ Satışları Arttırdı

Umut yolculuğu sona erdi

İŞKUR EDİRNE’DE 221 İŞÇİ ALIMI YAPACAK

Dualar evden yükseldi

Koronavirüsten can kaybı 30'a yükseldi

Ekmekte Yeni Dönem Başladı

“KORONAVİRÜSE TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Vali Canalp, sınırda görev yapan personele teşekkür etti

Kayıp kişinin cesedi bulundu

Salgının son bulması için dua edildi

2 Kimyager gözaltına alındı

"Yapılan testler negatif çıktı"

Eczanelerde ‘kapıda satış’ dönemi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir