EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2020 Cuma, 07:16
Edirne’deki kurslara ‘Korona’ arası
Halk Eğitim Merkezi ile Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren kurslara koronavirüs önlemleri kapsamında bir süreliğine ara verildi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç ve Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, vatandaşların sağlığı için gereken önlemlerin alındığını ve dezenfektelerin yapıldığını belirtti.

İlk olarak Çin’de görülen ve tüm dünyaya yayılan, Türkiye’de de etkisini gösteren koronavirüse karşı çeşitli önlemler alınıyor. Vakanın Türkiye’de görülmesinin ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı tedbirler kapsamında okulları tatil ederken, halk eğitim merkezi tarafından açılan kurslara da ara verme kararı aldı.

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm kurslara ara verildiğini söyledi. Göçmenlerin bulunduğu bölgede Edirne Valiliği’nin himayelerinde kurulan kreşte 2 öğretmeni görevlendirdiklerini aktaran Dinç, diğer tüm kurslara 2 haftalık ara verdiğini ve bakanlığın kararı doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

AÖF sınavları Eylül ayına ertelendi

Koronavirüs önlemleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi binası ile kurs binalarında dezenfekte işlemi gerçekleştirildiğini belirten Dinç, Açık öğretim sınavlarının da Eylül ayına ertelendiğini vurguladı.

“Koronaya karşı maske dikilecek”

Net olmamakla birlikte Edirne Valiliği’nin maske dikilmesiyle ilgili talimat verme durumu söz konusu olduğunu dile getiren Müdür Dinç,  “Şimdilik bununla ilgili beklemedeyiz. Makine dikiş öğretmenlerimiz ile istişare halinde olacağız. Bununla ilgili toplantı da yaptık. Valilik maske üretimi ile ilgili talimat verdiği takdirde tüm hazırlıklarımızı yaptık beklemedeyiz. Çok kalabalık olmamakla birlikte gerekli tedbirler alınarak sağlıklı bireyler tarafından maske dikilecek” açıklamasında bulundu.

“Bazı kursiyerlerimiz evden çalışıyor”

Emeğimiz Kazanıyor Projesi kapsamında kursiyerlerimizin ve usta öğreticilerimizin aile ekonomilerine katkı sağlamak için yaptıkları ürünlerin satışına devam ediyoruz. Kursiyerlerimiz evde yapmaya devam ediyor. Bize getiriyor biz de talep doğrultusunda gereken yerlere iletiyoruz. Ayrıca internet üzerinden de satışlarımız oluyor. İstanbul, Bursa ve Antalya ile görüşmeler yaptık. Ürünler istediler göndermeye başladık. Emeğimiz kazanıyor projesi yoğun ilgi gördü.

“Tüm kurslara korona arası”

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, okulların tatil olması ile birlikte Halk Eğitim Merkezi’nin de kursları tatil ettiğini belirterek, gereken hijyeni sağlamak amacıyla tüm kurslara ara verildiğini söyledi. Edirne Akademi’deki yabancı dil kurslarını da kapattıklarını aktaran Takındı, kursların yanı sıra yaşam merkezindeki atölyeler, Zübeyde hanım ve Özgecan Kadın Lokali’ndeki kurslara da ara verdiklerini belirtti.

“Gereken durumlarda koordine halinde oluyoruz”

Özgecan Kadın Lokali’nde sadece kuaförlük kısmının açık olduğunu ifade eden Takındı; “Orada da gerekli önlemleri alıyoruz. Hijyen konusu ile maske ve eldiven kullanımına dikkat ediyoruz. Zaten çok fazla gelen kimse olmuyor. El işi ve boncuk işleme yapan kadınlarımız evden çalışmaya devam ediyor. Emek Evi’ni de geçici bir süreliğine kapattık. Onlar da internet üzerinden satışa devam ediyorlar. Ayrıca Sağlık Müzesi ve Şerbet Evi’nde satış yapmaları için görüşmelerimiz olmuştu. Onlar için de evde üretim yapıp stokluyorlar. Gereken durumlarda yapılan işlerle ilgili telefondan da görüşmeler sağlayarak koordine oluyoruz. Umarız bu süreç en kısa sürede sorunsuz bir şekilde atlatılır” açıklamasında bulundu.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (1181) defa okundu.

BAĞIŞIKLIĞINIZI BU YÖNTEMLE GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ

DENİZLERİN KURU FASULYESİ EL YAKIYOR

AKBULUT’TAN OSB VE BECAN AÇIKLAMASI

GENEL KURULLARA ‘KORONA’ ENGELİ

SALGIN ŞEHİTLERİ İÇİN YAPILAN ASIRLIK ÇEŞME
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Dünya Savaşmayı Türkiye'den Öğreniyor
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Toplu korona aracı…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MÜEZZİNOĞLU KÖPRÜSÜ İÇİN TALİMAT VERDİ

ÖNLEMLER LAFTA KALDI…

HASTANELER, BU HASTALIKLA BİRLİKTE DAHA ÇOK KARIŞACAK

Piknikçiler gitti, çöp dağları kaldı

Edirne'de iki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Edirne bu dönemde turizmin parlayan yıldızı

Güzellik merkezinde bakım yaptırdıktan sonra yüzünde yanıklar oluşan kişi polise başvurdu

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

"19 Eylül Onur ve Şeref Günüdür"

"Nisana göre daha fazla Kovid-19 hastası var"

AFAD GÖNÜLLÜLÜK SİSTEMİNDE SINAV ZAMANI

Edirne esnafı günlük Kovid-19 denetiminden memnun

Kırklareli Valisi Osman Bilgin: "Tarihini unutan milletler, devlet gelecek inşa edemezler asla"

“KADINLARIN EMEĞİ SİYASETE KURBAN GİTMESİN”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir