EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Mart 2020 Perşembe, 23:05
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Demokrasi Sempozyumu
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokrasi Uluslararası Sempozyumu” açılış töreni Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokrasi Uluslararası Sempozyumu” açılış töreni Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yılı Osmanlı’dan, Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokrasi Uluslararası Sempozyumu Edirne’de yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Trakya Üniversitesi Balkan Gençlik Senfoni Orkestrası konser verdi.  

Trakya Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin, açılış konuşması yaptı. Çetin, Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğini üstlendiği Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde gerçekleştirilen sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti.

“Milli Mücadele, meşruiyetini TBMM'den alıyordu”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin millet egemenliği temeli üzerine kurulduğunu ve bu anlayışla toplandığını belirten Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu; “Artık yeni bir anlayış, yeni bir devlet yapısıyla hareket ediliyordu. Milli Mücadele de bu meclise dayalı olarak veriliyordu. Milli Mücadele, meşruiyetini TBMM'den alıyordu. 1908 yılında ilan edilen 2’inci Meşrutiyet Türk demokrasisinin gelişmesine önemli katkı sağlamıştır” ifadelerine yer verdi.

2’inci Meşrutiyet'in ilanıyla çok partili dönemle tanışıldığını aktaran Sofuoğlu, bu dönemde siyasi, sosyal ve kültürel anlamda kazanımlar ve atılımlar yaşandığını belirtti.

1’inci Dünya Savaşı'ndan sonra yeni bir kurtuluş mücadelesi başladığını vurgulayan Sofuoğlu, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Milli Mücadele'nin milli iradenin desteğini almak ve demokrasiyi hâkim kılmak için Meclisi toplama çabası gösterdiğini ifade etti.

“TBMM, millet egemenliği temeli üzerinde toplanmıştır”

Milli Mücadele liderlerinin Ankara'da tüm olumsuzluklara rağmen TBMM'yi 23 Nisan 1920'de toplamayı başardığını dile getiren Sofuoğlu; “Büyük millet meclisi millet egemenliği temeli üzerinde toplanmıştır. Artık yeni bir anlayış yeni bir devlet yapılanmasına doğru gidildi. Demokratik mücadele de bu meclise dayalı olarak veriliyor. Milli Mücadele, meşruiyetini TBMM'den alıyordu. Bu süreç içinde TBMM'nin öncülüğünde Milli Mücadele kazanılacak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yol yaşanacaktı. Demokrasi anlamında önemli kazanımlar elde edilmiş oldu. Bu mücadele sayesinde 1923'den bu güne demokrasi anlamında önemli kazanımlar elde edildiğini görüyoruz. 2 gün sürecek sempozyumda bu konular görüşülerek tartışılacaktır. Sempozyumun oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından Rektör Erhan Tabakoğlu da bir konuşma gerçekleştirdi.

Düzenlenen sempozyuma Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Andan Sofuoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel Özgen, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programının ardından, İstiklal Marşı’nın kabulünün 99’uncu yılı dolayısıyla Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinden oluşan fuaye alanında açılan sergi gezildi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (352) defa okundu.

"Derin bir keder ve büyük gururu aynı anda yaşıyoruz"

"Yeni Nesil Liderlik Eğitimleri" başladı

Çalışmalar yeniden başladı

Tarihi koza fabrikası leyleklere yuva oldu

Servis midibüsü ile panelvan çarpıştı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Savaş Virüs ve İnsanlık Arasında
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Silahlı kavgada 7 kişi yaralandı

Türkiye’den Avrupa’ya Çıkışlarda Vaka Sıfır

"Etkinlik düzenleyemesek de kalbimiz ve dualarımızla anacağız"

2’inci dalgaya davetiye çıkarıyorlar

Düğün salonları denetlendi

"Çevreci cami" cemaatinin desteğiyle güzelleşiyor

Deniz kenarında ceset bulundu

Kurbanlıklara "kuaför" hizmeti

Edirne’ye ‘Güvenli Turizm Sertifikası’

Maske takma zorunluluğu getirildi

“Destekler kadına can suyu olacak”

Enerji nakil hatlarının bakımı drone yardımıyla yapılıyor

Su kanalına devrilen otomobilden yaralı kurtuldu

Altından rekor üzerine rekor

Balyalar kül oldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir