EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Mart 2020 Perşembe, 23:05
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Demokrasi Sempozyumu
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokrasi Uluslararası Sempozyumu” açılış töreni Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokrasi Uluslararası Sempozyumu” açılış töreni Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yılı Osmanlı’dan, Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokrasi Uluslararası Sempozyumu Edirne’de yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Trakya Üniversitesi Balkan Gençlik Senfoni Orkestrası konser verdi.  

Trakya Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin, açılış konuşması yaptı. Çetin, Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğini üstlendiği Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde gerçekleştirilen sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti.

“Milli Mücadele, meşruiyetini TBMM'den alıyordu”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin millet egemenliği temeli üzerine kurulduğunu ve bu anlayışla toplandığını belirten Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu; “Artık yeni bir anlayış, yeni bir devlet yapısıyla hareket ediliyordu. Milli Mücadele de bu meclise dayalı olarak veriliyordu. Milli Mücadele, meşruiyetini TBMM'den alıyordu. 1908 yılında ilan edilen 2’inci Meşrutiyet Türk demokrasisinin gelişmesine önemli katkı sağlamıştır” ifadelerine yer verdi.

2’inci Meşrutiyet'in ilanıyla çok partili dönemle tanışıldığını aktaran Sofuoğlu, bu dönemde siyasi, sosyal ve kültürel anlamda kazanımlar ve atılımlar yaşandığını belirtti.

1’inci Dünya Savaşı'ndan sonra yeni bir kurtuluş mücadelesi başladığını vurgulayan Sofuoğlu, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Milli Mücadele'nin milli iradenin desteğini almak ve demokrasiyi hâkim kılmak için Meclisi toplama çabası gösterdiğini ifade etti.

“TBMM, millet egemenliği temeli üzerinde toplanmıştır”

Milli Mücadele liderlerinin Ankara'da tüm olumsuzluklara rağmen TBMM'yi 23 Nisan 1920'de toplamayı başardığını dile getiren Sofuoğlu; “Büyük millet meclisi millet egemenliği temeli üzerinde toplanmıştır. Artık yeni bir anlayış yeni bir devlet yapılanmasına doğru gidildi. Demokratik mücadele de bu meclise dayalı olarak veriliyor. Milli Mücadele, meşruiyetini TBMM'den alıyordu. Bu süreç içinde TBMM'nin öncülüğünde Milli Mücadele kazanılacak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yol yaşanacaktı. Demokrasi anlamında önemli kazanımlar elde edilmiş oldu. Bu mücadele sayesinde 1923'den bu güne demokrasi anlamında önemli kazanımlar elde edildiğini görüyoruz. 2 gün sürecek sempozyumda bu konular görüşülerek tartışılacaktır. Sempozyumun oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından Rektör Erhan Tabakoğlu da bir konuşma gerçekleştirdi.

Düzenlenen sempozyuma Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Andan Sofuoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel Özgen, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programının ardından, İstiklal Marşı’nın kabulünün 99’uncu yılı dolayısıyla Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinden oluşan fuaye alanında açılan sergi gezildi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (425) defa okundu.

DOĞA İÇİN YÜRÜDÜLER

İstihdama Katkı Sağlanacak

EDİRNE’YE ULUSLARARASI SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. (USHAŞ) İRTİBAT OFİSİ KURULDU

18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR

HES KODU OLMAYAN ESNAF TEZGÂH AÇAMIYOR
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Zaferi Biz Kazanacağız
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Balıkların yaşaması için su takviyesi yapıldı

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

HES kodu zorunlu hale getirildi

18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR

Gözaltına alınan iki kişiden biri tutuklandı

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

GENEL KURULLARA ‘KORONA’ ENGELİ

Maske denetiminde polise mukavemet!

"Devlet millet" el ele verdi köy yolları yenilendi

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Bağ bozumu telaşı fotoğraf tutkunlarını Trakya bağlarına çekiyor

Kırklareli'nde yüzlerce leyleğin göç yolculuğu görsel şölen oluşturdu

BAĞIŞIKLIĞINIZI BU YÖNTEMLE GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ

Kaza yapan otomobil bahçe duvarında asılı kaldı

61 kişiye "devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan soruşturma

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir