EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Şubat 2020 Cuma, 08:08
‘ZİMMET’ İDDİALARINA CEVAP VERDİ
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, nakit binişlerde toplanan 16 milyonu lira hakkında yürütülen soruşturma hakkında yapılan eleştirilere cevap verdi. Başkan Giyik, basında çıkan 16 milyonluk zimmet başlıklarının gerçeği yansıtmadığını maksatlı haberleri yargıya taşıyacaklarını dile getirdi.

“Biz hırsızlık ithamlarını kabul etmiyoruz”

2014 yılında Edirne Belediye Meclisi’nin almış olduğu karar ile kent kartı olmayan vatandaşların mağduriyetini ortadan kaldırmak için nakit biniş ile toplu taşımayı kullanma hakkının verilmiş olduğunu dile getiren Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik, kararın kooperatife tebliğ edilmesinden 20 gün sonra bozuk para şeklinde nakit binişlerin başladığını ve halktan çok güzel tepkiler aldıklarını belirtti.

2014 yılından 2019 yılına kadar tüm ortakların bilgisi olan nakit paranın ortaklara dağıtıldığı süreç içerisinde 12 ortağın toplanılan paraların kayda geçirilmediğini iddia ederek suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Giyik, “Savcılıkta bu iddialarına istinaden soruşturma başlatarak konunun araştırılması için bilirkişiler atadı ve kooperatifimizin tüm evrakları incelemeye alınarak bilirkişiler 18.11.2019 tarihinde savcılığa raporunu vermişlerdir. Verilen raporun sonuç kısmında da yönetimin uhdesinde hiçbir meblağ bulunmadığı çok açık ve nettir. Şikâyet eden 12 ortak bu kooperatifi nasıl bitiririz nasıl zarar veririz amacıyla çıktığı bu yolda onlardan hariç 214 kooperatifimiz üyesine ve 250 çalışanımıza ciddi zararlar vermiş ve kooperatifimizi de itibarsızlaştırmaya çalışmışlardır. Biz hırsızlık ithamlarını kabul etmiyoruz. Bu durum tüm ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve ailelerimize yansıyarak zor günlerden geçmemize sebep oldu ve hala sıkıntılarımız bu anlamda devam etmektedir.” Şeklinde konuştu.

Giyik’ten gazete ve gazetecilere dava

Yerel ve ulusal basında çıkan 16 milyonluk zimmet ve vurgun iddialarına karşılık 2014 yılı ile 2019 yılı arasında toplanan 16 milyon nakdin 226 ortağa yöneticiler tarafından imza karşılığı eşit bir şekilde dağıtıldığını belirtti.  Başkan Giyik, “Bizi şikâyet eden arkadaşlarımızdan da 8 kişi şikâyet etmelerine rağmen bu paraları almış diğer 4 kişi ise şikâyet ettikleri tarihten sonra almamış ve almayan 4 ortağımızın parası da kooperatif kasasında mevcuttur. Bahsettikleri 16 milyon para bu parada herkesin imzası var bir tane dahi ortağım ben almadım diyemez. Böyle bir iddiayı kabul edemeyiz. Edemediğimiz için de ilk olarak yanlış haber yapan ve bizleri hırsızlıkla suçlamaya çalışan gazetelere ve o haberleri yapan şahıslara, sonrasında sosyal medya da yalan, yanlış haber yapanlara davalarımızı açmış bulunmaktayız. Bilirkişi raporundan kendilerine uygun kısmı almışlar, gazeteye yapıştırmışlar. Biri Gündem Gazetesi, Hudut Gazetesi ve Sabah Gazetesi. Sosyal medyadan yorum yapan Cem Kürkçü’ye de dava açacağız.” Dedi.

“Bize kimse hırsız diyemez, diyenin alnını karışlarız”

Bugünkü değeri 481 bin lira olan araçlardan 170 tane alınmış ve 8 milyon değerinde sosyal tesis yapmış olduklarını söyleyen Giyik, “Kaldı ki bu 16 milyonluk konu soruşturma aşamasında olduğu için sonuçlandıktan sonra şikayet eden kooperatif ortaklarımız olan Şemsi Kulaksız, Ahmet Emin Haybat, Kubilay Aydın, Murat Sözer, Mustafa Celal Ekinkıran, Mehmet Usta, Fehime Süt, Şenol Şentürk, Kader Kavak, Gülşen Ateş, Gülün Aydın ve Berkay Haybat'ı da yargıya taşıyacağız. Çünkü mahkemeyi etkilemeye çalıştıkları barizdir. Soruşturma ile alakalı bizden istenen tüm evrakları teslim ettik ve yüce adaletin vereceği kararı bekliyoruz. Kimse unutmamalıdır ki, bu işin başlangıcında dönemin başkanı Hamdi Sedefçi iken belediyeye 10 milyon lira verildi. Bugün değeri 481 bin lira olan Isuzu Novocity marka araçlardan 170 adet aldık ve kooperatifimize şu andaki değeri 8 milyon lira olan büyük bir tesis kazandırarak kendi akaryakıt istasyonumuzu ve tamirhanemizi kurduk. Kısacası Edirne halkına hizmet etmeye çalıştık. Birde üyelerimizi mağdur etmemiz için üyelerimize de hak ediş dağıttık. Kimse bize hırsız diyemez. Diyenin de alnını karışlarım. Kimse ETUS’a el uzatamaz. Kimisi evini sattı, kimisi arabasını sattı bu şekilde ayakla duruyoruz. Biz Edirne halkına kaliteli hizmet verebilmek için bu yatırımları yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz ETUS battı diyenlere de ilerleyen günlerde veya yıllarda cevabımızı vereceğiz. Kooperatifimizin üzerine oynanan bu tür oyunları hazırlayan ya da asılsız iddialarla gündem yaratan kişi veya kurumlar kesinlikle adli yargıda hesap vereceklerdir. Biz adalete güveniyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Burcu Temel – Dilek Kızılkan

Bu haber (1493) defa okundu.

BAŞKAN İBA, MECLİS ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

TÜRK TARIMINA 10 YENİ ÇELTİK ÇEŞİDİ EKLENDİ

İlçe Özel İdareleri kapatılmıyor

Kırkpınar alınacak karara göre Eylül Ayı’nda yapılabilir

Salgında Bakkala Olan Güven Arttı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Hala Fırsatımız Varken
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’de yeni bir işyeri açıldı

Edirneli Esnafı Umutlandıran Haber

Damat Korucu'ya formalı jest

10 suçtan kaydı bulunuyordu

Türkiye’de normalleşme sürecinde ilk fuar açılışı yapıldı

Çareyi derede buldular

1 Temmuz İtibariyle Yasaklandı!

Vali Canalp'e "Karantina/Lockdown" adlı fotoğraf albümü

“Proje tanıtıma ve kadın istihdamına katkı sağlayacak”

Uzmanından sıcak hava uyarısı!

Edirne sahillerinde uğur böceği yoğunluğu

Düşük faizli kredi konuta zam olarak yansıdı!

"Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi" tırı Edirne'ye gelecek

Edirne Rotary Kulübü’nde ‘Polat’ Dönemi

Proje ile Ergene Yeniden Hayat Bulacak

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir