EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Şubat 2020 Cuma, 07:00
EVLİLİKTE YEDİNCİ YIL KAŞINTISINA DİKKAT
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, evliliklerde mesafenin doğru ayarlanmaması durumda ‘7’inci yıl kaşıntısı’ tuttuğunu belirtti. Prof. Dr. Öztürk, “İlişkide mesafeyi ayarlayamadığımız zaman kaşıntı tutuyor. Amerika’da psikiyatride yapılan çalışmalar doğrultusunda boşanmalar incelendiğinde; evliliğin 7inci yılında gerçekleştiği görülüyor. Bu yüzden psikologlar bu duruma 7’inci yıl kaşıntısı adını vermişler.”Şeklinde konuştu.

Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğunun düzenlediği  ‘Aşk ve Diğer Hastalıklar’ adlı seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, katıldı.

Devlet konservatuarında gerçekleştirilen seminerde öğrencilere aşkın çeşitli halleri olduğu ve bunlarla başa nasıl çıkılabileceği hakkında bilgiler verildi.Prof. Dr. Levent Öztürk, aşkın bağımlılığa benzetilebileceğini dile getirdi. Öztürk ilişkide ki kişilerin takıntılı hale geldiğini stres bozukluğu haline geldiğini ifade etti. Prof. Dr. Levent Öztürk; “Kaybetme korkusu yaşıyorsunuz daha sonrasında ise ‘ya bırakıp giderse’ diye korkuyorsunuz. Bütün gün berabersiniz ve ayrılma saati geldiğinde yolcu ederken; ‘ ya şimdi karşıdan karşıya geçerken araba çarparsa ona’ diye endişeleniyorsunuz. Sonuçta aşk bir bağımlılık gibidir." Şeklinde konuştu.

Aşk beyin aktivitelerini arttırıyor

Aşk ile ilgili durumlarda vücudun nasıl tepkiler verdiği hakkında açıklamalarda bulunanProf. Dr. Levent Öztürk; "Aslında hep kalbi işaret ediyoruz ama bununla ilgili ilginç çalışmalar var. Aşk ile ilişkili beyinde aktivitesi artan veya azalan alanlar var. Hipokampüs gibi yerlerde beyin ışıl ışılyanmaya başlıyor ama amigdalada aktivite azalıyor. Bu bölge korkuyla ilişkili iseaşık olan biri korkmamaya başlıyor çünkü amigdala aktivitesi baskılanıyor ve normal koşullarda göze almayacağını göze almaya başlıyor.” İfadelerini kullandı.

Aşkın 3 Evresi Bulunuyor

Aşkın 3 evresi olduğunu söyleyen Öztürk; "1’inci evre ben âşık oldum dediğiniz an 2’ evre bunun tutkuya dönüştüğünü 3’üncü evre ise arkadaşça aşk. İlk evrede uyarılma ve stres var. Stresin nedeni ise güvensizlik.  Birkaç aydan bir yıla kadar uzanan bu tutkulu aşk döneminde yani 2'inci evrede stres duyguları azalıyor ve karşılıklı bağlanma, güvenme ön plana çıkıyor. Öncesinde yaşadığınız hormonel dengesizlikler de eski haline geri dönüyor ama bağlılık ve mahremiyet duyguları yoğunlaşıyor.3’üncü evre uzun yıllar devam ettirilebilir ama bütün ilişkiler maalesef bu evrelere ulaşamıyor ve genelde daha erken evrelerde bitiyor.”Dedi.   

Yedinci Yıl Kaşıntısı

Aradaki mesafenin doğru ayarlanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Levent Öztürk; “İlişkide mesafeyi ayarlayamadığımız zaman kaşıntı tutuyor. Amerika’da psikiyatride yapılan çalışmalar doğrultusunda boşanmalar incelendiğinde; evliliğin 7inci yılında gerçekleştiği görülüyor. Bu yüzden psikologlar bu duruma 7’inci yıl kaşıntısı adını vermişler.”Şeklinde konuştu.

Uzun Ömürlü Aşkın Sırları

Uzun ömürlü aşk için kirpi mesafesinin doğru ayarlanması gerektiğini belirten Öztürk;

“Alman filozof Arthur Schopenhauer'in "Kirpi mesafesi" tanımlaması uzun süren ilişkilerin sırrını barındırıyor. Soğuk bir kış günü kirpiler ısınmak için birbirlerine yaklaşıyorlar, fakat birbirlerine sokuldukları zaman dikenleri birbirlerine batıyor ve canları yanıyor. Bu kez uzaklaşıyorlar, ancak uzaklaşınca da üşümeye başlıyorlar. İki arada kalıyorlar. Yaklaşınca canları yanıyor, uzaklaşınca üşüyorlar. En sonunda hem kendilerini soğuktan koruyacak hem de dikenlerin batmayacağı bir mesafeyi ayarlayabiliyorlar. İşte esasında aşk da böyle bir şey. Mesafenin ayarlanamaması, çiftlerin sürekli birbirleriyle ilgilenilmesini istemesi, bu kirpi mesafesiyle çözülebilir. 'Bugün beni kaç kere düşündün hayatım?', 'Benim için bugün ne yaptın? Ne aldın?' gibi davranışlar ve fazla yakınlaşmalar diken batması etkisi yaratıyor. Bu mesafe ayarlanamadığı zaman ilişkiler bitebiliyor, bitmesini istemiyorsak bu kirpi mesafesini iyi ayarlamak lazım.”

Hatice Nur Aktaş - Dilek Kızılkan - Ogün Kurkan

Bu haber (1231) defa okundu.

Özel öğrencilerden evde kal çağrısı

Yangın korkuttu

"Psikososyal destek hattı" hizmete girdi

Sosyal destek ödemeleri evlere teslim edilecek!

PTT'den Önemli Hatırlatma!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Geçmişine Saygı Göster!
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Balkondan düşen kız yaralandı

Prof. Dr. Feriha Öz hayatını kaybetti

Edirne'de sürücüler mecbur kalmadıkça şehir dışına çıkmamaları konusunda uyarıldı

Şehir merkezine çıkan yollar araç trafiğine kapatıldı

Trakya'da hafta başı hareketliliği yaşandı

Edirne Valiliği uyarıda bulundu

Maltepe köyü karantinaya alındı

Başkan Helvacıoğlu vatandaşlara tepki gösterdi

Bando takımından doğum günü kutlaması

37 Kişi daha hayatını kaybetti

EDİRNE’DEN 6 OKUL FİNALE KALDI

İkramiyeler Nisan'da ödenecek

Vali Canalp ile Bulgaristan Başbakanı Borisov tamponda buluştu

Süper babaanne torunları için çalışıyor

İlk koronavirüs vakası olan UMKE personeli taburcu edildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir