EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Şubat 2020 Cumartesi, 07:57
Kule radarlar tekrardan çalışacak
Edirne Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kule radarlar olarak anılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin tekrardan çalıştırılması AK Parti ve MHP’nin hayır oyuna rağmen İYİ Parti ve CHP’nin oylarıyla belediye meclisinden geçti.

Edirne Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kule radarlar olarak anılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin tekrardan çalıştırılması AK Parti ve MHP’nin hayır oyuna rağmen İYİ Parti ve CHP’nin oylarıyla belediye meclisinden geçti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirilen Şubat Ayı Olağan Toplantısı’nda 22 gündem, 5 gündem dışı olmak üzere toplam 27 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemin 14’üncü maddesi olan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin 10 yıl süre işletilmesi için Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi kararı görüşüldü.

“Edirne’de her yıl en az 2 ölümlü trafik kazası meydana geliyordu”

Türkiye’nin bütün illerinde 2014 yılında elektronik denetleme sistemleriyle ilgili bir uygulamanın başlatıldığını dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de bu sistemin 2016 yılında hayata geçtiğini, 4 ay çalıştıktan sonra hain darbe girişiminin ardından bakanlık tarafından durdurulduğunu söyledi.

Türkiye’deki sistemlerin yüzde 90’ının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yeniden çalışmaya başladığını söyleyen Başkan Gürkan, “Bizim gibi yüzde 10 civarında halen bu sistemi çalıştırmayanlar var. Buna bazen para kazanma diye bakılıyor, kızılıyor tepki gösteriliyor ama buradaki amaç para kazanmaktan ziyade, para cezalarının caydırıcılığını kullanarak trafik kurallarının düzenli uygulanmasını sağlamak. Bu sistem kurulmadan önce Edirne’de Sigorta İl Müdürlüğü ile Sanayi Sitesi arasında her yıl en az 2 ölümlü trafik kazası meydana geliyordu. Bu sistemle ölümlü kaza oranı sıfıra düştü. Yaralamalı kazalar yüzde 50 oranında azaldı. Maddi hasarlı kazalar daha yüksek bir oranda azaldı.” Dedi.

“Biri rahatsız oluyorsa kurala uymuyordur”

Yaya geçidinde yayaya öncelik vermenin Edirne’de yeni uygulanmaya başladığını ifade eden Gürkan, “Buradaki amaç gelir değildir. Allah hiç kimsenin başına vermesin. Bir yakınımızı trafik kazasında kaybetsek ya da ömür boyu sakat kalsak bunun bedeli nedir? Var mıdır böyle bir bedel? Yoktur. O yüzden kurallara uygulamalara sadece para olarak bakmak insan canını hiçe saymaktır. 4 ay gibi kısa sürede çalışmasına rağmen ölümlü kazalar sıfıra düştü. Bundan daha büyük bir değer bence yok. Kuralın uygulanması kurala uyanları rahatsız etmez. Biri rahatsız oluyorsa kurala uymuyordur.” İfadelerini kullandı.

Uygun görülürse çalışmaya başlayacak”

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) radar kulenin olduğu yerlerde sürücülerin, sistem çalışmamasına rağmen hala yavaşlayarak geçtiğini vurgulayan Gürkan, en önemli kısmının öncelikle canın sonra da mal kaybının önlenmesi olduğunu belirtti.

Hükümetin 2010 yılında karayolları trafik kanununa bir madde eklediğini ifade eden Gürkan, “Hükümetin belirlediği şartlar içinde çalışmaları yapıldı. Kurulan sistemlerin teknik altyapıları onaylandı. Bakanın bir açıklamasıyla bu uygulama durduruldu. Geçtiğimiz yıl onaylanan ve izin verilen sistemlerin tekrar çalıştırılması izni verildi. Bu meclisten karar çıkarsa protokolümüzü hazırlayıp komisyonumuzu kuracağız. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne onaya gidecek. Uygun görülürse çalışmaya başlayacak.” Dedi.

Şampiyonlara madalya verildi

Edirne Belediye Meclisi kararları doğrultusunda şampiyon olan sporculara Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından madalya verildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, sporcuların şampiyonluklarının Edirne için gurur olduğunu belirtti.

ETUS’a 2 yeni otobüs

Edirne’de Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) tarafından ulaşım hizmetinin sürdürüldüğünü söyleyen Başkan Gürkan, 2006 yılında çıkan kanunla beraber toplu ulaşım araçlarının engelli erişimine uygun olması gerektiğini belirtti.

Şu anda ETUS araçlarının ruhsatları 26 oturarak, 33 ayakta olmak üzere 59 kişi olduğunu belirten Gürkan, “Ama araçların yapımında ya da projelerinde ön basamaktan girip iki basamakla orta koridora çıkıyorsunuz. Arkaya doğrun ilerlediğinizde, arka kapı açıldığında engellilerin rahat inip binebilmeleri için arka kapının orada büyük bir boşluk var, kaldırım seviyesinde. Oradan engelli rampası açılıyor, engelli arabasıyla veya arabasız, engelli vatandaşımız biniyor, inerken de oradan rahat inebilsin diye araç bu şekilde dizayn edilmiş. Aracın engelliler için ayrılan bölümüyle, diğer yolcular için ayrılan bölüm arasında 50-60 santim kadar kot farkı var.” Dedi.

ETUS araç sistemine 17 artı 3 yeni bir minibüsün girmesi için Belediye Meclisi kararı gerektiğini söyleyen Gürkan,  “Zaten bizim böyle bir öngörümüz vardı. Ama bu hatlardaki yolcu kapasitesi, bu uzun hatlardaki yolcu kapasitesi kadar değil. Toplu ulaşaım firmasından bende rica ettim. İki tane bu yeni düztabanlı araçlardan alalım diye, bir deneme olur.” Açıklamalarında bulundu.

Burcu Temel

Bu haber (1546) defa okundu.

DOĞA İÇİN YÜRÜDÜLER

İstihdama Katkı Sağlanacak

EDİRNE’YE ULUSLARARASI SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. (USHAŞ) İRTİBAT OFİSİ KURULDU

18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR

HES KODU OLMAYAN ESNAF TEZGÂH AÇAMIYOR
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Zaferi Biz Kazanacağız
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Balıkların yaşaması için su takviyesi yapıldı

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

HES kodu zorunlu hale getirildi

18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR

Gözaltına alınan iki kişiden biri tutuklandı

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

GENEL KURULLARA ‘KORONA’ ENGELİ

Maske denetiminde polise mukavemet!

"Devlet millet" el ele verdi köy yolları yenilendi

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Bağ bozumu telaşı fotoğraf tutkunlarını Trakya bağlarına çekiyor

Kırklareli'nde yüzlerce leyleğin göç yolculuğu görsel şölen oluşturdu

BAĞIŞIKLIĞINIZI BU YÖNTEMLE GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ

Kaza yapan otomobil bahçe duvarında asılı kaldı

61 kişiye "devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan soruşturma

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir