EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Şubat 2020 Cumartesi, 07:50
Islak Mendilin Mucidi Başarı Hikâyesini Anlattı
Eczacı Ataman Özbay başarı öyküsünü öğrencilerle paylaştı. Trakya Üniversitesi Akılcı İlaç ve Eczacılık Topluluğu tarafından düzenlenen seminere katılan ıslak mendilin mucidi olarak bilinen ve birçok markanın kuruculuğunu yapan Eczacı Ataman Özbay başarı hikâyesini eczacılık öğrencilerine anlattı.

Eczacı Ataman Özbay başarı öyküsünü öğrencilerle paylaştı. Trakya Üniversitesi Akılcı İlaç ve Eczacılık Topluluğu tarafından düzenlenen seminere katılan ıslak mendilin mucidi olarak bilinen ve birçok markanın kuruculuğunu yapan Eczacı Ataman Özbay başarı hikâyesini eczacılık öğrencilerine anlattı.

"Defter İmal Edip Lokantalara Sattım"

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak katılan Eczacı Ataman Özbay eczacılık öğrencilerine başarı hikâyesini anlattı. Özbay; "Lisede okurken babam rahmetli oldu. Kendisi matbaada, gazetede çalışırdı. Ben de onunla matbaada çalışmaya başladım. Orada çalışırken artık kâğıtları toplardım, lokantalar için not defteri haline getirip satardım. Daha sonra ustamla Cağaloğlu'na giyotinleri bileyletmeye gittikçe fazlaca kâğıt getirip satmaya başladım. Daha sonra İzmit'te, Gölcük'te eleman çalıştırarak defter imalatı yaptım. Liseyi bitirene kadar bu şekilde çalıştım. Okuyacak param yoktu. İzmit'te yaşayan hayırsever bir kadın Alime Tanju'nun desteğiyle okudum. Aynı zamanda eczacılık bölümünde okurken hafta sonları matbaalarda çalışmaya devam ettim." Dedi.

"Üniversitede Öğretmenime Âşık Oldum"

Öğrencilik zamanında okuldaki öğretmenine âşık olduğunu ve evlendiklerini dile getiren Özbay; "Öğrencilik zamanımda hocama aşık oldum ve evlendik. Sonra eşimle birlikte Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesine yerleştik. Burada eczacılık yapmaya başladık. İlçede iki eczane açtık ama bir kere gazete ve matbaaya bulaşmıştım. Dayanamadım ve Hayrabolu'da bir matbaa ve gazete kurdum. Burada yağ işine de girdim lakin yürümedi. Eşimin ısrarı ile İstanbul'a yerleştik." Şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin İlk Mentollü Islak Mendilini Ürettik"

İstanbul'a yerleştikten sonra eczane açtıklarını söyleyen Özbay; "Sirkeci'de bir eczane ve ecza deposu kurduk. Daha sonra eşimle Uni ıslak mendil fabrikasını kurmaya karar verdik. Dünya çapında ihracat yaptık. Birçok ülkede pazarın liderliğine kadar yükseldik. Türkiye’de ilk ıslak mentollü mendil, ilk çift taraflı yüz peeling diskleri, ilk kimyasal madde içermeyen yeni doğan bebek mendili, ilk buğu etkili mentollü kuru mendil, ilk meyve aromalı ıslak cep mendili, ilk suda eriyen ıslak tuvalet kâğıdı gibi ürünler ürettik." İfadelerini kullandı.

2012 yılında 56 milyon liraya Uni markasını sattığını dile getiren Özbay; "Eşimin ölümüyle birlikte 2012 yılında kurduğum Uni markasını Eczacıbaşı Grubuna sattım." Dedi.

İnsanlara İlham Oluyor

2014 yılında “Yedi Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Hayata Yuvarlandım” kitabını yayınladığını söyleyen Eczacı Ataman Özbay, birçok yerde konuşmalar yaptığını ve insanlara dokunmak için çabaladığını belirtti.

Eczacılık Fakültesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen seminere Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, Edirne Eczacılar Odası Başkanı Fahri Uygar Güler ve öğrenciler katıldı.

Ogün Kurkan - Dilek Kızılkan

Bu haber (1299) defa okundu.

DOĞA İÇİN YÜRÜDÜLER

İstihdama Katkı Sağlanacak

EDİRNE’YE ULUSLARARASI SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. (USHAŞ) İRTİBAT OFİSİ KURULDU

18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR

HES KODU OLMAYAN ESNAF TEZGÂH AÇAMIYOR
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Zaferi Biz Kazanacağız
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Balıkların yaşaması için su takviyesi yapıldı

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

HES kodu zorunlu hale getirildi

18 PİLOT İL İÇERİSİNDE EDİRNE'DE VAR

Gözaltına alınan iki kişiden biri tutuklandı

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

GENEL KURULLARA ‘KORONA’ ENGELİ

Maske denetiminde polise mukavemet!

"Devlet millet" el ele verdi köy yolları yenilendi

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Bağ bozumu telaşı fotoğraf tutkunlarını Trakya bağlarına çekiyor

Kırklareli'nde yüzlerce leyleğin göç yolculuğu görsel şölen oluşturdu

BAĞIŞIKLIĞINIZI BU YÖNTEMLE GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ

Kaza yapan otomobil bahçe duvarında asılı kaldı

61 kişiye "devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan soruşturma

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir