EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 07 Şubat 2020 Cuma, 23:12
Soğuk hava turistleri etkiledi
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, kentte Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda esnafları ziyaret etti. Pazar esnafının istek ve şikâyetlerini dinleyen Soytürk,  Bulgar ve Yunan turist sayısının her yıl Ocak-Şubat aylarında azaldığını ve bunun herhangi bir duruma bağlı olmadığını vurguladı.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, kentte Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda esnafları ziyaret etti. Pazar esnafının istek ve şikâyetlerini dinleyen Soytürk,  Bulgar ve Yunan turist sayısının her yıl Ocak-Şubat aylarında azaldığını ve bunun herhangi bir duruma bağlı olmadığını vurguladı.

Pazar esnaflarını ziyaret ederek hayırlı işler dileyen Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, her yıl Ocak ve Şubat ayında Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turist sayısındaki azalmanın soğuk havadan kaynaklı olduğunu söyledi.

Turist sayısındaki azalmanın sebebi ‘kış’

Hava şartlarının yanı sıra yılbaşı alışverişlerinden sonra yabancı turist sayısında genel anlamda bir azalma olduğunu ifade eden Soytürk; “Yılbaşı zamanı harcamalarını bol miktarda yaptıkları için rutin olarak her yıl bu zamanlar yabancı turist sayısında biraz durgunluk yaşanıyor. Sınır Kapılarından ülkemize gelen turist sayısında kışın bir azalma oluyor bunu bir sebebe bağlamamak lazım. Şubat’ın ikinci haftasından itibaren otellerimizdeki rezervasyonlar ve doluluk başlayacak” dedi.

“Pazarımız önümüzdeki haftalarda daha fazla renklenecek”

Esnafların sıkıntı ve taleplerini dinlediklerini belirten Müdür Soytürk, gelen ziyaretçilere kentin tanıtımı ile ilgili halk oyunlarını, festivallerini, kültürünü ve gastronomisini tanıtmalarını ve yöresel lezzetlerle ilgili ikramlarda bulunabileceklerini söylediklerini dile getirdi.

Edirne Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ticaret Sanayi Odası işbirliğindeki esnaf eğitimlerinin devam ettiğine dikkat çeken Soytürk; “İletişim, güleryüz ve satış tekniklerini konusunda esnafımıza bilgiler ve eğitimler veriyoruz. Pazarda bir takım etkinlik ve tanıtımlar yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. Esnaflar da bu ziyaret ve tavsiyelerimizden memnun oldu. Pazarımızı önümüzdeki haftalarda daha renkli ve eğlenceli hale getireceklerine inanıyoruz” dedi.

Pazar esnafları da ziyaretlerden memnuniyet duyduklarını ve bundan sonraki haftalarda kentin tanıtımını arttıracaklarını söyledi.

“Kente gelen her turist kent için bir kazanımdır”

Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ün pazar esnafını ziyaret ederek onların sorunlarını dinlediğini ve ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirtti.

“Kendilerine teşekkür ediyoruz”

 İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ün çarşı ve Pazar esnafını dolaşarak kentin nabzını tuttuğunu dile getiren Reisoğlu; “Alışverişlerin ne durumda olduğunu öğreniyorlar. Daha iyi hizmet ve kaliteyi arttırmak adına ne gibi çalışmalar yapılabilir bunları görüşüyoruz. Esnaflarımızın ticari ve kültürel eğitimi büyük önem taşımaktadır. Çeşitli eğitimler devam ediyor. Biz de kooperatif olarak daha önce yabancı dillerini geliştirmeleri adına mini sözlükler dağıttık. Bunun da çok faydasını gördük. Bu sayede esnaflar müşterilerle daha iyi anlaşabiliyor. Bunun gibi faydalı çalışmalar desteklenmeli ve arttırılmalıdır. Kente gelen her turist kent için bir kazanımdır” ifadelerine yer verdi.

“Mart başında yine bir hareketlilik başlayacak”

Kış mevsimi sebebiyle kente gelen turist sayısında azalma görüldüğünü belirten UPEK Başkanı Reisoğlu; “Bu her sene bu şekilde devam ediyor. Hava koşullarının yanında bir de yılbaşında yüklü alışveriş yaptıkları için alışverişe biraz ara veriyorlar. Ocak-Şubat ayları biraz durgun geçer. Ama Mart başında yine bir hareketlilik başlayacaktır. Geçen yıl ile bu yılı kıyasladığımızda da aynı oranda olduğunu görüyoruz. Hatta bu yıl biraz artış var. Edirne’nin daha fazla gelişmesi için otopark sorununun çözülmesi gerek. Hizmet noktasındaki her şey daha fazla geliştirilirse turist sayısında artış da olur” şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan-Ogün Kurkan

 

Bu haber (1119) defa okundu.

Edirne'ye özgü tanıtım dergisi

Denetimler sıklaştırıldı

Maske denetiminde polise mukavemet!

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Edirneli ustaların tasarımları ilgi çekiyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Dünya Savaşmayı Türkiye'den Öğreniyor
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Toplu korona aracı…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MÜEZZİNOĞLU KÖPRÜSÜ İÇİN TALİMAT VERDİ

ÖNLEMLER LAFTA KALDI…

HASTANELER, BU HASTALIKLA BİRLİKTE DAHA ÇOK KARIŞACAK

Piknikçiler gitti, çöp dağları kaldı

Edirne'de iki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Edirne bu dönemde turizmin parlayan yıldızı

Güzellik merkezinde bakım yaptırdıktan sonra yüzünde yanıklar oluşan kişi polise başvurdu

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

"19 Eylül Onur ve Şeref Günüdür"

"Nisana göre daha fazla Kovid-19 hastası var"

AFAD GÖNÜLLÜLÜK SİSTEMİNDE SINAV ZAMANI

Edirne esnafı günlük Kovid-19 denetiminden memnun

Kırklareli Valisi Osman Bilgin: "Tarihini unutan milletler, devlet gelecek inşa edemezler asla"

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir