EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 07 Şubat 2020 Cuma, 23:12
Soğuk hava turistleri etkiledi
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, kentte Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda esnafları ziyaret etti. Pazar esnafının istek ve şikâyetlerini dinleyen Soytürk,  Bulgar ve Yunan turist sayısının her yıl Ocak-Şubat aylarında azaldığını ve bunun herhangi bir duruma bağlı olmadığını vurguladı.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, kentte Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda esnafları ziyaret etti. Pazar esnafının istek ve şikâyetlerini dinleyen Soytürk,  Bulgar ve Yunan turist sayısının her yıl Ocak-Şubat aylarında azaldığını ve bunun herhangi bir duruma bağlı olmadığını vurguladı.

Pazar esnaflarını ziyaret ederek hayırlı işler dileyen Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, her yıl Ocak ve Şubat ayında Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turist sayısındaki azalmanın soğuk havadan kaynaklı olduğunu söyledi.

Turist sayısındaki azalmanın sebebi ‘kış’

Hava şartlarının yanı sıra yılbaşı alışverişlerinden sonra yabancı turist sayısında genel anlamda bir azalma olduğunu ifade eden Soytürk; “Yılbaşı zamanı harcamalarını bol miktarda yaptıkları için rutin olarak her yıl bu zamanlar yabancı turist sayısında biraz durgunluk yaşanıyor. Sınır Kapılarından ülkemize gelen turist sayısında kışın bir azalma oluyor bunu bir sebebe bağlamamak lazım. Şubat’ın ikinci haftasından itibaren otellerimizdeki rezervasyonlar ve doluluk başlayacak” dedi.

“Pazarımız önümüzdeki haftalarda daha fazla renklenecek”

Esnafların sıkıntı ve taleplerini dinlediklerini belirten Müdür Soytürk, gelen ziyaretçilere kentin tanıtımı ile ilgili halk oyunlarını, festivallerini, kültürünü ve gastronomisini tanıtmalarını ve yöresel lezzetlerle ilgili ikramlarda bulunabileceklerini söylediklerini dile getirdi.

Edirne Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ticaret Sanayi Odası işbirliğindeki esnaf eğitimlerinin devam ettiğine dikkat çeken Soytürk; “İletişim, güleryüz ve satış tekniklerini konusunda esnafımıza bilgiler ve eğitimler veriyoruz. Pazarda bir takım etkinlik ve tanıtımlar yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. Esnaflar da bu ziyaret ve tavsiyelerimizden memnun oldu. Pazarımızı önümüzdeki haftalarda daha renkli ve eğlenceli hale getireceklerine inanıyoruz” dedi.

Pazar esnafları da ziyaretlerden memnuniyet duyduklarını ve bundan sonraki haftalarda kentin tanıtımını arttıracaklarını söyledi.

“Kente gelen her turist kent için bir kazanımdır”

Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ün pazar esnafını ziyaret ederek onların sorunlarını dinlediğini ve ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirtti.

“Kendilerine teşekkür ediyoruz”

 İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ün çarşı ve Pazar esnafını dolaşarak kentin nabzını tuttuğunu dile getiren Reisoğlu; “Alışverişlerin ne durumda olduğunu öğreniyorlar. Daha iyi hizmet ve kaliteyi arttırmak adına ne gibi çalışmalar yapılabilir bunları görüşüyoruz. Esnaflarımızın ticari ve kültürel eğitimi büyük önem taşımaktadır. Çeşitli eğitimler devam ediyor. Biz de kooperatif olarak daha önce yabancı dillerini geliştirmeleri adına mini sözlükler dağıttık. Bunun da çok faydasını gördük. Bu sayede esnaflar müşterilerle daha iyi anlaşabiliyor. Bunun gibi faydalı çalışmalar desteklenmeli ve arttırılmalıdır. Kente gelen her turist kent için bir kazanımdır” ifadelerine yer verdi.

“Mart başında yine bir hareketlilik başlayacak”

Kış mevsimi sebebiyle kente gelen turist sayısında azalma görüldüğünü belirten UPEK Başkanı Reisoğlu; “Bu her sene bu şekilde devam ediyor. Hava koşullarının yanında bir de yılbaşında yüklü alışveriş yaptıkları için alışverişe biraz ara veriyorlar. Ocak-Şubat ayları biraz durgun geçer. Ama Mart başında yine bir hareketlilik başlayacaktır. Geçen yıl ile bu yılı kıyasladığımızda da aynı oranda olduğunu görüyoruz. Hatta bu yıl biraz artış var. Edirne’nin daha fazla gelişmesi için otopark sorununun çözülmesi gerek. Hizmet noktasındaki her şey daha fazla geliştirilirse turist sayısında artış da olur” şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan-Ogün Kurkan

 

Bu haber (1005) defa okundu.

Balkanlarda faliyet gösteren STK'lar Edirne'de buluştu

"Akşener bu açıklamalara ne cevap verecek"

Taraftarlar arasında gerginlik yaşandı

Edirne Sarayı'nın kapı duvarı gün yüzüne çıkarılıyor

"Elektronik sigaraya bağlı öldürücü bir akciğer hastalığı tanımlandı"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Otomobil sitenin bahçesine devrildi

Kazan Köprüsü,geleceğe aktarılıyor. 

Su sayaçlarını çalan şüpheli tutuklandı

‘ZİMMET’ İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Hayırlı olsun ziyaretinde bulundular

Tırla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti. 

Kırklareli Üniversitesi ev sahipliği yapıyor

26 Şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Milyonluk vurgun

Vakıflar haftasına ‘İndirim Günleri’ önerisi

MOR VE ZERDEÇALLI EKMEĞİ SEVDİK

ÇAKIROĞLU VEFATININ 5'İNCİ YILINDA EDİRNE'DE ANILDI

‘Melek Anne’ hizmete girdi  

Teke Deresi'nin rengi değişti

Balkan Türkleri Edirne'de Buluştu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir