EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Ocak 2020 Cumartesi, 07:38
Edirne’de korkulacak ve endişe edilecek bir durum yok
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Corona virüs) “gizemli virüs” salgını Türkiye’de yaşayan vatandaşları endişeye düşürüyor. Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Talha Sütçü, şuana kadar ülkemizde tespit edilen bir hastalığın ve korkulacak bir durumun olmadığını belirterek; “Bizdeki normal grip virüsüdür. Her yıl virüs çeşidi değişiyor. Genel anlamda grip ile ilgili de endişelenecek bir durum yok” dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan da yaptığı açıklamada; şu anda mevsimsel grip vakalarının görülmekte olduğunu ancak Edirne açısından korkulacak bir durum olmadığını vurguladı.

“Grip ile ilgili endişelenecek bir durum yok”

Corona Virüsünün ülkemizde görülmeyen bir hastalık olduğunu vurgulayan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Talha Sütçü; “Yurt dışında görülüyor. Sağlık bakanlığının da yaptığı açıklamalar bu yöndedir. Yurt dışından gelen tüm ziyaretçilerin tahlilleri gerek olursa havaalanlarında yapılıyor. Şuana kadar ülkemizde tespit edilen bir hastalık ve korkulacak bir durum yok. Bizdeki normal grip virüsüdür. Her yıl virüs çeşidi değişiyor. Genel anlamda grip ile ilgili de endişelenecek bir durum yok” dedi.

Paketlenmiş gıdalara dikkat!

Gribe yakalanmamak için temastan kaçınılması gerektiğini ifade eden Sütçü; “Kapalı ortamlarda çok fazla bulunmamak, çocuklar ve bağışıklık durumu düşük olan yaşlılar daha fazla dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

“El yıkamak ile bulaştırıcılık yüzde 70’lerde ortadan kalıyor”

 Grip belirtilerinin burun akıntısı, ateş, öksürük şeklinde görüldüğünü söyleyen Sütçü; “Gribin de çok çeşitli durumları var. Bu sene hastalıkla ilgili tehlikeli bir durumla karşılaşmadık. İstirahat ve düzenli yeme içme ve uyku ile toparlanılabilecek bir durumdur. Bu dönemde Sebze ve meyve tüketmek gerekir, paketlenmiş gıdalardan uzak durulması gerek her şeyin tazesini ve doğalını kullanmak gerekiyor. Özellikle bol su tüketimi ve elleri yıkamaya özen göstermeliyiz. Evlerde ve iş yerlerinde tüm odaların her gün havalandırılması gerekiyor. El yıkamak ile bulaştırıcılık yüzde 70’lerde ortadan kalıyor” ifadelerine yer verdi.

“Hasta sayısında azalma var”

Grip şikâyeti ile acile gelen hasta sayısında bu yıl artış gözlemlediklerini söyleyen Sütçü; “özellikle çocuklar gripten en fazla etkilenenler oluyor. Okulda birbirine bulaştırma yaygın olarak karşılaşılan bir durumdu. Şimdi okul tatil olduğu için bu eğilim kırıldı. Hasta sayısında azalma var. Geçen haftaki rakamlarla bu haftaki rakamlar arasında ciddi azalma eğilimi var. Şubat ayının ortalarında normale döneriz” dedi.

“5 yıl üst üste yapılan aşının koruyuculuğu yüksek”

Ayrıca grip aşısının önemini vurgulayan Başhekim Sütçü; “Her yıl yapılan grip aşısı aynı aşı olmuyor. Vatandaşlarda 2 yıl önce aşı yaptırmıştım hastalığa yakalanmam algısı var. Öyle bir durum yok. Ekim sonu Kasım başı gibi gribe yakalanmadan önce mutlaka grip aşısı yaptırılmalıdır. 5 sene üst üste yapılan grip aşısının koruyuculuğu çok yüksektir. Bu süreçte Aşılanma, temastan kaçınma, havalandırma, elleri yıkamak, doğal sebze-meyve tüketimi çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

“Corona virüsü 26 ölüme sebep oldu”

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan yaptığı yazılı açıklamada, Corona virüslerinin, hayvanlar arasında yaklaşık 200’den fazla farklı tipi olan ve dünyada daha önce MERS-COV ve SARS adıyla bilinen salgınlara sebep olan tek zincirli RNA virüsleri olduğunu belirtti.

İlk olarak Corona virüsünün Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktığını söyleyen Kalkan, yaklaşık 600’den fazla enfekte hasta ve 26 ölüm vakasının tespit edildiğini ifade etti.

“Virüsü direkt öldürecek antiviral bir ilaç bulunmamaktadır”

Türkiye’de herhangi bir vakaya rastlanmadığını söyleyen Kalkan, “Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi Corona virüslerle gelişen enfeksiyonlarda da burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları ve birkaç gün sürebilen 38 derece ve üzeri ateş yükseklikleri olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf astım, şeker, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olan yaşlılar ve küçük çocuklarda virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme şansı bulunmaktadır. Corona Virüsler için hazırlanmış bir aşı ve virüsü direkt öldürecek antiviral bir ilaç bulunmamaktadır.” Şeklinde konuştu.

“Edirne açısından korkulacak bir durum yok”

Şu anda mevsimsel influenza (grip) vakalarının görülmekte olduğunu belirten Kalkan, Edirne açısından korkulacak bir durum olmadığını vurguladı.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm önlemlerin alındığını dile getiren Dr. Kalkan, “Tüm solunum yoluyla geçen viral enfeksiyonlarda olduğu gibi Corona Virüs enfeksiyonlarında da korunmada; sağlıklı ve dengeli beslenmek, ellerimizi sık sık ve doğru bir şekilde yıkamak, bol meyve ve sebze tüketmek, grip benzeri şikâyetleri olan kişilerle iyileşene kadar çok yakın temasta bulunmamak, öksürürken ve hapşırırken ağzımızı doğru bir şekilde kapatmak, hastalandığımızda ilgili hekimlere başvurup muayene olmak ve ilaçlarımızı düzenli kullanmak, bol istirahat etmek gerekmektedir.” Dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (1970) defa okundu.

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Edirneli ustaların tasarımları ilgi çekiyor

Balıkların yaşaması için su takviyesi yapıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlı 19 bölge müdürlüğü kuruldu

Helvacıoğlu denetimlere katıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Dünya Savaşmayı Türkiye'den Öğreniyor
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Toplu korona aracı…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MÜEZZİNOĞLU KÖPRÜSÜ İÇİN TALİMAT VERDİ

ÖNLEMLER LAFTA KALDI…

HASTANELER, BU HASTALIKLA BİRLİKTE DAHA ÇOK KARIŞACAK

Piknikçiler gitti, çöp dağları kaldı

Edirne'de iki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Edirne bu dönemde turizmin parlayan yıldızı

Güzellik merkezinde bakım yaptırdıktan sonra yüzünde yanıklar oluşan kişi polise başvurdu

Edirne'de bir köyde Kovid-19 tedbirleri artırıldı

"19 Eylül Onur ve Şeref Günüdür"

"Nisana göre daha fazla Kovid-19 hastası var"

AFAD GÖNÜLLÜLÜK SİSTEMİNDE SINAV ZAMANI

Edirne esnafı günlük Kovid-19 denetiminden memnun

Kırklareli Valisi Osman Bilgin: "Tarihini unutan milletler, devlet gelecek inşa edemezler asla"

TED EDİRNE KOLEJİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir