EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 05 Aralık 2019 Perşembe, 23:54
Cinsel istismar davasında anne baygınlık geçirdi
9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası tarafından cinsel istismara uğradığı iddiası sonrasında intihar eden Ahmet Emre Yıldır davasının 2’inci duruşması Edirne Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davaya, V. T.’nin tutuklu bulunduğu Çanakkale Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, sanık ve mağdur avukatları da salonda hazır bulundu. Türkiye’nin yakından takip ettiği davaya ara verildiği sırada Emre Yıldır’ın annesi baygınlık geçirdi.

9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası tarafından cinsel istismara uğradığı iddiası sonrasında intihar eden Ahmet Emre Yıldır davasının 2’inci duruşması Edirne Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davaya, V. T.’nin tutuklu bulunduğu Çanakkale Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, sanık ve mağdur avukatları da salonda hazır bulundu. Türkiye’nin yakından takip ettiği davaya ara verildiği sırada Emre Yıldır’ın annesi baygınlık geçirdi.

Duruşma basına ve izleyicilere kapalı yapıldı

9 yaşından 18 yaşına kadar cinsel istismara maruz kalan Yıldır’ın intiharına neden olduğu iddia edilen akrabası sanık V. T. hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Duruşmaya ayrıca Emre Yıldır'ın anne ve babası ile 2 ablasının yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı. Mahkeme heyeti, duruşmayı basına ve izleyicilere kapatma karara aldı. Emre'nin ailesinin avukatı ise duruşmanın kapalı yapılmasına itiraz etti.

Anne baygınlık geçerdi

Sabah saatlerinde başlayan duruşma gün boyu devam etti. Duruşma arası sırasında dışarı çıkan ve koridorda fenalaşan Emre’nin annesi Hülya Oya Yıldır baygınlık geçirdi. İlk müdahalesi adliyede bulunan sağlık ekipleri tarafından yapılan anne, kontrol amaçlı ambulansla hastaneye götürüldü.

Duruşma çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Emre’nin Avukatı Merve Uçanok, sanık V. T.’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin adil bir karar olduğunu söyledi. Meslektaşı Avukat Oğuz Mescioğlu ile birlikte duruşmada hazır bulunduklarını belirten mağdur ailenin Avukatı Merve Uçanok, duruşmanın kapalı yapılması kararını eleştirdiklerini söyledi.

 “Adil bir karar verildi”

Toplum olarak kamuyu bilgilendirmek ve bilinçlendirmekle sağlıklı sonuçlar elde edilebileceğini savunan Avukat Merve Uçanok, “Bir süredir hepimizin sosyal medyadan ve basından takip ettiği üzere Emre Y. davasının bugün ikinci duruşması yapıldı. Biz avukat Oğuz Mescioğlu meslektaşımla birlikte katılanlar vekili olarak duruşmada hazır bulunduk ve bugün güzel bir karar verildi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bu yönüyle adil bir karardı. Ama bunun dışında bizi üzen bir gelişme oldu. Duruşmanın kapalı yapılmasına karar verildi. Bu yönüyle kararı eleştiriyoruz. Çünkü ceza yargılaması zaten kamu düzenindendi. Ceza yargılamasının amacı kamu düzenini sağlamak veya yok olmuş bir kamu düzenini yerine getirmektir. Kamu düzenini sağlamak için kamudan kaçamayız. Hele ki böyle davalarda. Bu tür davalarda kamuyu bilgilendirmek, bilinçlendirmek gerekir. Toplum olarak ancak bu şekilde sağlıklı sonuçlar elde edebiliriz” ifadelerine yer verdi.

“Bu davanın peşini bırakmayacağız”

Emre’nin hayattayken başlattığı hukuk savaşını sürdürmek ve tamamlamakla görevli olduklarını söyleyen Avukat Merve Uçanok; “Davanın peşini asla bırakmayacağız. Önümüzdeki celsede karar verilecek gibi gözüküyor. Verilecek karara güveniyorum. Dava dosyasındaki dayanaklarımıza güveniyorum. Karar verildiği takdirde Yargıtay aşamasında da bu işin peşini bırakmayacağız. Hepimiz bıktık. Sadece Emre’nin ya da ailesinin bir sorunu değil, hepimizin toplumumuzun sorunudur. Artık bir şeyler yapma vakti geldi. Herkes elini taşın altına koysun. Birbirimizin arkasında olacağız, güç olacağız destek olacağız ancak bu şekilde bir şeylerin üstesinden gelebiliriz.” Diye konuştu.

Emre yildir ölmeden önce V.T. ile son görüşmesini ses kaydına almıştı. Mağdur ailenin avukati Merve Uçanok ses kaydını yazılı dokuman haline getirerek mahkeme heyetine sundu. Avukat Uçanok, şahıs 1, şahıs 2 şeklinde çözümü ses tonu ile canlandırarak mahkeme heyetine sundu. Avukat Merve Ucanok, bu yöntemi bu tür davalarda ilk kez kullandığını soyledi.

Emre’nin babası Mehmet Aydın Yıldır da bu davada yanlarında olan ve destekleyen herkese teşekkür etti.

Emre için tek yürek oldular

Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, tüm derneklerden kadın cinayetleri platformundan AHPAP derneğinden ve saadet öğretmen çocuk istismarı ile mücadele derneği olarak büyük bir kitle ile davaya destek olduklarını belirtti.

Saadet Öğretmen olarak tanınan Saadet Özkan’da duruşmada Yıldır ailesinin yanında hazır bulundu. Duruşma bitiminde gazetecilere açıklamalarda bulunan Saadet Özkan; “Emre için savcılık çok hızlı hareket etseydi, gerekli destekler sağlansaydı, Emre’nin umudu yok edilmeseydi Emre aramızda olacaktı. Emre intihar etmedi, katledildi” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya çağrısı üzerine Edirne Adliyesine gelen çok sayıda vatandaş mahkeme sonrasında 'Emre için güneş doğsun' gibi sloganlar atarak tek yürek oldular.

“Mücadelemiz başka Emreler yanmasın diye”

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Emre’nin Ablası Derya Gür; “Başka Emre’ler ve başka canlar yanmasın diye mücadele ediyoruz. Eninde sonunda adaletin tecelli etmesini istiyoruz. Artık hiçbir çocuğumuz susmasın, susturulmasın. Sapkınlar, sapıklar cezasız kalmasın. Öyle bir adalet olsun ki bunu yapanlar çocuklarımıza ellerini uzatamasınlar. Emre burada sadece bir sembol. Emre toprak oldu gitti. Amacımız Emre’nin sesi olmak. Kimse 9 yaşındaki bir çocuktan kendini ifade etmesini ve anlatmasını beklemesin. Hangi 9 yaşındaki çocuk cinselliğin ne olduğunu bilir. Korkmayın ve susmayın. Benim kardeşim yaşadıklarını kaldıramadı ve intihar etti. Emre o ses kaydını alırken bile çok zorlandı. Çünkü aynı şeylere tekrar maruz kaldı” ifadelerine yer verdi.

“Emre’nin doğum günü anısına güneş doğsun istiyoruz”

Kardeşinin asker künyesini takan Emre’nin ablası Derya Gür; “Bu künye Emre'nin öldüğü gün de üzerindeydi. Ölmeden önceki son dakikalarında çıkarmış, odasında bulundu. Emre'nin aramızda olduğunu düşüyorum çünkü yanımızda olduğunu hissediyorum. Emre artık doğmayan güneşin doğmasını istiyor. Bırakın artık o çocuğun güneşi mezarında doğsun. Benim kardeşimi hiçbir şey geri getiremez ama Emre için artık güneş doğsun. O çocuk korktu ve korktuğu için konuşamadı. Ben adalet kapılarında sürünmek istemiyorum bizi üzüntümüzle acımızla bırakın. Bizler Emre'nin yasını yaşamak istiyoruz. 9 Aralık Emre'nin doğum günü ve mahkemeden çıkacak karar ile Emre'ye doğum günü hediyesi vermeyi diliyorum. Artık yeter duyun sesimizi" dedi.

Basına kapalı yapılan duruşma sonunda, mahkeme heyeti, sanık V. T.’nin tutukluluk halinin devamına ve dosyadaki ses kaydının incelenmesine karar vererek duruşmayı 10 Mart 2020 tarihine erteledi.

 

Olay

Mart ayında Emre Y'nin ailesi, akrabaları olan V.T'nin (68), oğullarına 9 yaşından 18 yaşına kadar cinsel istismarda bulunduğunu iddia ederek Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Emre Y. (26), adli işlemler sürerken nisan ayında 15'inci kattaki evlerinin balkonundan atlayarak intihar etmiş, gözaltına alınan V.T, tutuklanmıştı.

Özlem Ceylan

Bu haber (1031) defa okundu.

Gaytancıoğlu, hasat dönemini değerlendirdi

Altından tarihi rekor

Tunca Nehri kurudu

1 milyon 215 bin liralık katılım bedeli ödenecek

Bulgaristan'daki eylem gurbetçileri olumsuz etkiliyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“KADIN İNSANDIR, BİZ ERKEKLER İSE İNSANOĞLU”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'de Kovid-19 tedbirleri

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 81 İLİN TEK KADIN İL BAŞKANI BELGİN İBA İLE GÖRÜŞTÜ

Mehteran konseri, vatandaşlardan ilgi gördü

Bakan Akar sınır hattında incelemelerde bulundu

Trakya'da Bayram Namazı coşkusu

Kamp alanı doldu taştı

Çeltikte Korkutan manzara

Edirneli ciğerciler "çifte bayram" yaşadı

AK PARTİ’DEN SOSYAL MESAFELİ BAYRAMLAŞMA

Trafik ekiplerinden "drone" destekli kontrol

Yeni Mahsule 100 litre akaryakıt

AK Parti Süloğlu İlçe Başkanlığına Veli Çolak atandı

Yatırım için altın, düğünler için altın kaplama tercih ediliyor

"Koronaya Karşı Kantaron Otu"

İşe giderken kaza yaptılar

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir