EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Kasım 2019 Cumartesi, 07:00
HAŞİM İŞCAN'IN EVİ YARDIM BEKLİYOR
Milli Mücadele döneminde aktif olarak rol alan, valilik ve belediye başkanlığı yapan, sayısız eser bırakan Edirneli Haşim İşcan'ın kentteki evi bakımsız durumda. Milli  mücadele döneminde Yunanistan'a esir düşen vatansever Haşim İşcan'ın Edirne'deki evi yardım bekliyor.

İşcan'ın hayatı hakkında araştırmalar yapan Edirneli yerel tarih araştırmacısı Cengiz Bulut Haşim İşcan'ı anlattı.

İşte o açıklamalar...

"Milli Mücadelede Aktif Rol Aldı"

Haşim İşcan'ın hayatından bilgiler veren ve İşcan'ı tam bir vatansever olarak nitelendiren Cengiz Bulut; "Haşim İşcan, 1 Ocak 1898 tarihinde Edirne‘de doğmuştur. Mülkiye’de öğrenci iken Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin direniş hareketlerine katıldı. Cemiyette önemli görevler aldı. 1922 yılında yapılan anlaşmayla Doğu Trakya’yı yani şu anda içinde bulunduğumuz Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın boşaltılma kararının alındığı dönemde 11 – 12 Eylül 1922 tarihinde Yunanlılar geri çekilirken, yanımızda ne kadar çok Türk esir götürürsek, pazarlıklarda elimiz o kadar güçlenir düşüncesi vardı. Bunun üzerine siyasi suçlu sıfatıyla Edirne’den yüzlerce insanımızı toparlıyorlar ve bunları alıp Milos’a, Girit’e, Atina’ya esir olarak götürüyorlar. Bu siyasi suçlu sıfatıyla tutuklananlar arasında Cevdet Paşazade Haşim Bey’i de görüyoruz, yani Haşim İşcan’ı. Ayrıca kardeşi Cevdetpaşazade Akif bey de bu esir alınan siyasi suçlular arasındadır. Dolayısıyla bu Haşim İşcan’ın vatan direnişinde de bire bir rol aldığının kanıtıdır." Şeklinde konuştu.

"Yunanistan'a Esir Düştü"

Haşim İşcan'ın Kıyık mevkiinde bulunan evinin müzeye dönüştürülebileceğini dile getiren Cengiz Bulut; "İşcan genç yaşında ülkesi için mücadelede bulundu. Bu sırada da Yunanistan’a esir düştü. Edirne’nin bu gibi değerlerine sahip çıkması gerekiyor. Ailenin peşine düşelim, gerekirse bir adım daha öne getirerek hem evini müze yapalım, hem de Edirne’de Haşim bey hakkında belgeler toplayalım ve onun için bir kitap yazalım. Yaptığı işleri anlatalım, bunu insanı ülkemize ve Edirne'ye daha iyi tanıtalım." İfadelerini kullandı.

"Halk Arasında 'Haşim Baba' Olarak Anılıyordu"

Haşim İşcan'ın valilik ve belediye başkanlığı yaptığı sırada halkla bütünleştiğini o yüzden 'Haşim Baba' olarak anıldığını dile getiren Bulut; "Halk arasında Haşim baba diye anılan biri. Halkla bütünleşen, halkın sorunlarını çözen, yaşadığı şehrin veya yöneticiliğini yaptığı şehrin derdi ve tasasıyla uğraşan insanları halk benimser ve kendinden görür. Devletin eli olan bu tür insanlar halk tarafından çok sevilir. Bu yüzden de ona; ‘Haşim Baba’ diye bu tür bir lakap takmışlar. Ülkemizde yöneticilik yaptığı her şehirde büyük izler bırakmış bir insandır." Dedi.

"Edirne ve Ülke İçin Önemli Bir Şahsiyet"

Haşim İşcan'ın Edirne için büyük önem taşıdığını söyleyen Cengiz Bulut; "Haşim İşcan hem şehrimiz hem de ülkemiz için çok önemli bir şahsiyet. Milli mücadelede görev almış şahsiyetlere Atatürk çok önem veriyordu. Bu kişiler Cumhuriyet'in kuruluşunda önemli görevlerde bulunmuşlardır. Bu noktada bir çok Edirneli ve Trakyalıları sayabiliriz. Mesela Kırklareli’li Şevket Dingiloğlu, Edirne’den Şevket Bicioğlu. Yani bunlar Türkiyemiz’in bir çok değişik illerinde vali olarak görev yapıyorlar ve gittikleri yerlere de hizmetleriyle çok büyük izler bırakmışlar." İfadelerini kullandı.

 Ogün Kurkan

 

Bu haber (1309) defa okundu.

Zincir marketlere yeni düzenleme

Aile boyu organizatörlük

“Müdafaa-İ Vatan Cemiyetinin Varisleriyiz”

Esnaflar zamların gözden geçirilmesini istiyor

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASINA MERHEM OLACAK
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

“EDİRNE’YE YAKIŞMAYAN BİR GÖRÜNTÜ”

Genç yaşta hastalığına yenik düştü

Edirne'de kendisinden haber alınamayan avukatın aracı kanalda bulundu

KARTON KUTUDA 14 CAN

Edirneli ciğercilerin tercihi "Batırılan uçak" oldu

Cinsel istismar davasında anne baygınlık geçirdi

Edirne’de korkutan depo yangını

Sanayi sitesinde yangın

38 KÖYDE TOPLULAŞTIRMA SONUÇLANDI

Mevsimin ilk karı yağdı

Avukat Taşdelen'in cansız bedenine ulaşıldı

ÇÖP KUTUSUNDA 100 YILLIK ESER BULDU

Avukat Taşdelen, son yolculuğuna uğurlandı

Edirne'de aracı kanalda bulunan avukatı arama çalışmalarına ara verildi

Göçmen Kaçakcılarına Ağır Darbe

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir