EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Kasım 2019 Çarşamba, 08:27
EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK
Edirne’nin turizm potansiyeli her geçen yıl artıyor. Kıyık Semti esnafları, kente gelen tur otobüslerinin bölgede park edecek yeri olmaması nedeniyle otopark sorunu yaşandığını belirttiler. Esnaf AVM’ler ve otopark alanları yüzünden iş yapamamaktan şikâyetçi...

“Kıyık Caddesi turistler tarafından tercih edilmiyor”

Kıyık Caddesi’nde herhangi bir otopark olmadığını dile getiren Esnaf Çiğdem Başyalı, “Otopark olmadığı için turistlerin durabileceği bir yer bulunmuyor. Konaklayabileceği çok fazla yer olmadığı için burayı da çok fazla tercih etmiyorlar. Geldiklerinde de toplu alışveriş yapabilecekleri yerleri tercih ediyorlar. Bu soruna çözüm bulunursa iyi olur. Yerliden de çok fazla talep olmadığı için bizler zor durumda kalıyoruz. Talep gelirse daha iyi olur. Kırsala kalan yerlerde de turistin ilgisini çekebilecek yerler var. Gelirlerse çok iyi olur.” İfadelerini kullandı.

“Otopark sorunu çözülürse modern bir görünüme kavuşuruz”

Edirne’de uzun yıllardır ticaret yaptıklarının altını çizen Kıyık Caddesi esnaflarından Ahmet Tatlıses, “Ekonomik sıkıntıdan dolayı ticarette büyük sıkıntılar var ama şu anda Edirne bunu hafif atlatıyor. Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan gelen turistler sayesinde hafif atlatılıyor ama Edirne’nin genelinde bu şekilde değil. Daha çok Saraçlar Caddesi ve 2 tane AVM’de kısıtlı kalıyor. Onun için diğer semtlere de yayılsa daha verimli ve Edirne’ye katma değeri daha fazla olur diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Kıyık Caddesi’nde bulunan otopark sorunu giderilse turistlerin Kıyık semtine de geleceğini belirten Tatlıses, “Ben Kıyık Semtinin de daha iyi ağırlayacağını düşünüyorum. Burada da alabilecekleri her şey var. Buna yetkililerin el atması lazım. Edirne esnafı bu konuda biraz duyarsız. Yerel yöneticilerin bu işe el atması, yerel esnafında bunda biraz talepçi olması lazım. Kıyık’ın özellikle yabancılara hitap edecek otopark sorunu çözülürse hem daha modern bir görüntümüz olur hem de turiste cevap vermiş oluruz. Bundan bütün esnaf faydalanır. Bu zamanda Yunan ve Bulgarlara paradan dolayı Edirne cazip geliyor. Bundan da Edirne’deki bütün esnafın faydalanması lazım.  Aynı zamanda tuvaletlerinde yapılması gerekiyor. Bulgar Kilisesini ziyarete gelenler daha sonra buradan ufak tefekte olsa alışveriş yapmaya çıkıyor. Tuvalet ihtiyacı oluyor bunun da giderilmesi lazım.” Dedi.

Bulunan otoparklar ise yeterli gelmiyor”

Edirne’ye gelen turist sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Esnaf Sertaç Belit, “Çok sayıda gelen turistin geldiği bölgede ne yazık ki tur otobüslerini ya da insanların araçlarını rahatça park edebileceği otopark alanları bulunmuyor. Bulunan otoparklar ise yeterli gelmiyor. Tur otobüslerinin konulabileceği bir otopark alanının bulunmaması bizleri de etkiliyor. Kent turizminin gelişebilmesi için otopark alanlarının geliştirilmesi gerekiyor.” Açıklamalarında bulundu.

“Kıyık’ta ki esnafın satışı iyi gitmiyor”

Gelen turistlerin esnaf dükkânlarına uğramadığını söyleyen Mahalle sakinlerinden Adil Sert, “Araçlarını bırakacak otopark yeri yok. Rehberler genelde turistleri Saraçlar Caddesi’ne veya AVM’lere götürüyorlar. Buradaki dükkânların sadece kapısının önünden geçiriyorlar.  Park yeri yok bu yüzden turistlerde çok fazla yürüyorlar. Daha ne kadar devam edecek? Çok fazla turist geliyor. Turist sayısının fazla olmasına rağmen Kıyık’ta ki esnafın satışları iyi gitmiyor.” Dedi.

Burcu Temel

 

Bu haber (3763) defa okundu.

Türkiye’de normalleşme sürecinde ilk fuar açılışı yapıldı

‘Bir çocuk gülerse dünya güler’ adlı etkinlik düzenlendi

Uzmanından sıcak hava uyarısı!

Edirne’de yeni bir işyeri açıldı

Edirneli Esnaf 'Mor Miks'ten Kurabiye Üretti
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Hala Fırsatımız Varken
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’de yeni bir işyeri açıldı

Şarköy'ün iri kirazı

Edirneli Esnafı Umutlandıran Haber

Sınır Kapılarında Koronavirüs Tedbirleri Arttırıldı

Polisten kaçmak isterken üçüncü kattan atlayan zanlının beli kırıldı

Buğday hasadı devam ediyor

Kısıtlama öncesi alışveriş yoğunluğu

"Mor tarlalar"da hasat vakti

SINAV HEYECANI SOSYAL MESAFEYİ UNUTTURDU

Oyun salonları önlemlerini aldı, açılmayı bekliyor!

"Bağımlılıkla mücadeleyi 100 yıldır sürüyor"

Tren kazası davası sürüyor

Selimiye'de 5'inci Cuma namazı kılındı

Damat Korucu'ya formalı jest

O bölgelere 8 saat enerji verilemeyecek!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir