EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Kasım 2019 Pazartesi, 23:01
Yarına Nefes Olacak Fidanlar Toprakla Buluştu
11 Milyon Ağaç, ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ projesi kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinliğin Edirne ayağı ise Kestanelik Kışlası Mevkii’nde yapıldı. ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında Edirne’de 65 farklı noktada 7 bin 697 kişinin katılımıyla 42 farklı türden 122 bin 500 fidan toprakla buluştu.

11 Milyon Ağaç, ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ projesi kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinliğin Edirne ayağı ise Kestanelik Kışlası Mevkii’nde yapıldı. ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında Edirne’de 65 farklı noktada 7 bin 697 kişinin katılımıyla 42 farklı türden 122 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Fidan dikim törenine katılan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Türk milletinin ağaç ve orman sevgisinin vatan sevgisi gibi büyük olduğunu belirterek, dikilen fidanların dikildikleri andan itibaren nefes olmaya başladığını vurguladı.

Ağaçlandırma seferberliği kapsamında Edirne Kestanelik Kışlası Mevkii’nde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğinde Vali Ekrem Canalp de fidan dikti. Ayrıca ağaç dikim törenine AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sayın Dündar Şahin Güngör, Başsavcı Fatih Karabacak, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve çevre dostları katıldı.

“Türkiye dünya rekoru kırdı”

11 Kasım 2019 saat 11.11’de Türkiye’nin bir dünya rekoru teşebbüsünde bulunduğunu belirten Edirne Valisi Ekrem Canalp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek verdiği 81 ildeki etkinliklerden birisini de Edirne’de gerçekleştirmenin mutluğunu yaşadıklarını söyledi.

Türk milletinin orman ve ağaç sevgisinin yüksek olduğunu vurgulayan Vali Canalp, özellikle çocuklara vatan sevgisini kazandırır gibi, orman ve ağaç sevgisini kazandırdıklarını söyledi.

“Türkiye orman varlığını arttıran ülkeler arasında yer alıyor”

Edirne’de 65ayrı noktada fidan dikimi yapıldığını dile getiren Vali Canalp; “Biz millet olarak bir araya geldiğimiz zaman dünya rekorlarını kırabilecek kapasitede olduğumuzu herkese göstermiş oluyoruz. Bugün burada çoluk, çocuk, gencinden yaşlısına kadar herkes bir arada bulunuyor. Millet olarak ağaçlandırmayı ve ormanları seven bir milletiz.Orman varlığı her geçen gün azalıyor. Fakat orman varlığını arttıran az sayıda ülkeler içerisinde Türkiye yer alıyor.Bu da tüm nesillerin ormana ilişkin sevgisinden kaynaklanıyor” dedi.

“Edirne’de ve Türkiye’de orman sayımız artacak”

Ormanları genişletmek, korumak ve oraları daha da fazla ağaçlandırmanın milletlerin en temel görevi olduğunu vurgulayan Vali Canalp;“Türkiye genelinde de 2 bin 23 noktada ağaç dikiyoruz.Önümüzdeki yıllarda hem Edirne’mizde hem de Türkiye’de orman sayımızı arttıracağız. Edirne’de sadece 2019 yılı içinde 4, 1 milyon fidan toprakla buluşacak. Bunun 2 milyonunu zaten hazırda ekmiş durumdayız. Kalan kısmı da Aralık Ayı sonuna kadar torakla buluşturmuş olacağız. Dolayısıyla sadece 2019 yılı içinde Edirne’de 4 milyon 100 bin fidan toprakla buluşmuş olacak. Bu da çok sevindirici bir rakamdır” ifadelerine yer verdi.

“Fidanlar şimdiden nefes olmaya başladı”

Toprakla buluşan fidanların bugünden itibaren nefes olmaya ve oksijen üretmeye başladığını vurgulayan Vali Canalp; “30 yıl sonra bu ağaçların altında gölgelenmeye ve piknik yapmaya başlayacağız. Bu ağaçların daha şimdiden gelecek üretmeye başladığını unutmamalıyız. Bu da ayrı bir güzelliktir” dedi.

“Yüzde 65’i devlet tarafından karşılanıyor”

Devletin ağaçlandırmaya yönelik teşvikleri olduğunu hatırlatan Vali Canalp; “Resmi ağaçlandırma işlemlerinin dışında özel kişilere yönelik de teşvikler uygulanıyor. Eğer meyve veren ağaçlardan kendi araziniz üzerinde ağaçlandırma yapmak isterseniz 30 dönüme kadar yaptığınız maliyetin %65’i devlet tarafından destekleniyor ve karşılanıyor. Ağaçlandırmanın dışında bitkilendirmeyi de aynı şekilde ağaçlandırma gibi desteklemek ve teşvik etmek gerekiyor. Edirne için bu anlamda lavantanın ayrı bir önemi var. Lavanta ekimiyle ilgili yeni alanlar oluşturmalıyız. Bununla ilgili olarak 5 dönüme kadar 20 bin lira avantajlı kredi imkânları var. Önümüzdeki dönemde ORKÖY çalışmalarıyla da birlikte Edirne’yi teşviklerden en fazla şekilde faydalandırmak istiyoruz. Yine aynı şekilde 3 adet bal ormanı, 8 adet mesire alanı ve Söğütlük Kent Ormanı çalışmalarımız devam ediyor. Edirne ve Türk milleti olarak hepimiz aynı çabayı devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemlerde dünya rekorları kırmaya devam edeceğiz. Bütün çabamız Edirne’miz ve memleketimiz içindir” açıklamasında bulundu.

“Tüm Türkiye’de ve 81 ilde inanılmaz bir heyecan var”

‘Geleceğe Nefes Kampanyası’ adı altında 11 milyon fidanı toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal; “Gelecek kuşaklara ve evlatlarımıza daha iyi gelecek bırakmak için bunun dünyada bir rekor olmasını planlıyoruz. Tüm Türkiye’de ve 81 ilde inanılmaz bir heyecan var. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kampanyası olarak başladı ama STK’lar, öğrenciler ve Türk Milleti o kadar sahiplendiler ki bakanlığın önüne geçmiş oldular. Büyük bir coşku ile Edirne’de de birçok noktada fidan dikiliyor. Türkiye genelinde de 2 bin 23 noktada ağaç dikiyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Herkese önemli görevler düşüyor

Doğadaki güzelliklerin korunması, geliştirilmesi ve ülke ekonomisine katkısının arttırılması için herkese önemli görevler düştüğünü belirten Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, gelecek kuşaklara temiz bir çevre, yaşanılabilir bir dünya bırakmanın en önemli yolunun ormanların korunması, geliştirilmesi ve genişletilmesinden geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin 78 milyon hektarlık alanı ile ekolojik bakımdan çok zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu vurgulayan Ceylan; “Türkiye’deki orman varlığı bakım, erozyonla mücadele, ağaçlandırma çalışmaları ve çeşitli eylem planlarıyla her sene düzenli olarak artmaktadır. 1999 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığı, 2018 yılı sonu itibariyle 22, 6 milyon hektara ulaşmıştır. Bu da ülke genel alanımızın yüzde 29’una tekâmül etmektedir. Son 20 yılda dünya genelinde orman varlığı azalırken, biz ülkemiz orman varlığını yaklaşık 2 milyon hektar arttırmış bulunuyoruz” dedi.

Orman varlığını arttırma konusunda dünyada örnek pek çok başarıya imza atan Türkiye’nin şimdi de ağaçlandırma ve orman varlığı konusunda toplumsal bilinci arttırmak üzere yine de dünyaya örnek olacak büyük bir seferberliği başlattığını ifade eden Ceylan,81 ilde 2023 noktada 3 saat içinde 11 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

3 saat içinde 2 bin 776 dönümlük arazi ağaçlandırıldı

Ülke genelinde başlatılan kampanya kapsamında 11 milyon fidanın dikimi gerçekleştirilirken, Edirne’de 12 adet ormanlık alan, üç mera sahası ve 50 kamu kurumu bahçesine 7 bin 769 kişinin katılımıyla 122 bin 500 ağaç fidanı dikildi. Etkinlik kapsamında 17 okul bahçesi, 6 hastane-sağlık ocağı bahçesi, 187 cami bahçesi, 113 köy mezarlığına fidan dikimi yapıldı. Bu etkinlikle 122 bin 500 fidanı toprakla buluşturulması durumunda Edirne’de 3 saat içinde 2 bin 776 dönümlük arazi ağaçlandırılmış oldu.

Özlem Ceylan/ Ogün Kurkan

 

 

 

Bu haber (477) defa okundu.

Türkiye’de normalleşme sürecinde ilk fuar açılışı yapıldı

‘Bir çocuk gülerse dünya güler’ adlı etkinlik düzenlendi

Uzmanından sıcak hava uyarısı!

Edirne’de yeni bir işyeri açıldı

Edirneli Esnaf 'Mor Miks'ten Kurabiye Üretti
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Hala Fırsatımız Varken
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’de yeni bir işyeri açıldı

Şarköy'ün iri kirazı

Edirneli Esnafı Umutlandıran Haber

Sınır Kapılarında Koronavirüs Tedbirleri Arttırıldı

Polisten kaçmak isterken üçüncü kattan atlayan zanlının beli kırıldı

Buğday hasadı devam ediyor

Kısıtlama öncesi alışveriş yoğunluğu

"Mor tarlalar"da hasat vakti

SINAV HEYECANI SOSYAL MESAFEYİ UNUTTURDU

Oyun salonları önlemlerini aldı, açılmayı bekliyor!

"Bağımlılıkla mücadeleyi 100 yıldır sürüyor"

Tren kazası davası sürüyor

Selimiye'de 5'inci Cuma namazı kılındı

Damat Korucu'ya formalı jest

O bölgelere 8 saat enerji verilemeyecek!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir