EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2019 Cumartesi, 10:03
SİGARA KULLANIMI İDRAR KAÇIRMAYI ETKİLİYOR
Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD. Başkanı Doç. Dr Hatice Kahyaoğlu Süt, “Kadınlarda İdrar Kaçırma, Önlenmesi ve Korunma" konulu basın toplantısı düzenledi. Doç. Dr Hatice Süt; “İdrar kaçırma, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, tıbbi olduğu kadar sosyal bir problemdir. Kadına sıkıntı veren, yetersizlik duygusu hissettiren bir durumdur ve depresyona kadar varabilen psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle sigara içilmemeli ya da kullanılıyorsa bırakılmadır. Günlük sıvı alımı 1,5-2 litre arasında olmalıdır.” dedi.

Sürekli ped kullanmaya bağlı olarak vajinada enfeksiyonlara hatta kimi zaman cinsel sorunlara bile sebebiyet verebilen idrar kaçırmanın birçok nedene bağlı olabileceğini anlatan Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt, kadınların neredeyse yarısını etkileyen bu hastalık ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

“70 yaş ve üzeri kadınlarda daha sık görülüyor”

Her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumunun olduğunu dile getiren Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD.

Başkanı Doç. Dr Hatice Kahyaoğlu Süt, “karın içi ve üreme organlarına destek olan pelvik taban yapı fonksiyonlarında bozulma sonucu ortaya çıkmaktadır. Farklı ülkelerde yapılan popülasyon çalışmalarında, herhangi bir idrar kaçırma tipi için prevalansın % 25-45 aralığında olduğu bildirilmiştir. Prevalans yaş arttıkça artmakta, 70 yaş ve üzeri kadınların %40indan fazlasında idrar kaçırma görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

“İdrar kaçırma yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler”

Kadının yaşı ile idrar kaçırma arasında güçlü bir ilişki olmasından dolayı, ortalama yaşam süresinde artış olacağı beklentisi ile kadınlarda idrar kaçırma prevalansının artacağının düşünülmekte olduğunu ifade eden Doç. Dr. Süt, “İdrar kaçırma aynı zamanda sağlık hizmeti harcamaları için de önemli bir ekonomik paya sahiptir. İdrar kaçırma, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, tıbbi olduğu kadar sosyal bir problemdir. Kadına sıkıntı veren, yetersizlik duygusu hissettiren bir durumdur ve depresyona kadar varabilen psikolojik sorunlara neden olmaktadır.” Dedi.

İdrar Kaçırmada Risk Faktörleri Nelerdir?

Kadınların idrar kaçırmayı, yaşlanma sürecinin bir parçası olarak gördüğünü ve tedavi arayışına girmediğini dile getiren Dr. Hatice Kahyaoğlu, “İdrar kaçırmada risk faktörleri; ileri yaş, fazla kilo ve obezite, menopoz (östrojen yokluğu), vajinal doğum travması, gebelik ve doğum sayısının fazla olması, doğum sonu erken dönemde (ilk 6-8 hafta) ağır ve aktif çalışma temposuna dönüş, kronik kabızlık, sigara kullanımı, kafein tüketimi, genetik farklılıklar, tekrarlayan dirençli üriner

enfeksiyonlardır.” Şeklinde konuştu.

Sigara içilmemeli ya da kullanılıyorsa bırakılmadır”

İdrar kaçırmanın önlenmesi ve idrar kaçırmadan korunmak için, uygun kiloya sahip olup, fazla kilo almamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt, “Sigara içilmemeli ya da kullanılıyorsa bırakılmadır. Günlük sıvı alımı 1,5-2 litre arasında olmalıdır. Yaz aylarında terleme ile sıvı kaybı olduğu için özellikle 2-2,5 litre sıvı tüketilmelidir. Günlük sıvı alımı çok aşırı miktarlarda değil ise azaltımı kesinlikle önerilmez. Sıvı alımı olarak öncelikle su tercih edilmelidir. ldrar kaçırmayı arttırdığı düşünülen içecek ve yiyeceklerden "kaçınılmalıdır. Acı-baharat yiyecekler, asitli içecekler, meyve suları, alkol, limon ve ağır kokulu peynirler gibi bazı gıda maddeleri mesane tahrişine neden olmaktadır. Günlük kafein tuketim miktarına dikkat edilmelidir. Kafein diüretik etkili olup mesane kasını uyararak, idrara çıkma hissini artirmakta ve idrar kaçırmayı tetiklemektedir” dedi.

“Kadınların %83.5'inin pelvik taban kas egzersizleri hakkında bilgisi yok”

Kadınların gebelik, doğum, menopoz ve yaşlılık süreçlerini içine alan tüm dönemlerde, karşı karşıya kaldıkları risk faktörleri sonucunda ortaya çıkabilecek idrar kaçırma hastalığından korunma ve tedavisinde, pelvik taban kas egzersizlerinin düzenli uygulanmasının önemli olduğunu söyleyen Dr. Kahyaoğlu Süt, “Edirne'de 559 kadın üzerinde yaptığımız çalışmamız da; kadınların %83.5'inin pelvik taban kas egzersizleri hakkında bilgisi olmadığını saptadık. Bu konuda uzman sağlık personeli tarafından kadınlara verilecek pelvik taban sağlığı ve pelvik taban kas egzersizleri bilgilendirme eğitimleri korunmayı ve farkındalığı artıracaktır.” Dedi.

Burcu Temel

 

Bu haber (431) defa okundu.

Kongreler kaldığı yerden devam ediyor

Edirne’ye Fatih Müzesi

 “Karantinaya alınmış bir ilçe ya da köy yok!”

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında orman yangını çıktı

AK Parti Heyeti’nden Demokrat Parti’ye ziyaret
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
'O Tokat Sizi Akıllandıracak'
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'de Kovid-19 tedbirleri

Çeltikte Korkutan manzara

İşe giderken kaza yaptılar

Kamp alanı doldu taştı

Edirneli ciğerciler "çifte bayram" yaşadı

Yeni Mahsule 100 litre akaryakıt

Yatırım için altın, düğünler için altın kaplama tercih ediliyor

Kovid-19 hastaları yaşadıklarını anlattı

Trafik ekiplerinden "drone" destekli kontrol

"Koronaya Karşı Kantaron Otu"

AK Parti Süloğlu İlçe Başkanlığına Veli Çolak atandı

Patatesler yola saçıldı

Edirne’de Korona Önlemleri Arttırıldı

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında orman yangını çıktı

Bin 671 kurban derisi topladı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir