EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Kasım 2019 Cuma, 09:06
“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”
Edirne İl Genel Meclisi Kasım Ayı toplantılarının 5’inci birleşimi gerçekleştirildi. Gündem dışı söz alan Erdoğan Gümülcineli, “Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve 17 Kilometrelik BORU HATTI projesi ilerlemeden durdurulmalıdır. Trakya'nın ve tüm Saros Körfezi'nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracaktır. SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve BORU HATTI projesinin derhal iptal edilmesini bölgede yaşayanların yerel temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi, İl Genel Meclisi üyeleri olarak talep ediyoruz.” Dedi.

Edirne İl Genel Meclisi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün tarafından, Hamzadere Sulama Birliği’nin 2019 yılı sulama çalışmaları konulu hazırlanan komisyon raporunda, üreticilerin herhangi kuraklıktan zarar görmemesi için barajlarını devamlı olarak dolu tuttulduğunu ifade etti.

Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun Merkez, Süloğlu ve Lalapaşa İlçelerinde taşımalı eğitim yapan köyler hakkında hazırladığı raporda, 62 yerleşim biriminden 10 taşıma merkezinin okul taşımadığını, toplamda ise 893 öğrencinin taşımalı eğitim gördüğü belirtildi.

Saros Boru Hattı Tepki

İl genel meclisinde gündem dışı söz alan Erdoğan Gümülcineli, “Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve 17 Kilometrelik BORU HATTI projesi ilerlemeden durdurulmalıdır. Trakya'nın, Saroz Körfezi'nin doğal ekolojik yapısına geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verecek, denizi yok edecek bu proje kapsamında Mahmutköy Botaş Doğalgaz Ana Dağıtım Hattına kadar yapılacak orman kesimleri, tarım arazi tahribatı, bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyecektir. Hem deniz hem kara canlıları öncelikle inşaat ve sonraki gemi faaliyetleriyle sayı ve tür olarak nesilleri tehlike altına girecektir.12 ay sürekli gelecek olan 100.000 tonluk dev kargo gemilerinin sığ körfez sularında karaya oturması ve kış koşullarında yaşanacak gemi kazalarında körfezde ciddi kirlilik ve ekolojide ciddi tahribat oluşacaktır. Saros Körfezi 1.Derece Deprem Bölgesidir. Saros Körfezi aktif fay hattı üzerindedir. Liman ve boru hattının olası bir depremde zarar göreceği ve bu sebeple Saros Körfez'ine de zarar vereceği açıktır.” Dedi.

“Proje, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek”

Bölge halkının 50 bin imza ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itiraz ettiğini ifade eden Gümülcineli, “Trakya'nın ve tüm Saros Körfezi'nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak Edirne İli Keşan Ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe Köylerinde, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve BORU HATTI projesinin derhal iptal edilmesini bölgede yaşayanların yerel temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi, İl Genel Meclisi üyeleri olarak talep ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Burcu Temel

 

 

 

Bu haber (571) defa okundu.

Gönül Seferberliği Devam Ediyor

20 Yıllık Hayal Gerçek Oldu

74 gün sonra camilerde ilk Cuma namazı kılındı

Meriç, iş yerlerinde uyulması gereken kuralları anlattı

Tek kullanımlık seccade dağıtıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Karantina Döneminin Kazananları ‘Bizleriz’
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

1 kişi gözaltına alındı, 7 kişi aranıyor

Oyun havası eşliğinde ekmek sattı

Kayıp kadın ölü bulundu

Cinayet zanlıları tutuklandı

Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara ceza

Kayıp kadın 13 Saattir aranıyor

Sokağa çıkma kısıtlamasında sıkı denetim

2021 yılının ramazan ayında açılacak

Kısıtlama bitti, hareketlilik başladı

Tarihi Çarşıdaki yangın korkuttu

'Korona' çiçeklere yaradı

Marketlerde yoğunluk yaşandı

Pompalı tüfekle vurulan kişi yaralı kurtuldu

Cadde ve sokaklar göle döndü

Cenaze aracını çalan şüpheliler gözaltına alındı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir