EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Kasım 2019 Cuma, 09:06
“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”
Edirne İl Genel Meclisi Kasım Ayı toplantılarının 5’inci birleşimi gerçekleştirildi. Gündem dışı söz alan Erdoğan Gümülcineli, “Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve 17 Kilometrelik BORU HATTI projesi ilerlemeden durdurulmalıdır. Trakya'nın ve tüm Saros Körfezi'nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracaktır. SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve BORU HATTI projesinin derhal iptal edilmesini bölgede yaşayanların yerel temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi, İl Genel Meclisi üyeleri olarak talep ediyoruz.” Dedi.

Edirne İl Genel Meclisi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün tarafından, Hamzadere Sulama Birliği’nin 2019 yılı sulama çalışmaları konulu hazırlanan komisyon raporunda, üreticilerin herhangi kuraklıktan zarar görmemesi için barajlarını devamlı olarak dolu tuttulduğunu ifade etti.

Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun Merkez, Süloğlu ve Lalapaşa İlçelerinde taşımalı eğitim yapan köyler hakkında hazırladığı raporda, 62 yerleşim biriminden 10 taşıma merkezinin okul taşımadığını, toplamda ise 893 öğrencinin taşımalı eğitim gördüğü belirtildi.

Saros Boru Hattı Tepki

İl genel meclisinde gündem dışı söz alan Erdoğan Gümülcineli, “Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve 17 Kilometrelik BORU HATTI projesi ilerlemeden durdurulmalıdır. Trakya'nın, Saroz Körfezi'nin doğal ekolojik yapısına geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verecek, denizi yok edecek bu proje kapsamında Mahmutköy Botaş Doğalgaz Ana Dağıtım Hattına kadar yapılacak orman kesimleri, tarım arazi tahribatı, bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyecektir. Hem deniz hem kara canlıları öncelikle inşaat ve sonraki gemi faaliyetleriyle sayı ve tür olarak nesilleri tehlike altına girecektir.12 ay sürekli gelecek olan 100.000 tonluk dev kargo gemilerinin sığ körfez sularında karaya oturması ve kış koşullarında yaşanacak gemi kazalarında körfezde ciddi kirlilik ve ekolojide ciddi tahribat oluşacaktır. Saros Körfezi 1.Derece Deprem Bölgesidir. Saros Körfezi aktif fay hattı üzerindedir. Liman ve boru hattının olası bir depremde zarar göreceği ve bu sebeple Saros Körfez'ine de zarar vereceği açıktır.” Dedi.

“Proje, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek”

Bölge halkının 50 bin imza ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itiraz ettiğini ifade eden Gümülcineli, “Trakya'nın ve tüm Saros Körfezi'nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak Edirne İli Keşan Ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe Köylerinde, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMI İSKELESİ ve BORU HATTI projesinin derhal iptal edilmesini bölgede yaşayanların yerel temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi, İl Genel Meclisi üyeleri olarak talep ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Burcu Temel

 

 

 

Bu haber (277) defa okundu.

TEMAD Edirne Şubesi’nden Atatürk Evi’ne ziyaret

EĞİTİME 198 MİLYONLUK DESTEK

Yarına Nefes Olacak Fidanlar Toprakla Buluştu

Karaağaç kabağı festivalle tanıtılacak

"Kardeşliği Yaşatan Bir Parti Olacak"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Edirne milyonlara ulaşacak

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

Şehit Üsteğmen Yıldırım’ın adı ‘Bilim Evreni’nde’ yaşayacak

1 Kişi öldü, 1 Kişi yaralandı

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

Safran bitkisi Edirne'nin iklimine uyum sağladı

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Deniz fenerine yoğun ilgi

"Kültür dünyası başkenti yapma hedefimiz var"

Genç avukatlara çifte tören

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir