EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Kasım 2019 Cuma, 09:04
ORGANİK ÜRÜNLER EDİRNE’NİN TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Yambol Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘ECO WOMAN’ ortaklığında düzenlenen ‘ECO WOMAN – Güvenli Yaşam için Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi’ projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt projenin amacının organik ürünler ile ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Yambol ve Edirne’de organik sergi düzenlenecek.  Bu projenin Edirne’nin turizmine katkı sunacağını düşünüyoruz.” Dedi.

“Amaç, organik ürünler ile farkındalık yaratmak”

Projenin Edirne Ticaret Sanayi Odası(ETSO) ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ‘ECO Woman’ ortaklığında yürütüldüğünü dile getiren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, projenin amacının organik ürünler ile ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirtti.

Daha önce Haskova ile gastronomi projesi yaptıklarını ifade eden Zıpkınkurt, “Bu projede bunun devamı gibi düşünebiliriz. Bildiğiniz gibi Edirne’de Osmanlı saray mutfağı ve gastronomi ile geçtiğimiz yıllarda çalışmalarımız olmuştu. Bu projelerde bunları destekleyen projeler ETSO olarak önemsiyoruz. Bu projelerin Edirne’nin turizmine katkı sunacağını düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Edirne’nin hem gastronomisine hem turizmine değer katacak”

Edirne’de organik üretim yapan bir ceviz üreticisi olduğunu söyleyen Zıpkınkurt, “Bildiğiniz gibi organik üretim yapabilmek için toprağın belirli bir süre gübreden veya kimyasallardan arındırılması lazım. Bununla ilgili doğal toprağın yapısı bozulmamış yerler bularak bu işi yapanları bu toplantılara çağırarak bunların alternatif değişik ürünler üretmesini sağlamak. Buda Edirne’nin hem gastronomisine hem turizmine bir değer katacak bir çalışma dolayısıyla çok da önemsiyoruz. Çünkü insanlar artık marketlere gittiği zaman önce biyoürünlere bakmaya başlıyor. Hele ki daha fazla artarsa fiyatı daha uygun hale gelirse çünkü biyoürünler diğer ürünlere göre biraz daha pahalı ayrı bir emek istiyor. Dolayısıyla Edirne’de biz bunu başarabilirsek bunun üreticilerin forumlarda anlatacağız bu konuları Edirne’de ciddi bir yol almış oluruz.” Dedi.

“Organik sergi düzenlenecek”

Projenin en önemli faaliyetinin hem Yambol’da hem de Edirne’de organik ve ekolojik ürünleri içeren sergi düzenleneceğini söyleyen ETSO AB Dış İlişkiler Proje Koordinatörü Nuray Pehlivan, “Burada organik, ekolojik ürün üreten üreticilerimiz yer alacaklar. Onlar ürünlerini sergileyecekler ve Bulgaristan’dan gelen misafirlerimize ve düğer bölgelerimizden gelen misafirlerimize bunları tanıtma fırsatı bulacaklar. Bizde Bulgaristan’ın kuracağı bu sergiye Türkiye’den katılım sağlayarak bizde onların organik ürünlerini nasıl yetiştirdiklerini bu konuda ne çalışmalar yaptıklarını yerinde görme imkânı elde edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

“Sergide ek olarak forum ve eğitimler düzenlenecek”

 2 gün sürecek sergide 1 gün boyunca sürecek bir forum düzenleneceğini ifade eden Pehlivan, “Bu forumun asıl ana konusu ekoloji ve biyoürünler olacak ve bu konuda bütün katılımcılar bilgilendirilecek” Dedi.

Burcu Temel

Bu haber (211) defa okundu.

TEMAD Edirne Şubesi’nden Atatürk Evi’ne ziyaret

EĞİTİME 198 MİLYONLUK DESTEK

Yarına Nefes Olacak Fidanlar Toprakla Buluştu

Karaağaç kabağı festivalle tanıtılacak

"Kardeşliği Yaşatan Bir Parti Olacak"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Edirne milyonlara ulaşacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

Şehit Üsteğmen Yıldırım’ın adı ‘Bilim Evreni’nde’ yaşayacak

1 Kişi öldü, 1 Kişi yaralandı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

Safran bitkisi Edirne'nin iklimine uyum sağladı

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Deniz fenerine yoğun ilgi

"Kültür dünyası başkenti yapma hedefimiz var"

Genç avukatlara çifte tören

Meclisten Paşalara Fahri Hemşerilik Beratı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir