EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Kasım 2019 Cuma, 07:08
Üniversitede Cinsel Taciz İddiası
Üniversitede öğrenim gördüğü sırada cinsel tacize uğradığını iddia eden N.Ç. ve dört arkadaşı ile birlikte açtığı davanın ilk duruşması Edirne Adliyesi’nde gerçekleşti. Üniversite eğitimleri sırasında öğretim görevlisi O.D.’ nin sözlü cinsel tacizlerine ve mobbinge maruz kaldıklarını iddia eden kadınların 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmasına; EKAMEDER, Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi ve Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu da izleyici olarak katıldı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada cinsel tacize uğradığını iddia eden N.Ç. ve dört arkadaşı ile birlikte açtığı davanın ilk duruşması Edirne Adliyesi’nde gerçekleşti. Üniversite eğitimleri sırasında öğretim görevlisi O.D.’ nin sözlü cinsel tacizlerine ve mobbinge maruz kaldıklarını iddia eden kadınların 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmasına; EKAMEDER, Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi ve Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu da izleyici olarak katıldı.

Edirne Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü sırada öğretim görevlisi O.D.’nin, cinsel tacizine uğradığını iddia eden N.Ç. şikâyetçi oldu. İddia mahkemeye taşındı. Söz konusu davanın ilk duruşması dün Edirne Adliyesi’nde görüldü.

Üniversite eğitimleri sırasında öğretim görevlisi O.D.’nin sözlü cinsel tacizlerine ve mobbinge maruz kaldıklarını iddia eden kadınların 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmasına; EKAMEDER, Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi ve Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu da izleyici olarak katıldı.

Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi Avukat Nurten Kasapoğlu, komisyon olarak taciz ve şiddete uğrayan kadınlara yardım etmek amacıyla davaya müdahil olduklarını ve mahkeme tarafından kabul edildiklerini davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

“Okulda böyle hocalar istemiyoruz”

Öğretim görevlisinden şikâyetçi olan kadınlar mahkemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Mağdur edildiklerini iddia eden kadınlar; eğitim verilen alanlarda bu tip insanların bulunmaması gerektiğini. Okullarda bu tip insanları istemediklerini dile getirdiler. Hakarete ve tacize uğradıklarını iddia ettiler. 4 yıl boyunca bu durumun devam ettiğini savundular. Üniversite yönetiminden davaya konu öğretim görevlisinin görevinden alınmasını istediler.

İddiaya göre öğretim görevlisi öğrencilerine ‘göğüslerinizde silikon mu var?’ diye soruyor, çeşitli benzetmeler yaparak küçük düşürücü cümleler kurup, telekızların sosyal medya üzerinden nasıl seks yaptığını derslerinde anlatıyordu.

“Mahkemede izleyici olarak destek verdik”

Uzun yıllardan beri kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER) Başkanı Hülya Bodur,“Bu davada da sonuna kadar kadın arkadaşlarımıza desteğimizi verdik. Burada yapılan cinsel taciz, mobbing, kadının eğitim hakkının engellenmesine, küçük düşürülmesine ve aşağılanmasına yönelik hareketlerle karşı karşıyayız.  Özellikle de bunu bir öğretim görevlisinin kendi temsil ettiği makama ve konuma yakışmayan bir şekilde kaldı ki topluma örnek olması gerekirken kendisinin de kız çocuk babası olarak yapması bizi gerçekten daha fazla üzen durum olmuştur. Cahil desek cahil değil, tanımlanabilecek bir şey yok. Topluma örnek ve önder olması gereken kişilerin böyle davranışlardan vazgeçerek temsil ettikleri makama layık olmalarını istiyoruz. Bu konuyla ilgili Türkiye’deki farklı okullarda da buna benzer genç kadınların okurken cinsel şiddete maruz kaldıklarını biliyoruz. Lütfen yönetimler de bu çocukların ve kadınların sesini duysunlar, yapılması gerekeni ilk şikâyetlerde yapsınlar. Yoksa buralara kadar gelmeyelim. Bu şekilde birlik olarak birbirimize destek olarak daha iyi ve daha huzurlu noktalara ulaşacağız. Hepimiz üzerine düşeni yaparsa zaten sorun kalmayacak” açıklamasında bulundu.

“Her türlü şiddetin karşısındayız”

Duruşmaya katılan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı, “Öğrencilerin anlattıklarını duyduklarımdan dolayı hayretler içerisindeyim. Her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu biz de her zaman dile getiriyoruz. Yani bir öğretmen öğrenciye eğer dersin dışında bir mesaj verecekse hayata ve geleceğe dair mesajlar olmalıdır. Hiçbir zaman cinsel içerikli ve hakarete dayalı hikâye ve fıkralar olmamalıdır. Bu tür şeyler çok çirkindir. Bir hocanın bunu yapmış olması kimseye yakışmayacak bir davranıştır. Bu yüzden biz de bunu kınıyoruz” dedi.

Söz konusu duruşmanın 10 Ocak 2020’ye ertelenmesine karar verildi.  

Özlem Ceylan

Bu haber (1434) defa okundu.

Çöp toplama aracı hibe edildi

Kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekildi

'Obezite ve Bilinçli Beslenme Semineri’

"Emek en kutsal değerdir"

“Türkiye Kadın Girişimci Fiziki Networkü Toplantısı”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
HEYKELİN DA VİNCİ’Sİ
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne buz tuttu

AK PARTİ EDİRNE BELDE BAŞKANLARI BELLİ OLDU

10 yıldır Edirne'nin güvercinlerini besliyor

Kalıpçinden ailesinin acı günü

3 ölü, 2 yaralı

2 KİŞİ YARALANDI

Geçmeyen öksürüğe Udi hindi önerisi

İba ve Aksal esnafları dinledi

"Kaymakamımız bana cep telefonu hediye etti"

TED Edirne Koleji’nde ilk karne heyecanı

5 Kişi yaralandı

Hayallerine KOSGEB’le kavuştu

Küçük Ahmet'in karne heyecanı

patlayan televizyon yangın çıkardı

Bıçaklı kavgada baba ve oğlu öldü

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir