EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 07 Kasım 2019 Perşembe, 18:13
ESNAF, ÇIRAK BULAMAMAKTAN ŞİKÂYETÇİ
Edirne’de çırak bulamamaktan şikâyet eden esnaflar, mesleklerini bırakacak veya yardımcı olacak yeni insanlar bulamadıklarından yakınıyor. Çırak bulunamadığı ve meslek öğretilmediği için terzilik, tamircilik, berber gibi birçok meslek grubu yok olma tehlikesi yaşıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz ve Edirne Bakkal ve Tekel bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör yeni eğitim sistemi nedeniyle, esnaf ve sanatkârların çırak bulamaz duruma geldiğini söyledi.

“Önceden çocuklar meslek öğrensin diye ustanın yanına veriliyordu”

Esnafların artık çırak bulamadığını ve bunun sadece bölgeye özgü bir sorun olmadığını dile getiren Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Eskiden çocuklar ilkokulda tatil dönemine girildiği zaman babası tarafından berbere, sanayiye, terziye meslek öğrensin diye ustalardan eğitim alınması sağlanıyordu. Son zamanlarda bu yok. Ondan sonra çıraklık eğitim merkezleri açıldı. Çıraklık eğitim merkezinde yetiştirilecek elemanlarla bu boşluğun doldurulacağı düşünüldü. Bu uygulama da rağbet görmedi.” İfadelerini kullandı.

“Eğitim sisteminde değişiklik yapılması lazım”

Öte yandan herkesin masa başı iş istediğini, iş beğenmediklerini sonrasında ise işsizlikten yakındıklarını söyleyen Cingöz, “Benim görüşüm eğitim sisteminde değişiklik yapılması lazım. Herkes doktor ve avukat olmak ister. Bunu lise ve ortaokuldan sonra yapılacak olan testlerle anlamaları lazım. Olmuyorsa sanat okuluna göndermeleri gerekiyor. Mezun olduğu bölümden Türkiye’de istihdam kaç kişiye sağlanacak, kaç kişi mezun olmuş ona bakmak lazım. Önüne gelen herkes ama paralı ama parasız üniversiteyi okuyor. Ama bölümlerde ihtiyaç ne kadar? Sonuç itibariyle eğitim sisteminde bir bozukluk var. İhtiyaç fazlası mezun var. Sıkıntıda buradan kaynaklanıyor” dedi.

“Son yıllarda çıraklığa olumlu bakılmıyor”

Çırak sıkıntısının meslek kollarında ayrı bir değer kazandığını belirten Edirne Bakkal ve Tekel bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör “Meslek olarak baktığımızda bakkallıkta da daha önceki yıllarda genelde yaz dönemlerinde okulların tatil olduğu zaman biz bakkallarda bakkal çırağı bulundurulurdu. Son yıllarda artık bu çıraklığa olumlu bakılmıyor. Bir aile çocuğunu artık bir iş yerine, bir yere emanet etmiyor. Ama önceki yıllarda anne baba çocuğunu herhangi bir meslek koluna benim oğlum burada çalışsın hayatı öğrensin, bir şekilde sosyalleşsin diyerekten getirirlerdi. Bunları daha önceki yıllarda gördük ama son yıllara baktığımızda hiçbir aile çocuğunu hayatı öğrensin anlamında vermiyor. Herkesin çocuğu çok kıymetli ama baktığınızda okulda öğrendiklerinin dışında yaşamı bu gibi yerlerde çalışarak çok daha farklı yönden görebiliyor. Kesinlikle ailelerin çocuklarını sorumluluk taşısın, hayatı öğrensin diyerek bu gibi yerlere çırak olarak vermeleri çocuğunu yönlendirmiş olur diye düşünüyorum hemde bir meslek sahibi olabilir.” Şeklinde konuştu.

“İleride ara elemanların eksikliği görülecek”

 Meslek okullarında da çıraklara ve meslek gruplarına çok fazla değer verilmediğinin altını çizen Yaşagör, “İleride ara elaman dediğimiz bu elemanların eksikliği görülecek diye düşünüyorum. Kesinlikle çıraklık konumuna önem verilmeli. Meslek liselerine önem verilmeli. Bu anlamda da yetkililerin belli bir çalışma yürütmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Burcu Temel

Bu haber (237) defa okundu.

TEMAD Edirne Şubesi’nden Atatürk Evi’ne ziyaret

EĞİTİME 198 MİLYONLUK DESTEK

Yarına Nefes Olacak Fidanlar Toprakla Buluştu

Karaağaç kabağı festivalle tanıtılacak

"Kardeşliği Yaşatan Bir Parti Olacak"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Edirne milyonlara ulaşacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

Şehit Üsteğmen Yıldırım’ın adı ‘Bilim Evreni’nde’ yaşayacak

1 Kişi öldü, 1 Kişi yaralandı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

Safran bitkisi Edirne'nin iklimine uyum sağladı

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Deniz fenerine yoğun ilgi

"Kültür dünyası başkenti yapma hedefimiz var"

Genç avukatlara çifte tören

Meclisten Paşalara Fahri Hemşerilik Beratı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir