EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Ekim 2019 Çarşamba, 06:26
ETUS güzergâh değişikliklerine eleştiriler sürüyor
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) güzergâhlarında yapılan değişiklik gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Vatandaşlar yeni sisteme alışmaya çalışırken, birçok mahallede sıkıntı yaşanıyor. Uzun süre duraklarda bekleyen vatandaşlar isyan ederken, çocuklar ise okullarına geç kalıyor. Konuyu ilişkin açıklamada bulunan Edirne Yıldırım Beyazıd Mahallesi Muhtarı Nuri Bostancı; “Eskiden 5 dakikada bir araçların geldiği bir mahalleye şimdi 20 dakikada bir araç gönderiyorsunuz. Çocuklar okullarına geç kalıyor. Geç kalınca da yok yazılıyor. Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alınarak karar verilmelidir” dedi.

 “Yeni sistem herkesi perişan etti”

Edirne Yıldırım Beyazıd Mahallesi Muhtarı Nuri Bostancı; ETUS güzergâhlarında yapılan değişikliğin mahalle halkını mağdur ettiğini belirtti.

Toplu taşıma sistemi (ETUS)’un yeni güzergâhları ile ilgili değerlendirmelerde bulunana muhtar Bostancı; “Her mahallede olduğu gibi biz de ulaşım konusunda dertliyiz. Mahallemize sadece 2 tane otobüs geliyor. Mahalle sakinleri de çok şikâyetçi, araçlar tıklım tıklım geliyor. Vatandaşlar, 30-40 dakika araç beklemek zorunda kalıyorlar. Yeni sistem herkesi perişan etti. Tüm muhtar arkadaşlar da bu konuda şikâyetlerini dile getiriyor. Halk bize ne yapalım diye soruyor” dedi.

“Yeni sistem çocuklarımızı okuldan soğutuyor”

ETUS Başkanı Hakan Giyik ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu konuyu tekrardan gözden geçirerek vatandaşın sesini duymasını talep eden Muhtar Bostancı; “Koskoca mahalleye 2 tane araç koyulursa insanlar bu duruma alışamazlar, araç sayısının arttırılması sürenin kısalması lazım. Yani 20 dakikada bir geleceğine 5 dakikada bir gelse ne olur. Eskiden 5 dakikada bir araçların geldiği bir mahalleye şimdi 20 dakikada bir araç gönderiyorsunuz. Çocuklar okullarına geç kalıyor. Geç kalınca da yok yazılıyor. Çocuk okuldan soğuyor. Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alınarak karar verilmelidir” açıklamasında bulundu.

 “Hıdırlık Tabyası hem mahallemize, hem de kente canlılık kazandıracak”

Yıldırım Mahallesi’nde uzun bir süredir restorasyonu devam eden Hıdırlık Tabyası’nın restorasyonunun bir an önce bitirilip kente kazandırılmasını istediklerini ifade eden Muhtar Bostancı,

“Bu restorasyon bitince mahallemiz değer kazanacak diye düşünüyoruz. O bölgeyi kentin turizmi açısından da önemli buluyoruz. Ama bir ilgisizlik alakasızlık var. Hala restorasyon bitmedi. Umarım en kısa sürede çalışmalar sona erer ve kentimiz için önemli bir adım atılmış olur” dedi.

“Başıboş köpeklere bir çözüm bulunsun”

Mahalle sakinlerinin en büyük şikâyetlerinden birisinin sokak köpeklerinin sayısının fazlalığı olduğunu dile getiren Muhtar Bostancı; “Mahalle halkımız bundan çok rahatsız istediği yere rahatça gidemiyor. Çünkü Edirne eski çöplüğü bize yakın bir bölümde yer alıyor. Çöplükte beslenen sokak köpekleri daha sonra mahallenin içine giriyor. Başıboş köpeklere bir çözüm bulunsa güzel olur. Tabi ki hayvan severler de var. Besliyor bakıyor ama bazı saldırgan tehlike saçan sokak köpekleri de oluyor” açıklamasına yer verdi.

“Diğer mahallelerden eksiğimiz ne?”

Mahallede çocuk parkının kısıtlı olması ve sosyal alanın hiç yok denecek kadar az olmasının da en büyük sıkıntılar arasında yer aldığını söyleyen Bostancı; “Diğer mahallelere baktığınız zaman kocaman parklar ve mahalle sakinlerinin toplanabileceği bir alan var. Ama biz mahallemizde bunun eksikliğini yaşıyoruz. Yeşil alan ve park eksikliği yaşıyoruz. Biz de Edirne’nin bir mahallesiyiz. Diğer mahallelerden eksik bir tarafımız olsun istemiyoruz” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (874) defa okundu.

Yağışlar buğdaylara iyi geldi

Trakya havaları ile moral konseri

Çöp konteynerleri yakıldı

6 saatlik iznin tadını çıkardılar

Sosyal mesafeye uymayanlar uyarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“TÜRK VEFALIDIR TÜRK BEKLENİLENDİR”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Normalleşme sürecine hazırlık başladı

Yollar göle döndü

Vatandaşlar yeniden piknik yapmanın mutluluğunu yaşadı

Karaağaç'taki işletmeler kapılarını bayram havasında açtı

Yağmura rağmen dışarı çıktılar

“Edirne’de 3 Haftadır Pozitif Vaka Yok”

Bazı köylerde ekili alanı "dolu" vurdu

Sağlık Çalışanları hastane önünde eylem yaptı

Faiz düştü, ev satışı arttı

Spor salonları kapılarını yeniden açtı

Meydanda Cumhuriyet dönemine ait traktör

9 zanlı yakalandı

Sağlık Çalışanlarına ‘Fidanlı’ Teşekkür

Sokağa çıkma kısıtlaması iptal edildi

Ağaçta oğul veren arılara cadde esnafı müdahale etti

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir