EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma, 08:40
“TÜRK YARGISI EN DOĞRU KARARI VERECEK”
Edirne Belediye Meclisi’nin 6 Eylül 2019 tarihinde ETUS güzergâh değişikliği kararını alması üzerine Edirne Ulaşım Kooperatifi “Yasalara uygun karar alınmamıştır” diyerek kararın iptali için yargı yoluna gitmişti. Konu ile ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Mahkemeler, Türk yargısı en doğru kararı verecek, o karara da biz de uyacağız. Biz bu kararları alırken akşam yatıp, sabah kalkıp; ‘yahu hadi şurada yeni bir hat koyalım, ya da kaldıralım’ demiyoruz.” Dedi.

“Türk yargısı en doğru kararı verecektir”

Anayasaya göre tüm kurumların tasarruflarının ve kararlarının yargı denetimine açık olduğunu söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, vatandaşın kararların iptali veya değişikliği için yargıya başvurma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Yanlış veya doğru kararlarda yargıya başvurmalarının bir vatandaşlık hakkı olduğunu dile getiren Gürkan, “Biz, bu hakkı kullandı diye hiçbir vatandaşımıza niye kullandı demeyiz. Hem anlayışımız gereği demeyiz hem de hukuk gereği diyemeyiz. Mahkemeler, Türk yargısı en doğru kararı verecek, o karara da biz de uyacağız. Biz bu kararları alırken akşam yatıp, sabah kalkıp; ‘yahu hadi şurada yeni bir hat koyalım, ya da kaldıralım’ demiyoruz. Biz de yaptığımızın hem o işin uzmanlığına, hem de hukuka uygun olmasına asgari riayet eden insanlarız, yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“Türkiye’deki en uzman kuruluşlardan birisi yaptı”

Hat optimizasyonu çalışmasının 4 ay sürdüğünü belirten Gürkan, “Türkiye’deki en uzman kuruluşlardan birisi yaptı. Daha önceki Edirne Ulaşım Master Planı’nı hazırlayan kuruluş yaptı. 7 bin yüz yüze görüşmeler oldu, anketler yapıldı, onun sonucunda ortaya çıkan bir çalışma bu. Biz de belediye meclisinde, komisyonlarda konuşup tartıştık ve sonuç itibariyle karara bağladık.” dedi.

“Toplu ulaşım eleştiriye açıktır”

Toplu ulaşım sistemlerinin eleştiriye açık olduğunu söyleyen Gürkan, “Mesela; ‘balık istifi taşınmak istemiyoruz’ eleştirisi var. Ben de istemiyorum balık istifi taşınmak ama adı üstünde ‘toplu ulaşım’. Yani toplu olarak taşımaktan bahsediyoruz. Mesela İstanbul’da, Kocaeli’de, Newyork’ta, Londra’da yok mu? Ben en son Londra’ya gittim, Metro’ya 1 buçuk saatte binebildim. Toplu ulaşım böyle oluyor. Bunu defalarca anlattım ama bunu bazıları anlıyor, bazıları anlamak istemiyor.“ açıklamalarında bulundu.

“Toplu ulaşımda AK Parti, CHP yok”

Gürkan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Geçenlerde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin bir açıklaması vardı yerel yönetimlerle ilgili, mesela 65 yaşın sabah saatlerinde binmemesi, ya da günlük biniş sayısının sınırlandırılması gibi. Toplu ulaşımın sadece Edirne’de değil Türkiye’de de çok sıkıntıları var. Geçtiğimiz hafta içerisinde iki haber yayınlandı peş peşe. Biri, Ak Partili Elazığ Belediyesi 52 tane belediye otobüsünü satışa çıkardı ve tamamen ulaşımı özelleştiriyor. Demek ki bunun AK Partilisi, CHP’lisi yok. Onu geçtim, Ak Parti’nin en büyük belediyelerinden Konya Belediyesi, bütün ilçelerdeki toplu ulaşım araçlarını çekiyor ve özelleştirmeye geçiyor. Çünkü insanlar bunu sürdüremiyor. Kaldı ki bunu büyükşehir belediyesi kanununa 2018’de eklenen maddeyle büyükşehir bütçelerinden toplu ulaşımı finanse etme şansı var. Bizim o şansımız da yok.”

“8 aracın 3’ü çalışmıyor, 5’i kullanıma uygun değil”

Edirne Belediyesini aldığı karar dolayısıyla dava eden kişinin olduğunu hatırlatan Başkan Gürkan, “8 aracın zaten 3’ü çalışmıyor, 5’i de ulaşım şartlarına haiz değil, engelli erişimine uygun değil. Tabii ki belediye de bu konuda üzerine düşenleri yerine getirecektir. Üniversitedeki öğrenciler de kampanya başlatabilir, onların da hakkı. Bu işler gizliyle saklıyla olmaz. İstanbul Büyükşehir’in aldığı komisyon kararlarını size vereyim. İstanbul’da öğrenci fiyatı 1,25, biniş başına da İBB bütçesinden özel toplu ulaşıma 85 ile 95 kuruş arasında destek olunuyor. İstanbul’un, büyükşehir kanunundan kaynaklanan o hakkını bu şekilde kullanıyor. Hükümet o hakkı bana da versin ben de öğrencilerimiz için kullanayım ama ben de o hak yok. Elbette öğrencilerle konuşurum bu konuyu, niye konuşmayayım. “ dedi.

Burcu Temel

 

Bu haber (1189) defa okundu.

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!

BELEDİYENİN IPA PROJELERİ YERİNDE İNCELENDİ

Kadınlar, kurs merkezine katılarak meslek edinecek

Yabancı uyruklu öğrencilerden fidan dikimi

Servisler denetlendi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Edirne milyonlara ulaşacak

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

Şehit Üsteğmen Yıldırım’ın adı ‘Bilim Evreni’nde’ yaşayacak

1 Kişi öldü, 1 Kişi yaralandı

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

Safran bitkisi Edirne'nin iklimine uyum sağladı

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Meclisten Paşalara Fahri Hemşerilik Beratı

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir