EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe, 05:15
Öğrenciler ETUS için imza topladı
Trakya Üniversitesi öğrencileri Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ne yapılan zamların geri alınması, yeni düzenlenen güzergâhların tekrardan gözden geçirilmesi ve öğrenciler için aylık abonman kartı sistemine geçiş yapılması için imza kampanyası başlattı.

Grup Sözcüsü Öğrenci İsmet Berk Er; “Bilindiği üzere Edirne Belediye Meclisi Ağustos ayında ulaşma gelen zammı onayladı. Bununla birlikte 1 yıl içerisinde 10 ay aralıklarla ETUS'a toplamda %31,4 oranda zam yapılmıştır. Biz öğrenciler eğitim görmek için geldiğimiz Edirne'de barınmaya, yaşamaya, ders malzemelerine, harçlara ya da sosyal hayata büyük masraflar yapmak zorunda kalıyoruz. "Öğrenci dostu” olduğunu iddia eden belediyenin ulaşıma zam yapmayı kabul etmesi öğrenci ekonomisine büyük zarar vermektedir.” Dedi.

İmza kampanyası başlatan öğrenciler, Trakya Üniversitesi Bolca Ana Yemekhanesi önünde açıklama yaptı.

“Öğrencilerin Ekonomisine Zarar Vermektedir”

Öğrencilerin okullarına ulaşmak için toplu taşımayı kullandıklarını ve kullanırken birçok sorunla karşılaştıklarını söyleyen Grup Sözcüsü İsmet Berk Er; ““Bilindiği üzere Edirne Belediye Meclisi Ağustos ayında ulaşma gelen zammı onayladı. Bununla birlikte 1 yıl içerisinde 10 ay aralıklarla ETUS'a toplamda %31,4 oranda zam yapılmıştır. Biz öğrenciler eğitim görmek için geldiğimiz Edirne'de barınmaya, yaşamaya, ders malzemelerine, harçlara ya da sosyal hayata büyük masraflar yapmak zorunda kalıyoruz. Öğrenci dostu olduğunu iddia eden bir belediyenin bu zamları onaylaması öğrencilerin ekonomisine zarar vermektedir.” Dedi.

“Aylık Abonman Sistemi İstiyoruz”

Öğrencilerin birçok masrafı olduğunu ve ulaşım için aylık abonman kart sistemi istediklerini söyleyen Er; “İstanbul’da abonman sistemi var biz de Edirne’de bu sistemi istiyoruz. Bu sistem olursa öğrencilerin ekonomisi biraz daha rahatlayacaktır. Ayrıca, ulaşımın belli başlı sıkıntıları üzerine de imza topluyoruz. Yeni inşa edilen yurt öğrencileri olarak da; 7A'nın saat baş geçmesi bizi mağdur etmekte. Belediye hizmet verdiği Edirne'de 2500 kişi kapasitelik yurdun açılmasını ön göremedi mi? Ya da güzergâh ve saatleri düzenlenirken bu öğrencilerin mağdur olacağı göz önüne alınmadı mı? Otobüsler 'balık istifi' gibi dolu oluyor. Öğrenciler güvensiz ve rahatsız bir şekilde ulaşım hizmetini kullanma zorunda kalıyor. Doluluk ve güzergâh değişikliklerinden dolayı okula geç kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belediye, Vatandaşların Ulaşım Hakkını Düşünmelidir”

Belediye olarak yapılan düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirten ve sözlerine şöyle devam eden Grup Sözcüsü Öğrenci İsmet Berk Er; “Belediye halkın yararına ulaşım hakkını korumaktansa ETUS'un yararına olan zamları onaylamaktadır. Bir de zam yetmez gibi bazı yerlerde, “mazot ve benzin fiyatlarından haberiniz var mı?” ya da "otobüs fiyatlarını şoförler odası belirlesin" gibi sözler duyuyoruz. Bizce belediye özel şirketlerin akıbetini değil de günde ortalama toplu ulaşım kullanan 70.000 kişinin ulaşım hakkını düşünmelidir. Belediyenin görevi onu seçenlerin haklarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Belediye başkanı canlı yayında yaptığı hesapla öğrencilerin ayda ulaşıma "160-170 TL” harcadığını söylemektedir. "Kimsenin bütçesini sarsmaz” dense de sadece ulaşım için burs veya kredimizin %35'ini ayırmamız anlamına geliyor.” Dedi.

“Bin 500 İmzaya Ulaştık”

İmza kampanyasının kısa bir sürede toplamda bin 500 kişiye ulaştığını ve imza almaya devam edeceklerini söyleyen İsmet Berk Er; “İmza kampanyamızda kısa sürede 1500 bandına ulaştık. Neredeyse bütün fakültelerde imzacı arkadaşlarımız var. Bu toplamda belediyeyi bizlerin, yani öğrencilerin ulaşım hakkına sahip çıkması, sorunların giderilmesi, aylık abonman yapılması ve bu sorunların üzerine çalışan bizleri tanıması ve görüşmesini talep ediyoruz. Bu minimalde sorunları daha detaylı bir şekilde belediyeye anlatıp, sorunların çözülmesi için mücadelemizi başlatmış olacağız. Toplanan imzaları ve ulaşımdaki sorunlara dair raporu belediyeye teslim edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Ogün Kurkan

Bu haber (792) defa okundu.

Yağışlar buğdaylara iyi geldi

Trakya havaları ile moral konseri

Çöp konteynerleri yakıldı

6 saatlik iznin tadını çıkardılar

Sosyal mesafeye uymayanlar uyarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“TÜRK VEFALIDIR TÜRK BEKLENİLENDİR”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Normalleşme sürecine hazırlık başladı

Yollar göle döndü

Vatandaşlar yeniden piknik yapmanın mutluluğunu yaşadı

Karaağaç'taki işletmeler kapılarını bayram havasında açtı

Yağmura rağmen dışarı çıktılar

“Edirne’de 3 Haftadır Pozitif Vaka Yok”

Bazı köylerde ekili alanı "dolu" vurdu

Sağlık Çalışanları hastane önünde eylem yaptı

Faiz düştü, ev satışı arttı

Spor salonları kapılarını yeniden açtı

Meydanda Cumhuriyet dönemine ait traktör

9 zanlı yakalandı

Sağlık Çalışanlarına ‘Fidanlı’ Teşekkür

Sokağa çıkma kısıtlaması iptal edildi

Ağaçta oğul veren arılara cadde esnafı müdahale etti

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir