EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 18 Eylül 2019 Çarşamba, 07:00
“Şehre yakışacak olan bir 'Tarım Lisesi'dir”
Eğitim - İş Sendikası Edirne Şubesi basın toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda Edirne’de yeni eğitim öğretim yılında okullarda sorunlar olduğu ve bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiği belirtildi. Eğitim – İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar; “Plansız ve programsız yapılan çalışmalar, kurumlar arası koordinasyon eksiklikleri, işlerin okul türlerine göre öncelik sıralamasının olması ve kaynakların yine okul türlerine göre harcanması bu sorunların başlıca nedenleridir.” İfadelerini kullandı.

“Can Güvenliği Açısından Uygun Değildir”

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına rağmen okullardaki tamir ve tadilat işlerinin halen devam ettiği iddia edildi. Eğitim – İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar; Senelerden beri dile getirmemize ve eğitim-öğretim yılı başlamış olmasına rağmen, okullardaki tamir ve tadilat işleri, içinde öğrenci varken dahi okullarda hala devam etmektedir. Ne öğrencilerin ne de öğretmenlerin bu ortamlarda bulunması can güvenliği açısından uygun değildir.” Şeklinde konuştu.

“Okullardaki Temizlik Sorunları Devam Ediyor”

Okullarda bulunan tuvaletlerin ve okul temizliklerinin yetersiz olduğunu iddia eden Eğitim – İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar; Temizlik sorunları ise henüz çözülememiştir. Okullardaki tuvaletlerin durumu ise bir hayli içler acısıdır. Özellikle öğrenci sayısı fazla olan okullarda hizmetliler yetersiz kalmaktadır. Okullar açılmadan önce tüm kadrolarıyla okullarımız eğitim öğretime hazır hale getirilmiş olmalıdır. Özellikle yatılı pansiyonları bulunan okullarımızın sorunları bu konuda daha da büyüktür. Temizlik yemek ve güvenlik sorunlarıyla her yere yetişemeyen bir hizmetli kadrosu ya da öğretmenler baş başa bırakılmaktadır.” Dedi.

“Devletin Amacı Her Öğrenciye Eğitim ve Bakım Hizmeti Vermektir”

Kentte bulunan okullar hakkında da açıklamalarda bulunan Eğitim – İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar okullara yeterli önemin verilmediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; Bu yıl Karaağaç Yatılı Bölge Ortaokulu'nun yatılı kısmı kapatılmış olup, gerekçe olarak öğrenci mevcudunun az olması gösterilmiştir. Oysa devletin amacı bir öğrenci bile olsa ona gerekli olan eğitim öğretim ve bakım hizmetini vermektir. Havsa ilçemizde geçen yıl açılan İmam Hatip Ortaokulu’nda 4 öğrenci eğitimine devam etmiş, ancak kapatalım zarar getiriyor düşüncesi olmamıştır aslında yapılması gereken de budur.” İfadelerini kullandı.

“İstenmeyen Bir Durum Oluşmadan Çözüme Kavuşturulmalıdır”

Kentte bulunan meslek lisesi öğrencilerinin durumu hakkında da konuşan Zobar; “ Selimiye Kız Meslek Lisesi’nin kız yurdunda önceki yıllarda kalan 18 kız öğrenci bu yıl yurt Hasan Sezai İmam Hatip Lisesine devredilmiştir. Erkek yurdu olarak tahsis edilmesinden dolayı öğrenciler Eski TOKİ mevkiindeki Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yurduna yerleştirilmiştir. Bu kız öğrencilerimizin başlarına istenmeyen bir durum gelmeden bu konu öncelikle çözüme kavuşturulmalıdır. Eğitim öğretimdeki her çocuğumuza eşit imkân ve haklar sunmak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlıca görevidir.” Şeklinde konuşan Zobar sözlerine şöyle devam etti; “İlimizde kendi haline bırakılarak zayıflamasına göz yumulan bir diğer okul türü ise Meslek Liseleridir. Selimiye Kız Meslek Lisesi de bu okullardan biridir. Okulun en önemli birimleri Hasan Sezai İmam Hatip Lisesine verilmiş olup şu anda öğrencilerin kullanabileceği bir kantin bile bulunmamaktadır. Yine her nedense İmam Hatip Liselerine bütün maddi olanaklar ayrılmış ve yatılı kısmından yemekhanesine kadar yaşamsal bölümleri Selimiye Kız Meslek Lisesinden alınıp, Hasan Sezai İmam Hatip Lisesine verilmiştir. En ufak tamirat işine bile ödenek yok diyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü söz konusu İmam Hatip olunca nedense ödenek bulabilmekte ve her türlü fedakârlığı yapabilmektedirler.” Dedi.

“Vatandaşımız Yarım Bir Sevince Mahkum Edilmemelidir”

Kentte bulunan okulların taşınma süreçlerinin bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyen Eğitim – İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar Edirne’de bir tarım lisesi kurulması gerektiğini söyledi. Zobar; Edirne verimli ovalarıyla bir tarım şehridir. Bu şehre ise yakışacak olan bir 'Tarım Lisesi'dir. Köylerdeki çocuklarımız; topraklarına, hayvanına, bağına bahçesine sahip çıkacak bir eğitimden geçirilmeli ve bu kültürün aşılanabileceği bir okulda yetişmelidir. Toprağı, hayvanı olan köylümüz çocukları satış elemanı ya da güvenlik görevlisi olduğunda sigortalı artık diye yarım bir sevince mahkûm edilmemelidir.” Dedi.

Edirne'de depreme dayanıksız olması sebebiyle yıkılan Edirne Öğretmen Evi hakkında da açıklamalarda bulunan Zobar yetkililerin bir an önce adım atmasını, öğretmenler ve Edirne için modern bir Öğretmenevi yapılması gerektiğini belirtti.

Ogün Kurkan

Bu haber (409) defa okundu.

Balkanlarda faliyet gösteren STK'lar Edirne'de buluştu

"Akşener bu açıklamalara ne cevap verecek"

Taraftarlar arasında gerginlik yaşandı

Edirne Sarayı'nın kapı duvarı gün yüzüne çıkarılıyor

"Elektronik sigaraya bağlı öldürücü bir akciğer hastalığı tanımlandı"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Otomobil sitenin bahçesine devrildi

Kazan Köprüsü,geleceğe aktarılıyor. 

Su sayaçlarını çalan şüpheli tutuklandı

‘ZİMMET’ İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Hayırlı olsun ziyaretinde bulundular

Tırla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti. 

Kırklareli Üniversitesi ev sahipliği yapıyor

26 Şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Milyonluk vurgun

Vakıflar haftasına ‘İndirim Günleri’ önerisi

MOR VE ZERDEÇALLI EKMEĞİ SEVDİK

ÇAKIROĞLU VEFATININ 5'İNCİ YILINDA EDİRNE'DE ANILDI

‘Melek Anne’ hizmete girdi  

Teke Deresi'nin rengi değişti

Burs-Eğitim toplantısı düzenlendi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir