EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Eylül 2019 Pazartesi, 16:05
TRAKSEV ilk etkinliğini Edirne’de yapacak
25-29 Eylül tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonu’nda ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Balkan Müzik Festivali’nin lansmanı düzenlendi. Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) Kurucu Başkanı Serkan Çağrı, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

“Trakya’da kazanılan zenginlikler tüm dünyada ilgi çekiyor”

Keşanlı klarnet virtüözü ve TRAKSEV Kurucu Başkanı Serkan Çağrı, doğup büyüdüğü Trakya topraklarının müziğini yıllardır dünyaya aktarmak için çaba gösterdiğini dile getirdi. Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) Kurucu Başkanı Serkan Çağrı, Trakya’da kazanılan tüm zenginliklerin dünyanın her yerinde oldukça ilgi çektiğini ve beğenildiğini vurguladı.

Özellikle müzik kültürünün ilginç ve samimi geldiğini belirten Çağrı; “Bu müzik kültürümüzün doğallığını daha fazla yaygınlaştırmalıyız. Bunun için Trakya tüm değerlerini, önce Türkiye’de tanıtmalı bunun yanı sıra dünyaya açılmalıdır diye düşünerek bu anlamda çalışmalar yapmayı planladık” dedi.

“Amacımız Trakya’nın dünya ile bağlantısını müzikle ortaya çıkarmaktır”

İlki gerçekleşecek olan Balkan Müzik Festivali’nin TRAKSEV’in ilk etkinliği olacağını belirten klarnet virtüözü Serkan Çağrı; “Bu etkinliğin amacı aslında Trakya’nın dünya ile olan bağlantısını müzikle ortaya çıkarmaktır. Balkanlardaki ayrılmaz bütünlüğümüzü bir arada yaşamak ve Trakya’daki kendi değerlerimizi dünya ile buluşturabilmek amacıyla Balkan Müzik Festivali’ni organize ettik.  Öncelikle komşu ülkelerden birçok misafirimizin katılacağı bu programda Yunanistan’dan müzik grubu olacak” ifadelerine yer verdi.

“İlerleyen yıllarda daha farklı projeler ortaya koyacağız”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile bu yola çıktıklarını söyleyen Serkan Çağrı; Edirne Valiliği, belediye başkanlığı, Yurt Dışı Akraba Toplulukları Başkanlığı gibi kurumların destekleri ile festivalin ilkini gerçekleştireceklerini söyledi. Çağrı, başlangıç yaptıklarını belirterek, ilerleyen yıllarda çok daha farklı çalışmalar yapacaklarını söyledi.

“Kültür-sanat ve eğitimi destekleyen faaliyetler yapacağız”

Kültür sanat ve eğitimi destekleyen faaliyetler içerisinde bulunacaklarını söyleyen Çağrı; “Trakya’daki rol model oluşumla genç arkadaşlara elimi uzatmak istiyorum. Sadece müzisyen olarak değil, abi-kardeş, arkadaş olarak Trakya’daki değerleri yükseltmek için çaba göstereceğim. Genç kardeşlerimizin yeteneklerinin kaybolup gitmeye başladığı şu dönemde yol gösterici çalışmalarla çeşitli projelerle hayata geçirmek hedeflerim arasında yer alıyor. Bu işleri yaparken Trakya’ya gönül veren herkesten destek almaya çalışacağım. Tüm fikirlerimi Trakya’ya yatırdım, Trakya’nın da bana destek olacağını düşünüyorum” dedi.

25 Eylül Çarşamba günü başlayacak

Trakya Üniversitesi Konservatuvar Salonu'nda gerçekleşecek festival 25 Eylül'de Serkan Çağrı ve şef Orhan Şallıel yönetimindeki Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası ile başlayacak. 26 Eylül Perşembe günü Cafe Aman İstanbul, 27 Eylül Cuma Gökçe, 29 Eylül Pazar Makedon müzisyen Dzambo Agusev, Balkan müziğinin klarnetteki ismi İsmail Lumanovski ve Suzan Kardeş sahne alacak.

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü 28 Eylül Cumartesi ise Balkanlarda kültür, sanat ve müzik temalı seminerler gerçekleştirilecek.

“Çocukların kafasını gereksiz meşgul ediyor”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Serkan Çağrı, son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve gençlerin ilgi odağı olan rap müzik hakkındaki görüşlerini anlattı.

Rap müzikteki her çalışmayı desteklemediğini belirten Çağrı; “Benim oğlum evde ‘gibi gibi' den sonra,bigi bigi' de diyor. ‘Bigi bigi' ne? Arkasından. Bir anlamı olmalı. Tekerlemelerle devam eden, kafa meşgul eden şeylere karşı ‘hayır' diyorum” açıklamasında bulundu.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (340) defa okundu.

Şehitler ve Mehmetçik için Türk Bayraklı bisiklet turu

FUAR, YAZARLARIN KATILIMIYLA AÇILDI

“GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR”

"Yetişkin gençler" bu kez şeytanın bacağını kırmak istiyor

“Gerekirse bizde canımızı seve seve veririz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Güzergâh değişikliği davalık oldu

“TÜRK YARGISI EN DOĞRU KARARI VERECEK”

Türkiye’de ilk defa Edirne’de uygulandı

Mecliste Araç Alımı Tartışıldı

Hacettepe Üniversitesi 53 Sözleşmeli Sağlık Personeli alımı yapacak

ETUS MOTORA YÖNELTTİ

“Gerekirse bizde canımızı seve seve veririz”

Yol kenarında tarlaya uçtu

Servet amca son yolculuğuna uğurlandı

Polis memuru bıçaklı saldırıya uğradı

Öğrenciler ETUS için imza topladı

Osmanlı Köyüne Çok Amaçlı Düğün Salonu

Yol çöktü

AHBAP Fahriye Nineyi Unutmadı

3 Kişi yaralandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir