EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Eylül 2019 Pazartesi, 13:10
Eski eğitim yuvası tarihe ışık tutuyor
Kırklareli'nde atıl haldeyken 2002'de restorasyonu yapılan köy okulu, Aşağıpınar arkeolojik kazılarında elde edilen bulguların incelendiği araştırma merkezi ve kazı evi olarak hizmet veriyor.

Asilbeyli köyü yolunda, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığında çeyrek asırdan fazla devam eden kazılarda önemli bulgulara ulaşıldı. 

Kazı Heyeti Başkanı Özdoğan, 1958'de eğitime başlayan ve 1991'de genç nüfusun azalması sonucu kapanan köy okulunu, araştırma merkezi ve kazı evine dönüştürmek için 2001 yılında girişimlerde bulundu.

Bir zamanlar çocukların eğitim gördüğü bina, 2002'den itibaren yüksek lisans yapan ve kazı çalışmalarına katılan öğrenciler ile öğretim üyelerinin kaldığı araştırma merkezi ve kazı evi haline getirildi.

Eski ilkokul binası, tadilat ve tamirat çalışmalarının ardından 56 kişinin kalabildiği kazı evi ile çok sayıda kişinin çalışma yapabildiği araştırma merkezi olarak 17 yıldır hizmet veriyor.

Özdoğan, yaptığı açıklamada, tadilattan önce harabe olan yapıyı tarihe ışık tutar hale getirdiklerini söyledi.

Bu yapıyı hizmete yeniden kazandırdıkları için çok mutlu olduklarını vurgulayan Özdoğan, şöyle konuştu:

"Bize dönemin kültür ve turizm müdürü, Ahmetçe köyünde kullanılmayan bir ilkokul binası olduğunu söylemişti. Biz de çok heyecanlanarak okul binasını görmeye gelmiştik. Camları kırık, çatısı çökmek üzere bir binaydı. O zaman harabe bir bina gördüğümüzde çok üzülmüştük ancak bir yandan da 'Biz bu ilkokulu kurtarabiliriz.' diye heyecanlanmıştık. Gerekli yazışmaların ardından okul binası bize verildi ve hemen imkanlar çerçevesinde binayı onardık. Her yıl yüzlerce üniversite öğrencisi burada eğitimlerini görüyor."

- Laboratuvar ve fotoğraf stüdyosu var

Özdoğan, 28 yıldır sürdürdükleri Aşağıpınar arkeolojik kazılarında elde edilen bulguları inceledikleri merkezde, laboratuvar, fotoğraf stüdyosu, uzmanların çalışabileceği odaların mevcut olduğunu kaydetti.

Çalıştay ve seminerlerin yapılacağı bir merkeze sahip olduklarını belirten Özdoğan, "Kazı kadar merkezin önemi de çok büyük. Hem harabe haldeki binayı hizmete kazandırdık hem de kazılarda bulduğumuz bulguları eski okul binasında inceleyerek bilim dünyasına kazandırıyoruz. Bir günlük kazıdan elde ettiğimiz tek bir bulguyu 3 hafta inceleyebiliyoruz. Bu binada binlerce eser var." dedi.

- "Merkez, Rus öğrencilere kapılarını açacak

Özdoğan, kendisine "Herkes köyde kazar şehirde kalır, siz neden köyde kalıyorsunuz?" diye sorulduğunu anlatarak, "Bunun tabii nedenleri var. Burası şehre çok yakın, 7 kilometre. Şehirde bu kadar geniş mekanı bulamazdık. Burası gibi zengin bir merkez oluşturamazdık. Burada gece gündüz herkes çalışır. Şehirde kalsaydık herkes bir yerlere kaçıp eğlenmek isteyecek. Burada kaçacak bir yer yok, hatta televizyon bile yok. Mecburuz çalışmaya. Yerimiz geniş, köylü de bizi yürekten karşılıyor." ifadelerini kullandı. 

Merkezde bugüne kadar Türkiye, Bulgaristan ve Suriye'den binlerce öğrenciye eğitim verildiğini dile getiren Özdoğan, "Gelecek yıl Rusya'dan öğrencilere eğitim vereceğiz. Bu yıl kazı çalışmalarımızı sonlandırdık ancak diğer çalışmalarımız hızla devam edecek. Burayı yaşatmak için yaz okulları, çalıştaylar ile araştırmalar yapmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.  
AA

Bu haber (376) defa okundu.

"Kitap Okuma Etkinliği" Düzenlendi

Teke Deresi'nin rengi değişti

Vefatının 102. yılı

Ülkü Ocakları, Çakıroğlu'nu andı

29 düzensiz göçmen yakalandı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Otomobil sitenin bahçesine devrildi

Kazan Köprüsü,geleceğe aktarılıyor. 

Su sayaçlarını çalan şüpheli tutuklandı

‘ZİMMET’ İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Hayırlı olsun ziyaretinde bulundular

Tırla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti. 

Kırklareli Üniversitesi ev sahipliği yapıyor

26 Şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Milyonluk vurgun

Vakıflar haftasına ‘İndirim Günleri’ önerisi

MOR VE ZERDEÇALLI EKMEĞİ SEVDİK

ÇAKIROĞLU VEFATININ 5'İNCİ YILINDA EDİRNE'DE ANILDI

‘Melek Anne’ hizmete girdi  

Teke Deresi'nin rengi değişti

Burs-Eğitim toplantısı düzenlendi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir